Նույնիսկ Հաագայի դատարանը չի կարողացել կանգնեցնել Ադրբեջանի ռասսայական քարոզարշավը. Եղիշե Կիրակոսյան 04/16/2024   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը ոչինչ չի արել Լեռնային Ղարաբաղ հայերի անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար`չնայած ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշման մեջ արձանագրված կոչին։ Այս մասին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում այսօր տեղի ունեցած «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով բանավոր լսումների ժամանակ հայտարարեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«2021-ի սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանն այս վարույթը հարուցեց Ադրբեջանի դեմ, քանի որ այդ պետության կողմից ռասսայական խտրականության աղաղակող քաղաքականություն է իրականացվում՝ ազգությամբ հայերի նկամամբ։ Ադրբեջանի կառավարությունը տասնամյակներ շարունակ ռասսայական խտրականության քաղաքականություն է սերմանել հայերի նկատմամբ։ Ադրբեջանի երեխաներին սովորեցնում են ատել և սպանել հայերին, պետական լրատվամիջոցները ատելության խոսք են տարածում, պետական պաշտոնյաները կոչ են անում՝ իսպառ վերացնել հայերին։ Դա պետության կողմից թույլատրված համատարած ռասիզմ է»,- նշեց Կիրակոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ռասսայական խտրականության այս երկարաժամկետ պետական քաղաքականությունը գագաթնակետին հասավ 2020-ի սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը ագրեսիայի պատերազմ սանձազերծեց ԼՂ հայերի նկատմամբ․
«Նպատակն էր՝ վերացնել և վտարել էթնիկ հայերին իրենց հայրենիքից։ Ինչպես Ալիևը հետագայում բացահայտեց՝ «թշնամու նկատմամբ ատելությունն էր մեզ առաջ շարժում»։ 44-օր շարունակ ադրբեջանցի զինվորները սպանում, խոշտանգում և բռնության էին ենթարկում էթնիկ հայերին, և նկարահանվում՝ հպարտորեն կատարելով բռնության անկարագրելի գործողություններ՝ էթնիկ հայ քաղաքացիական անձանց և հայ ռազմագերիների նկատմամբ, միաժամանակ ռասսայական վիրավորանքներ հնչեցնելով։ Այս բռնությունն ու ահաբեկումը Ադրբեջանի կողմից օգտագործվեց էթնիկ զտման ենթարկելու համար ԼՂ-ից առնվազն վտարելով 30 հազար անձանց, նախագահ Ալիևը հաղթանակ հռչակեց՝ հայտարարելով որ այս տարածքներում երբևէ հայկական երգեր չեն երգվելու»,- ասել է Կիրակոսյանը՝ ավելացնելով, որ ցնցող այս դաժանություններից հետո, որոնք էթնիկ հայերի նկատմամբ ռասսայական խտրականության տասնամյակների գագաթնակետն էին, Հայաստանը պատասխան պահանջեց սույն կոնվենցիայի ներքո, և, որ կարևորն է՝ Հայաստանը դիմեց, որ դատարանը հրատապ պաշտպանի այն խոցելի էթնիկ հայերին, ովքեր այդ ժամանակ դեռևս չէին սպանվել և չէին վտարվել իրենց հայրենիքից։
Կիրակոսյանը ընդգծել, որ նույնիսկ Հաագայի դատարանը չի կարողացել կանգնեցնել Ադրբեջանի ռասսայական քարոզարշավը․ «Բոլորս գիտենք, թե այդ ժամանակից ի վեր ինչ է տեղի ունեցել։ Նույնիսկ դատարանը չկարողացավ կանգնեցնել Ադրբեջանի ռասսայական քարոզարշավը, որի շրջանակում էթնիկ զտում իրականացվեց։ 2023-ի սեպտեմբերին ԼՂ-ի հայազգի բնակչությանը 9 ամիս սովատանջ անելուց հետո՝ շրջափակելով Լաչինի միջանցքը և դատարանի 2 նախնական միջոցառումների վերաբերյալ որոշումների աղաղակող խախտումների միոցով Ադրբեջանը սադրված հարձակում նախաձեռնեց՝ ստիպելով հարյուր հազարավոր հայերի հեռանալ հայրենիքից։ Մինչ օրս 200 անհայտ կորած անձինք կան և նրանց ընտանիքները տառապում են՝ չիմանալով նրանց ճակատագիրը»։
21:00 05/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԽԾԲ-ները տեղափոխվել են միջազգային հարթություն․ ՀՀ-ի դեմ ներկայացված արբիտրաժային գործերով ՀՀ ներկայացուցչությամբ զբաղվում է Եղիշե Կիրակոսյանի համակուրսեցու ընկերությունը
15:38 02/04/2024Վերջին տարիներին ութ արբիտրաժային հայց է ներկայացվել ընդդեմ ՀՀ-ի. Միջազգային ներդրողները որքա՞ն գումար են պահաջում ՀՀ կառավարությունից
16:15 01/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի դատարանում լսումներ են ՀՀ-ն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ ՀՀ-ի գործերով. Եղիշե Կիրակոսյանը մեկնում է Հաագա
18:44 11/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդեմ Ադրբեջանի ներկայացված միջպետական գանգատներից հրաժարվելու որոշում չկա․ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչություն
