ՀՀ-ն քրեական գործ է հարուցել ԱԱԾ ժամկետային զինծառայողի դեմ՝ Ադրբեջանի տարածքում հայտնված հոտը վերադարձնելու փորձի համար․ ՀՀ ԱԱԾ-ի՝ պրոադրբեջանական հաղորդագրությունը 04/12/2024 11:22 | Քրեական խրոնիկոն
2024 թվականի ապրիլի 10-ին Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի «Ներքին Խնձորեսկ» հատվածում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ իրականացված ծառայողական քննության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, նշված հատվածում սահմանապահ ծառայություն իրականացնող վերակարգի ավագ Յ.Ք-ն, տեղեկանալով հովվի և նրա հոտի կողմից մոլորվելու հետևանքով Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելու և հովվի կողմից Հայաստանի տարածք վերադառնալու հանգամանքի մասին, վերջինիս և վերակարգի մեջ գտնվող սահմանապահ ծառայողների հետ փորձել են հատել ՀՀ պետական սահմանը և վերադարձնել հոտը՝ այդ կերպ խախտելով սահմանապահ ծառայություն կրելու կանոնները, որն անզգուշությամբ պատճառել է էական վնաս, այն է՝ նշված սահմանապահ հատվածում սկսվել է անհարկի հրաձգություն, ակնհայտ վտանգի է ենթարկվել մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, նկարագրված գործողություններն առաջացրել են պետության անվտանգության համար սպառնալիք, ինչպես նաև պետական սահմանի նշված հատվածում պատշաճ հսկողության բացակայության վիճակ:
Միջադեպի արդյունքում վիրավորում է ստացել Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության զինծառայող: Ափսոսանք հայտնելով կատարվածի կապակցությամբ՝ միևնույն ժամանակ համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվել ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ զինծառայողների կողմից սահմանապահ գործառույթ իրականացնելիս սահմանապահ ծառայություն կրելու կանոնները խստագույնս պահպանելու և նմանատիպ դեպքերը բացառելու նպատակով:
Ծառայողական քննության արդյունքներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իրականացվում է նախաքննություն՝ դեպքի հանգամանքները բացահայտելու, մեղավոր անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 10-ին Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի Ներքին Խնձորեսկ հատվածում միջադեպ է տեղի ունեցել: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող հովիվը մոլորված հոտին փնտրելիս հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում: Ադրբեջանական կողմը վերադարձրել է մոլորված հոտը: Հովիվը նույնպես գտնվում է ՀՀ տարածքում:

СНБ Армении выступила с новым заявлением по поводу недавнего инцидента с пастухом и перестрелкой на участке Неркин Хндзореск 04/12/2024   12:13  |  Криминальная хроника
СНБ Армении выступила с новым заявлением по поводу недавнего инцидента с перестрелкой на участке Неркин Хндзореск армяно-азербайджанской границе.
"В результате служебного расследования, проведенного  в связи с инцидентом на  участке Неркин Хндзореск армяно-азербайджанской государственной границы 10 апреля 2024 года, было установлено, что несущий пограничную службу на указанном участке военнослужащий срочной службы N-ской воинской части ПС СНБ РА, старший по званию, узнав о том, что пастух и его стадо заблудились и оказались на территории Азербайджана и что затем пастух вернулся на территорию Армении, вместе с последним и другими пограничниками попытался пересечь госграницу РА и вернуть стадо, тем самым  нарушив правила несения пограничной службы, что по неосторожности причинило значительный ущерб, а именно: на указанном пограничном участке началась ненужная перестрелка, жизни и здоровью людей угрожала очевидная опасность, описанные действия создали угрозу безопасности государства, а также состояние отсутствия надлежащего контроля на указанном участке госграницы. В результате инцидента ранение получил военнослужащий государственной погранслужбы Азербайджана", - говорится в сообщении.
В ведомстве выразили сожаление по поводу случившегося.  В СНБ заявили, "в то же время были приняты соответствующие меры с целью строгого соблюдения правил несения пограничной службы военнослужащими ПС СНБ РА и исключения подобных случаев".
"По результатам служебного расследования в Следственный комитет РА было подано надлежащее сообщение о предполагаемом преступлении по соответствующей статье Уголовного кодекса РА, где инициировано уголовное производство, проводится предварительное расследования для установления обстоятельств инцидента и привлечения виновных к уголовной ответственности», - говорится в сообщении.