Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայության պատճառները դարձել են ավելի քիչ. Զատուլին 04/15/2024   15:04  |  Միջազգային լրահոս
Ղարաբաղից հայ բնակչության հեռանալուց հետո տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների ներկայության պատճառները հիմա ավելի քիչ են։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանը դեռևս չի բարձրացրել ռուսական զորքերը դուրս բերելու հարցը, որպեսզի «Ռուսաստանը դա չընկալի որպես պարտություն կամ զիջում»։
«Այսօր Ղարաբաղում խաղաղապահների ներկայությունը փոխկապակցված է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների հետ։ Փաստորեն, քանի որ Ղարաբաղում հայ բնակչություն չկա, հարց է առաջանում՝ ի՞նչ են անում այնտեղ մեր խաղաղապահները։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը դեռ հարցեր չի բարձրացրել դրանց դուրսբերման մասին միայն այն բանի համար, որ դա Ռուսաստանում չընկալվի որպես պարտություն, որպես զիջում, որպես Ռուսաստանի Դաշնությունից դուրս մեր զինվորականների ներկայությանը պատճառած վնաս։ Իրականում մեր խաղաղապահների՝ Ղարաբաղում լինելու պատճառներն ավելի քիչ են»,- ասել է նա Gazeta.ru-ին։
19:07 06/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը ցուցադրաբար խզում է կապերը Ռուսաստանի հետ․ Զատուլին
18:56 24/04/2023  |  Քաղաքական«Լազարևյան ակումբը» իր բողոքն է հայտնել ԼՂ-ին ինքնորոշման իրավունքից զրկելու փորձերի դեմ
11:25 28/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ խորհրդի անդամների հանդիպումն արդեն մեկնարկել է, կմիանա նաև Պուտինը. Զատուլին (տեսանյութ)
15:43 27/10/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը դիվանագիտական խողովակներով դիմել է Երևանին՝ Զատուլինի և Սիմոնյանի մուտքը Հայաստան արգելելու հետ կապված հաստատում և բացատրություն ստանալու համար. Զախարովա

Поводов для присутствия российских миротворцев в Нагорном Карабахе становится меньше - Затулин 04/15/2024   15:49  |  Международные новости
После ухода армянского населения из Нагорного Карабаха поводов для присутствия российских миротворцев в регионе стало меньше. Такое мнение в беседе с «Газетой.Ru» выразил первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ депутат Константин Затулин. По его словам, Азербайджан пока не ставит вопрос о выводе войск, чтобы Россия не восприняла это как поражение или уступку.
«На сегодняшний день нахождение миротворцев в Карабахе взаимосвязано с отношениями между Россией и Азербайджаном. В самом деле, поскольку армянского населения в Карабахе нет, то возникает вопрос: а что там делают наши миротворцы? Я думаю, что руководство Азербайджана не ставит пока вопросы об их выводе исключительно ради того, чтобы это не было так воспринято в России как поражение, как уступка, как ущерб, который нанесен присутствием наших военных за пределами Российской Федерации. Но в самом деле, поводов для нахождения наших миротворцев в Карабахе оказывается меньше», — сказал он.
14:21 08/04/2024  |  Лента новостейОфис МККК в Степанакерте закрыли
15:27 03/04/2024  |  Лента новостейВ сопровождении МККК из Нагорного Карабаха в Армению были перевезены два человека - "Лурер"