Հայաստանի դպրոցներում բնականոն դասապրոցեսի կազմակերպման առումով անհանգստանալու հիմքեր չկան․ ԿԳՄՍՆ 04/12/2024 11:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի դպրոցներում բնականոն դասապրոցեսի կազմակերպման առումով անհանգստանալու հիմքեր չկան․ «Տելեգրամ» ալիքներով տարածվող տեղեկատվությանը, թե իբր Հայաստանի դպրոցներում ահաբեկչություն է նախապատրաստվում, ուսումնասիրվում է իրավապահների կողմից:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարարությունը ծնողներին և ուսուցիչներին հորդորում է տուրք չտալ ապատեղակատվությանը, անհարկի խուճապ չտարածել։
Նախարարությունից փոխանցեցին, որ իրենք ևս որոշ ահազանգեր ստացել են, իրավապահներն ուսումնասիրում են լուսանկարը, որը տարածվում է դպրոցներում ահաբեկչության նախապատրաստման մասին տեղեկատվության հետ։
Այնուամենայնիվ, նախարարությունից փոխանցեցին, որ անհանգստանալու կարիք չկա՝ հորդորելով դասապրոցեսը կազմակերպել բնականոն հունով ։
Հղում անելով տեղեկատվական անվտանգության որոշ մասնագետների՝ նախարարությունից նշում են, որ լուսանկարը, որը տարածվում է այդ տեղեկատվության հետ, հին է և արված է այլ երկրում։

Повода для беспокойства нет, правоохранители изучают сообщения о якобы готовящемся теракте в ереванских школах – Минобрнауки Армении 04/12/2024   11:28  |  Лента новостей
Оснований для беспокойства в плане организации учебного процесса в школах Армении в штатном режиме нет. Распространенные в Telegram-каналах сообщения о том, что в школах якобы готовится теракт, изучаются правоохранителями. Об этом "Арменпресс" сообщили в министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении.
Министерство призывает родителей и учителей не вестись на дезинформацию, не сеять ненужную панику.
В ведомстве сообщили, что к ним поступили сигналы тревоги, правоохранители изучают распространяемую фотографию с информацией о подготовке теракта в школах.
Тем не менее в министерстве передали, что поводов для беспокойства нет и призвали организовать процесс в штатном режиме.
Ссылаясь на ряд экспертов в сфере информационной безопасности, в ведомстве отметили, что распространяемый снимок с сообщением старый и сделан в другой стране.