Տաթևի վանքի շրջակայքում հիմնվում է պտղատու այգի՝ որպես զորակցություն Ռուբեն Վարդանյանի և գերեվարված մեր բոլոր հայրենակիցների 04/19/2024 10:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Տաթևի վանքի շրջակայքում մեկնարկել են նոր պտղատու այգու հիմնման աշխատանքները: Այս մասին տեղեկացնում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության թիմը։
Այգու ստեղծման բարեգործական ծրագիրն իրականացնում է Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրած «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը՝ նրա գործընկերների, համախոհների, բազմաթիվ անձանց մասնակցությամբ ու աջակցությամբ: Բացի մրգատու ծառերից, այգում տնկվելու է նաև սոսի՝ Կենաց ծառ՝ որպես մեր ժողովրդի հավատի, հույսի և հարատևության խորհրդանիշ:
«Այսօր, երբ մեր գործակալության հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվի բանտում է, ավելի քան կարևոր է նրա գործի շարունակությունն ու գաղափարների իրագործումը: Այգի հիմնելը Վարդանյանի համար միշտ եղել է բարիք ստեղծելու, նոր սկզբի խորհրդանիշ, այդ իսկ պատճառով նախաձեռնվեց այս ծրագիրը: Մենք կարևոր ենք համարում լայն մասնակցությունը, քանի որ սա ոչ միայն այգի հիմնելու ու ծառ տնկելու մասին է, այլև մեր յուրաքանչյուրիս զորակցությունը հայտնելու Բաքվի բանտում ապօրինի պահվող Ռուբեն Վարդանյանին և մեր բոլոր մյուս հայրենակիցներին»,-ասում է «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության գործադիր տնօրեն Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Պտղատու ծառերի տունկը շարունակվելու է ողջ ապրիլ ամսվա ընթացքում: Ծրագրին կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները՝ այցելելով գործակալության կայք և ձեռք բերել իրենց անվանական ծառը` սեղմելով «Տնկել ծառ» կոճակը: Մասնակիցները կարող են ներկա գտնվել նաև մայիսին կայանալիք այգու բացման արարողությանը, որի ժամանակ էլ տնկվելու է սոսին՝ Կենաց ծառը:
Այգին ոռոգվելու է կաթիլային եղանակով և պահպանվելու է տեղի բնակիչների ներգրավմամբ: Ծրագրի իրագործման ընթացքում գոյացած միջոցներն ուղղվելու են Տաթև համայնքի զարգացմանը։

Вблизи Татевского монастыря агентством Рубена Варданяна «Мы – наши горы» будет разбит новый сад 04/19/2024   11:23  |  Лента новостей
Вблизи Татевского монастыря стартовали работы по созданию нового плодового сада. Благотворительный проект посадки сада реализует учреждённое Рубеном Варданяном агентство развития «Мы – наши горы» при участии и содействии его партнёров, единомышленников, многочисленных людей. Кроме фруктовых деревьев в саду будет посажен также платан – Древо Жизни, как символ веры, надежды и долговечности нашего народа. Об этом сообщается на сайте агентства.
«Сегодня, когда учредитель нашего агентства Рубен Варданян находится в бакинской тюрьме, более чем важно продолжать его дело и воплощать в жизнь его идеи. Выращивание сада всегда было для Варданяна символом созидания добра, нового начала, по этой самой причине и был инициирован этот проект. Мы считаем важным широкое участие в этом проекте, поскольку он не только о том, чтобы разбить сад и высадить деревья, а о поддержке, которую каждый из нас выражает незаконно удерживаемому в бакинской тюрьме Рубену Варданяну и всем остальным нашим соотечественникам», — говорит исполнительный директор агентства развития «Мы – наши горы» Григорий Мартиросян.
Высаживание плодовых деревьев стартовало и будет продолжаться в течение апреля месяца. В проекте могут участвовать все желающие, посетив сайт агентства пройти по ссылке и приобрести своё именное дерево, нажав на кнопку «Посадить дерево». Участники могут присутствовать также в церемонии открытия сада, которая состоится в мае и во время которой будет посажено символичное Древо Жизни – платан.
Сад будет орошаться капельным методом, и уход за ним будет осуществляться с привлечением местного населения. Средства, собранные в ходе реализации проекта, будут направлены также на развитие общины Татев.