Լիլիթ Մակունցը որպես գլխավոր բանախոս կլոր սեղան-քննարկման է մասնակցել ԱՄՆ խաղաղության ինստիտուտում 04/11/2024 11:14 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Լիլիթ Մակունցը հյուրընկալվել է ԱՄՆ Խաղաղության ինստիտուտում՝ որպես Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև երկկողմ հարաբերություններին նվիրված կլոր սեղան-քննարկման գլխավոր բանախոս: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանությունը։
Միջոցառմանը, որը վարել է Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Մարի Յովանովիչը, մասնակցել են փորձագետներ տարբեր վերլուծական կենտրոններից և կազմակերպություններից:
Կլոր սեղանի ընթացքում քննարկված առանցքային թեմաներն են եղել ԱՄՆ-ի հետ Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը և հեռանկարները, Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը, ինչպես նաև ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած՝ Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպումը։

Лилит Макунц и эксперты аналитических центров обсудили перспективы отношений Армении с США и вопросы региональной безопасности 04/11/2024   11:22  |  Политика
Посла Армении в США Лилит Макунц приняли в Институте мира США, где она выступила основным спикером на круглом столе, посвященном двусторонним отношениям между Арменией и США. Об этом сообщает посольство Армении в США.
В дискуссии, которую вела бывший посол США в Армении Мари Йованович, участвовали эксперты различных аналитических центров и организаций.
Ключевыми темами круглого стола были текущее состояние и перспективы двусторонних отношений Армении с США, инициатива правительства Армении «Перекресток мира», вопросы региональной безопасности, а также трехсторонняя встреча высокого уровня Армения-США-ЕС, состоявшаяся 5 апреля в Брюсселе.