ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց օգոստոսի 3-ը եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր սահմանելու նախագիծը 04/16/2024   13:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց օգոստոսի 3-ը Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր սահմանելու նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ընդունվեց միաձայն՝ ստանալով 88 կողմ ձայն:
Նախագիծը ներկայացրել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության՝ ազգությամբ եզդի պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը:
Նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը ևս նախատեսված է ապրիլի 16-ին:
2014 թվականի օգոստոսի 3-ին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից տեղի են ունեցել հարձակումներ եզդիներով բնակեցված Իրաքի Սինջար քաղաքի վրա, որտեղ սպանվել են ավելի քան երեք հազար մարդ: Սովի, ծարավի և անտանելի շոգի հետևանքով մահացել է լեռներում ապաստան գտած մոտ հազար մարդ, ավելի քան 200 հազար եզդիներ դարձել են փախստական, առևանգվել են 13-ից 56 տարեկան շուրջ 5000 կանայք և աղջիկներ: Վերջիններիս կյանքի պահպանման նախապայման է եղել իսլամի ընդունումը և ամուսնությունը ջիհադիստների հետ:

Парламент Армении принял в первом чтении проект об учреждении 3 августа Днем памяти жертв Геноцида езидов 04/16/2024   13:24  |  Лента новостей
Национальное собрание Армении приняло в первом чтении проект об учреждении 3 августа Днем памяти жертв Геноцида езидов в Синджаре.
Как передает «Арменпресс», проект закона о внесении дополнения в Закон «О праздниках и памятных днях Республики Армения» был принят единогласно, получив 88 голосов.
Проект представил депутат правящей фракции «Гражданский договор» Рустам Бакоян, езид по национальности.
Обсуждение проекта во втором чтении также запланировано на 16 апреля.
3 августа 2014 года террористическая группировка «Исламское государство» напала на иракский город Синджар, населенный езидами. В результате нападения погибло более 3 000 человек. Тысячи людей, искавших убежища в горах, скончались от голода, жажды и невыносимой жары, 200 000 езидов стали беженцами, около 5 000 женщин и девочек в возрасте от 13 до 56 лет были похищены. Принятие ислама и брак с джихадистами стали необходимым условием их выживания.