10:47 07/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵղիշե Կիրակոսյանն ու Լիպարիտ Դրմեյանը 5 օրով գործուղվում են Ստրասբուրգ
20:28 12/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելը ՄԱԿ-ին կոչ է արել Հաագայում նստել մեղադրյալի աթոռին
10:54 06/12/2023  |  ՔաղաքականԵղիշե Կիրակոսյանը կգործուղվի ԱՄՆ
12:59 18/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանն ի գիտություն է ընդունել Հաագայի դատարանի որոշումը՝ «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով
13:40 12/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼաչինի միջանցքը 9 ամսվա ընթացքում առաջին անգամ բացվեց էթնիկ զտման համար. Եղիշե Կիրակոսյանը՝ ՄԱԿ-ի դատարանում

Киракосян на слушаниях в Гааге: детей в Азербайджане учат ненавидеть и убивать армян, это санкционированный государством расизм 04/16/2024 14:35 | Лента новостей
Азербайджан ничего не сделал для обеспечения безопасного возвращения армян Нагорного Карабаха, несмотря на призыв Международного суда ООН, зафиксированный в его постановлении от 17 ноября 2023 года. Об этом заявил представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян в ходе состоявшихся сегодня в Международном суде ООН слушаний по делу "Армения против Азербайджана".
"16 сентября 2021 года Армения инициировала это производство против Азербайджана из-за его вопиющей расовой дискриминационной политики и действий в отношении этнических армян. Правительство Азербайджана десятилетиями сеяло расовую ненависть к этническим армянам. Детей в Азербайджане учат ненавидеть и убивать армян. Государственные СМИ распространяют риторику ненависти. Государственные чиновники призывают к полному истреблению армян. Это повсеместно распространенный, санкционированный государством расизм", - отметил Киракосян.
Он отметил, что эта многолетняя государственная политика расовой дискриминации достигла своего апогея в сентябре 2020 года, когда Азербайджан развязал широкомасштабную военную агрессию против этнических армян Нагорного Карабаха.
"Целью было уничтожение и изгнание этнических армян со своей Родины. Как впоследствии раскрыл Алиев "нас вела вперед ненависть к врагу"", - напомнил Киракосян.
Он также напомнил, что 44 дня подряд азербайджанские военнослужащие убивали, пытали и подвергали истязаниям этнических армян и гордо записывали на видео неописуемые, чудовищные акты насилия в отношении гражданских лиц и военнопленных, одновременно выкрикивая расовые оскорбления.
"Насилие и террор были использованы Азербайджаном для проведения этнической чистки армян Нагорного Карабаха, вследствие чего было депортировано по меньшей мере 30 000 человек. Президент Алиев провозгласил победу, заявив, что впредь на этих территориях не будут звучать армянские песни", - отметил Киракосян.
Он добавил, что после этих шокирующих зверств, которые стали апогеем насаждаемой десятилетиями расовой дискриминации по отношению к этническим армянам, Армения потребовала ответа в рамках этой конвенции, и, что важно, Армения обратилась в суд за срочной защитой тех уязвимых этнических армян, которые еще не были убиты и не были депортированы со своей Родины.
Киракосян подчеркнул, что даже Международный суд в Гааге не смог остановить расисткую кампанию Азербайджана.
"Все знают, что произошло с тех пор. Даже суд не смог остановить расистскую политику Азербайджана, в рамках которой была совершена этническая чистка. В сентябре 2023 года, после 9 месяцев блокады Лачинского коридора и обречения армянского населения Нагорного Карабаха на голод, Азербайджан, вопиющим образом нарушив решения суда касательно двух предварительных мер, предпринял нападение, вынудив сотни тысяч армян покинуть свою родину. До сих пор без вести пропавшими числятся 200 человек. Их семьи страдают, не зная ничего об их судьбе", - напомнил Киракосян.