Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւին 04/15/2024 14:52 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 15-ին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւին:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով Ղազախստանի նախագահին Ազգային ժողովում, համերաշխություն է հայտնել բարեկամ ղազախ ժողովրդին ջրհեղեղի արհավիրքի դեմ պայքարում:
«Պարո՛ն նախագահ, Ձեր պաշտոնական այցը Հայաստան կարեւոր քայլ է մեր երկու երկրների միջեւ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման համար: Կցանկանայի նշել Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ հաստատված փոխգործակցության բարձր մակարդակը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերում՝ հատկապես ընդգծելով համագործակցությունը միջխորհրդարանական հարթակներում»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ 25-ամյա բարեկամության ու համագործակցության պայմանագրի վրա հիմնված հարաբերությունները՝ ընդգծելով տնտեսական, քաղաքական եւ մշակութային ոլորտները: Ղազախստանի նախագահը կարեւորել է խորհրդարանների միջեւ ակտիվ փոխգործակցությունը՝ ընդգծելով խորհրդարանի դերը հայ-ղազախական համաձայնագրերի վավերացման գործընթացում:
Ալեն Սիմոնյանը Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւին ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ կարեւորելով Ղազախստանի աջակցությունն ու մասնակցությունը ծրագրի իրականացման հարցում:
««Խաղաղության խաչմերուկն» առանցքային դերակատարում ունի Հարավային Կովկասում անվտանգության հաստատման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցում»,- ընդգծել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, հայ-ղազախական երկկողմ եւ բազմակողմ առեւտրատնտեսական, մշակութային ու քաղաքական փոխգործակցության սերտացմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը եւ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւն այցելել են Մատենադարան, որտեղ Ղազախստանի նախագահին են ներկայացվել թանգարանում պահվող հայերեն եւ օտարալեզու, այդ թվում՝ հայատառ ղփչաղերեն ձեռագրերը:
«Մատենադարանում պահվող եզակի ձեռագրերը միջմշակութային համագործակցության խորհրդանիշներ են եւ հիշեցնում են մեզ երկարամյա կապերի մասին, որոնք գոյություն են ունեցել տարածաշրջանում եւ դրա սահմաններից դուրս»,- նշել է ԱԺ նախագահը:

Симонян назвал визит президента Казахстана в Армению важным шагом в укреплении отношений между нашими двумя странами 04/15/2024   16:24  |  Политика
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принял президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
Симонян, приветствуя президента Казахстана в НС, выразил солидарность с дружественным казахстанским народом в борьбе с катастрофическим наводнением.
“Господин Президент, Ваш официальный визит в Армению – важный шаг в развитии и укреплении взаимовыгодных отношений между нашими двумя странами. Хотел бы отметить высокий уровень сотрудничества, установившийся между Арменией и Казахстаном в двустороннем и многостороннем форматах, особо подчеркнув сотрудничество на межпарламентских площадках", - отметил спикер НС.
Касым-Жомарт Токаев высоко оценил отношения между Арменией и Казахстаном, основанные на 25-летнем договоре о дружбе и сотрудничестве, уделив особое внимание экономической, политической и культурной сферам. Президент Казахстана подчеркнул активное взаимодействие между парламентами, выделив роль законодательного органа в процессе ратификации армяно-казахстанских соглашений.
А.Симонян представил Касым-Жомарту Токаеву проект правительства РА “Перекресток мира”, подчеркнув важность содействия и участия Казахстана в реализации программы.
"Перекресток мира” играет ключевую роль в установлении безопасности на Южном Кавказе, а также в развитии торгово-экономических связей всех стран региона", - подчеркнул глава парламента.
На встрече обсуждались процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений, вопросы сближения армяно-казахстанского двустороннего и многостороннего торгово-экономического, культурного и политического взаимодействия.
В завершение встречи А.Симонян и Касым-Жомарт Токаев посетили Матенадаран, где президенту Казахстана были представлены хранящиеся в музее армянские и иноязычные, в том числе кипчакские рукописи.
"Хранящиеся в библиотеке уникальные рукописи – символы межкультурного сотрудничества и напоминают нам о давних связях, существовавших в регионе и за его пределами", - отметил председатель НС.