ԱՄՆ-ն ու իր աջակիցները փորձում են խաթարել Հարավային Կովկասում կայունացման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները. Լավրով 04/15/2024   13:34  |  Քաղաքական
Մինսկում ԱՊՀ-ի ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում քննարկվել է ասոցիացիայի պետությունների գործերին արտաքին ուժերի միջամտությունը։ Այս մասին, Риа Новости-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«ԱՄՆ-ն ու իր արբանյակները փորձում են ներխուժել մեր ընդհանուր տարածքների բոլոր շրջաններ, փորձում են խարխլել Հարավային Կովկասում իրավիճակի կայունացման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները, չեն ցանկանում թույլ տալ, որ իրականացվեն այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ռուսաստանի օգնությամբ»,- ասել է Լավրովը ԱՊՀ նախարարների խորհրդի նիստին հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
Նա հավելել է, որ Վաշինգտոնն ակտիվորեն փորձում է ներթափանցել Կենտրոնական Ասիա և այնտեղ ձևաչափեր է ստեղծում՝ ուղղված Ռուսաստանի դեմ, մինչդեռ պետությունները հրապարակայնորեն հայտարարում են հետխորհրդային տարածքի երկրների «իրական ինքնիշխանության» հասնելու իրենց ցանկության մասին։
«Հսկայական ճնշման ներքո մեր դաշնակիցները և ռազմավարական գործընկերները հավատարիմ են մնում բոլոր այն հիմնական սկզբունքներին, որոնց վրա հիմնված է համագործակցությունը ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի, Եվրասիական տնտեսական միության և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում։ Համոզված եմ՝ Արևմտյան գիծը դատապարտված է ձախողման»,- ասել է Լավրովը։

Лавров: "США и их сателлиты пытаются подорвать договоренности о стабилизации ситуации на Южном Кавказе" 04/12/2024 15:42 | Лента новостей
На заседании совета министров иностранных дел СНГ в Минске обсудили вмешательство внешних сил в дела государств объединения, заявил глава МИД России Сергей Лавров. Его слова приводит РИА Новости.
"Да, обсуждалась (тема вмешательства внешних сил в дела стран СНГ - ред.) на заседании в узком составе.... Все всё прекрасно понимают. США и их сателлиты пытаются вторгаться во все регионы нашего общего пространства, пытаются подорвать договоренности о стабилизации ситуации на Южном Кавказе, не хотят позволить реализации договоренностей, которые при содействии России были достигнуты между Арменией и Азербайджаном", - сказал Лавров на пресс-конференции по итогам СМИД СНГ.
Он добавил, что Вашингтон активно пытается внедряться в Центральную Азию и создает там форматы, направленные против России, при этом публично Штаты заявляют о желании добиться "реального суверенитета" для стран на постсоветском пространстве.
"Под огромным давлением наши союзники, стратегические партнеры сохраняют приверженность всем базовым принципам, на которых зиждется сотрудничество в рамках СНГ, ОДКБ, Евразийского экономического союза, Шанхайской организации сотрудничества. Я уверен, что в стратегическом плане линия Запада обречена на провал", - приводит агентство слова российского министра.