Արցախից ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հեռանալով՝ ամրագրվում է, որ ուժեղանում է թուրքական գործոնը. Աբրահամյան 04/18/2024 10:19 | Քաղաքական
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի Արցախից հեռանալը նախևառաջ ամրագրում է թուրքական գործոնի էական ուժեղացումն ու ամրապնդումը մեր տարածաշրջանում՝ իր ֆեյսբուքյան գրառման մեջ կարծիք է հայտնում պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Որքան էլ դրա հիմքում առաջին հերթին դիտարկում եմ ՀՀ իշխանության դիրքորոշումն Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու և Արցախի հարցը օրակարգից հանելու վերաբերյալ, սակայն ակնհայտ է, որ սա իր ռեգիոնալ առաջնահերթությունների տեսակետից հակասում է նաև ՌԴ շահերին:
Ռուսաստանի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում բերեց նրան, որ այլ գեոպոլիտիկ կենտրոններ, օգտագործելով իրադրային հնարավորությունները, ստեղծեցին իրավիճակ, որտեղ ՌԴ ազդեցությունը սկսեց թուլանալ, իսկ ի հաշիվ դրան, թուրքական ներկայությունն ուղղակի և անուղղակի ձևով աճեց:
Ի՞նչ է լինում նման իրավիճակում. ճիշտ այնպես ինչպես մեզ հետ տեղի է ունեցել տարբեր շրջափուլերում` հայերս կոտորվեցինք, բռնի տեղահանվեցինք, հայրենիք կորցրեցինք, բայց նույնիսկ այս վիճակում դեռ ամբողջությամբ և խորությամբ չկա այն գիտակցումը, թե ինչ եղավ մեզ հետ:
Երեկվանից տարբեր ռուս քաղաքական գործիչներ իրավիճակը փրկելու համար հայտարարում են, թե խաղաղապահ առաքելությունն իր խնդիրները լուծեց և դրա համար է հեռանում:
Իհարկե, սա ազնիվ մոտեցում չէ, որովհետև անընդհատ շահարկվող 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը լրիվ այլ բան էր սահմանել և առաջին հերթին ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ հայկական Արցախի գոյություն: Իսկ թե ինչու ՀՀ իշխանության հետ գործակցաբար դրված իրական խնդիրները չլուծվեցին, այստեղ ևս պատասխանատվության իր չափաբաժինն ունեն ՌԴ այն գործիչներն ու կառույցները, ովքեր Հարավային Կովկասի ու հատկապես Հայաստանի հետ հարաբերություններով են զբաղվում»,-գրել է Աբրահամյանը։

Уход российских миротворцев из Арцаха закрепляет значительное усиление турецкого фактора в нашем регионе - Абрамян 04/18/2024   10:55  |  Политика
Уход российского миротворческого контингента из Арцаха, прежде всего, закрепляет значительное усиление турецкого фактора в нашем регионе. Такое  мнение высказал депутат парламента Армении, секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
"Сколько бы я не рассматривал в основе этого в первую очередь позицию властей РА относительно признания Арцаха в составе Азербайджана и  снятия Арцахского вопроса с повестки дня, с точки зрения региональных приоритетов это противоречит интересам РФ", - отметил депутат.
Как указал он, политика России на Южном Кавказе привела к тому, что другие геополитические центры, воспользовавшись ситуационными возможностями, создали расклад, при котором влияние РФ стало ослабевать и за счет этого прямо или косвенно имело место наращивание турецкого присутствия.
"Что происходит в такой ситуации? Точно то, что происходило с нами в разные периоды: мы, армяне, подверглись резне, насильственной депортации, потеряли свою Родину, но даже при таком положении до сих пор нет полного и глубокого осознания того, что с нами произошло", - написал Абрамян.
Он отметил, что со вчерашнего дня разные российские деятели, чтобы спасти ситуацию, заявляют, что миротворческая миссия выполнила свои задачи и поэтому уходит.
"Конечно, это не честный подход, поскольку постоянно муссируемое трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года определяла совершенно другое и в первую очередь существование армянского Арцаха в условиях присутствия российских миротворцев. А почему поставленные в сотрудничестве с властями РА задачи не были выполнены, то и здесь доля ответственности лежит на тех деятелях и структурах РФ, которые занимаются отношениями со странами Южного Кавказа и особенно с Арменией", - написал Абрамян.