Միացյալ Թագավորությունը քննակում է Ռուանդայի նման Հայաստան ևս անլեգալ միգրանտներ ուղարկելու հարցը 04/15/2024   11:27  |  Միջազգային լրահոս
Մեծ Բրիտանիան բանակցում է 4 երկրների հետ, որոնք կարող են ընդունել Միացյալ Թագավորությունից արտաքսված անլեգալ ներգաղթյալների ։ «Փաստինֆոն» տեղեկացավ «The Times»- ի հրապարակումից, այդ պարբերականի մոտ հայտնվել են բրիտանական արտգործնախարարության, փաստաթղթեր, որնցից պարզել դառնում, որ բանակցություններ են վարվում են Հայաստանի, Բոտսվանայի, Կոդ Դ՝Իբուարի և Կոստա- Ռիկայի հետ Մեծ Բրիտանայից արտգաքվող անլեգալներին երրորդ երկիր հանդիսանալու հարցը, երբ տվայլ ներգաղթյալին վտանգ է սպառնում հայրենիքում։
Պարբերականի տվյալներով, չորս երկրի հետ Մեծ Բրիտանիան հույս ունի կնքել նույնատիպ համաձայնագիր, ինչպիսին ավելի վաղ կնքվել է Ռուանդայի հետ։ Նման համագործակցության հարց բարձրացվումելու է նաև Բրազիլիայի,Կոլումբիայի,Պարագվայի,Պերուի և Էկվադորի իշխանություններին, սակայն Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ն ենթադրություն ունի, որ այդ երկրներն այնքան էլ հետաքրքրված չեն լինի նման համագործակցությամբ։ Միացյալ Թագավորությունն ունի նաև Աֆրիկյան երկրների պահեստային ցանկ, ինչպիսիք են ՝ Անգոլան, Կաբո-Վերդեն, Տանզանիա,Տոգո, Սենեգալ և Սիերրա- Լեոնե։ Այս երկրների հետ հնարավոր է ևս նման բանակցություններ սկսվեն։ Այդ հարցը քննարկել հրաժարվել են Գամբիան, Մարոկկոն,Նամիբիան։
Պարբերականը նշել է , որ Միացյալ նահանգներն արդեն մեկ ու կես տարի փնտրում է այդ հարցով բանակցությունների պատրաստ երկրներ։ Երկրի վարչապետ Ռիշի Սունակը հույս ուներ, դեռ անցյալ շաբաթ կնքել համապատասխան պայմանագրեր, սակայն, բանակցությունները դանդաղել են, դեռ ոչ մի անլեգալ ներգաղթյալի հնարավոր չի եղել ուղարկել Ռուանդա։ Ըստ պարբերականի Երևանի հետ տեխնիակական բանակցությունները սկսցվել են 2023 թ.ի սեպտեմբերին երբ եղել են բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցելություններ։

Лондон ведет с Ереваном переговоры об отправке нелегалов по руандийской схеме - СМИ 04/15/2024   11:53  |  Международные новости
Великобритания начала переговоры с четырьмя странами, которые могут принимать высылаемых из королевства нелегальных мигрантов. Как стало известно "ФактИнфо" из публикации газеты The Times, в распоряжении которой оказались документы британского МИД, диалог по этому вопросу ведется с Арменией, Ботсваной, Кот-д'Ивуаром и Коста-Рикой .
По данным издания, именно с этими четырьмя странами Великобритания рассчитывает заключить соглашение, аналогичное соглашению  между Великобританией и Руандой. Поднимался также вопрос о возможном сотрудничестве с Бразилией, Колумбией, Парагваем, Перу и Эквадором, однако в МИД королевства полагают, что власти этих стран будут не сильно в нем заинтересованы. У соединенного Королевства также есть резервный список государств Африки, включая Анголу, Кабо-Верде, Танзанию, Того, Сенегал и Сьерра-Леоне, с которыми британская сторона может начать подобный диалог. Гамбия, Марокко, Намибия и Тунис отказались обсуждать этот вопрос.
Издание напомнило, что Великобритания уже полтора года ищет страны, которые были бы готовы к переговорам по этому вопросу. Премьер-министр страны Риши Сунак рассчитывал еще прошлой осенью заключить соответствующие соглашения, однако переговоры застопорились, так как британским властям пока не удалось отправить ни одного нелегала в Руанду.
Сообщается, что технические переговоры с Ереваном Лондон начал в сентябре прошлого года во время взаимных визитов высокопоставленных лиц двух стран.
12:19 12/04/2024  |  Лента новостейАрмения назначит военного атташе в Великобритании
13:47 25/03/2024  |  ПолитикаАрмения придает важность развитию двусторонних отношений с Великобританией на уровне стратегического диалога - Симонян
12:59 15/02/2024  |  Лента новостейПарламентская делегация Великобритании посетила Джермук
14:38 13/02/2024  |  Лента новостейБританские парламентарии посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде
10:01 08/12/2023  |  Лента новостейСекретарь Совбеза РА обсудил с советником британского премьера ситуацию в регионе и вокруг Армении