Թբիլիսին հասկանում է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության քաղաքական կարևորությունը մեծ է. վրացագետ 04/11/2024 14:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Թբիլիսին հասկանում է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության քաղաքական կարևորությունը մեծ է, այն նպաստելու է տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը: Որևէ տնտեսական զարգացում չի կարող տեղի ունենալ կոնֆլիկտային շրջանում, ուստի վրացական կողմի դրական դիրքորոշումը բխում է այդ մտայնությունից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը «Հայաստան-Վրաստան ռազմավարական գործընկերություն. հայեցակարգից՝ իրականություն» փորձագիտական համաժողովում հայտնեց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը:
«Հայաստանի և Վրաստանի միջև նոր որակի հարաբերություններ ունենալու ցանկությունն իրականում եղել է վերջին տասնամյակներին: Իրավիճակը փոխվեց 2012 թվականին, երբ հարևան երկրում իշխանության եկավ «Վրացական երազանք» կուսակցությունը: Բայցևայնպես, որոշ հարցերում վրացական կողմն այնքան էլ նախաձեռնողական չէր: 2018 թվականից հետո տեղի ունեցան որոշ գործընթացներ, և վրացական էլիտան ցանկություն հայտնեց ավելի սերտ հարաբերություններ ունենալ Հայաստանի քաղաքական նոր վերնախավի հետ, ուստի մեր երկրից գնացող մեսիջներն այնտեղ լսելի դարձան: 2020 թվականի պատերազմը լուրջ գործոն դարձավ, որից հետո մեր տարածաշրջանում ստեղծված նոր ռազմաքաղաքական ու աշխարհաքաղաքական բալանսի պայմաններում միլիտարիստական Ադրբեջանը կարող է սպառնալիք լինել ոչ միայն Հայաստանի, այլև Վրաստանի համար»,- ասաց Մելիքյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ քանի որ նախորդ մի քանի տարիներին վրացական կողմը պոստպատերազմական իրողությունների պայմաններում հանձն էր առել խաղաղարար միջնորդական առաքելություն, ապա շատ կարևոր էր, որ ունենար հավասար հարաբերություններ երկու հարևանների հետ, ուստի կարիք կար ռազմավարական գործընկերության պայմանագիր կնքել նաև Հայաստանի հետ, ինչը տեղի ունեցավ այս տարվա հունվարին:
«Այսօր արդեն անցնում ենք հաջորդ փուլին, երբ անհրաժեշտ է համաձայնեցնել օրակարգը և հատկապես տնտեսական փոխգործակցությունը նոր ուղղություններով ու նախագծերով տարիների ընթացքում հասցնել ռազմավարական մակարդակին, ինչը պետք է լինի ակտիվ աշխատանքի ու ջանքերի արդյունք: Այս միջոցառումը Հայաստանի և Վրաստանի փորձագիտական շրջանակներին տալիս է անմիջականորեն շփվելու, փոխադարձ հետաքրքրություններն ու առաջնահերթությունները ճանաչելու, պետականաշինության գործում տեսլականները բալանսավորելու, երկխոսությունը շարունակելու հնարավորություն»,- ասաց վրացագետը:
Խոսելով ՀՀ կառավարության կողմից շրջանառության մեջ դրված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մասին՝ վրացագետն ընդգծեց, որ հայկական կողմը դրանով նախ մոդեռնիզացնում է իր ենթակառուցվածքներն ու ավելացնում կարողությունները, ինչը նաև հնարավորություն կտա հարևաններին օգտվել կապուղիների ու ենթակառուցվածքների կարողություններից:
«Վրացական կողմը, գուցե, կարող է կորցնել բեռնափոխադրումների որոշակի ծավալն իր տարածքով, ինչն իրականացվում է այսօր՝ հաշվի առնելով հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական փակ սահմանները, սակայն մյուս կողմից նոր նախաձեռնությունների իրականացման շրջանակում, հաշվի առնելով Պարսից ծոցի, հնդկական և սևծովյան ուղիների լոգիստիկ առավելությունները, վրացական կողմը, մի տեղ կորցնելով, մեկ այլ տեղում կարող է շահել և ապահովել նոր ծավալի բեռնափոխադրումներ: Ցավոք, Թուրքիան և Ադրբեջանը կառուցողական չեն, բայց մենք ունենք երկու դաշնակից այլ հարևաններ, որոնց հետ կարող ենք իրականացնել Հյուսիս-հարավ ծրագիրը: Եթե ապագայում Թուրքիան և Ադրբեջանը փոխեն իրենց վարքագիծը, կարևորեն խաղաղությունն ու կայունությունը մեր տարածաշրջանում, ապա հիշյալ նախաձեռնությունը կգործի լիարժեքորեն, առավել ևս, որ այն շահավետ ու նպաստավոր է բոլոր կողմերի համար»,- պարզաբանեց վրացագետը:

В Тбилиси понимают, что политическая значимость инициативы «Перекресток мира» довольно велика - грузиновед 04/11/2024   14:35  |  Лента новостей
В Тбилиси понимают, что политическая значимость инициативы «Перекресток мира» довольно велика, она будет способствовать установлению регионального мира и стабильности. Никакого экономического развития не может быть в период конфликта, и положительная позиция грузинской стороны исходит из такого восприятия.
Как передает «Арменпресс», такое мнение на экспертной конференции «Стратегическое партнерство Армения-Грузия: от концепции к реальности», - выразил грузиновед Джонни Меликян.
«В последние десятилетия Армения и Грузия действительно хотели вывести отношения на качественно новый уровень. Ситуация изменилась в 2012 году, когда к власти в соседней стране пришла партия «Грузинская мечта», но, тем не менее в некоторых вопросах грузинская сторона была не очень инициативной. После 2018 года произошли некоторые процессы, и грузинская элита выразила желание иметь более тесные отношения с новой политической элитой Армении, поэтому месседжи, исходящие из нашей страны, были услышаны там. Война 2020 года стала серьезным фактором, после которого в условиях нового военно-политического и геополитического баланса, создавшегося в нашем регионе, милитаристский Азербайджан может представлять угрозу не только для Армении, но и для Грузии», - сказал Меликян.
По его словам, поскольку в предыдущие несколько лет грузинская сторона в условиях послевоенных реалий взяла на себя миротворческую посредническую миссию, было очень важно иметь равные отношения с двумя соседями, поэтому возникла необходимость заключить договор о стратегическом партнерстве также с Арменией, что и произошло в январе этого года.
«Сегодня мы уже переходим к следующему этапу, когда необходимо согласовать повестку и вывести экономическое сотрудничество по новым направлениям и проектам на стратегический уровень, что может быть в результате активной работы и больших усилий. Эта конференция дает экспертным кругам Армении и Грузии возможность напрямую общаться, понять общие интересы и приоритеты, сбалансировать взгляды в процессе государственного строительства и продолжить диалог», - сказал грузиновед.
Говоря об инициативе «Перекресток мира» правительства Армении, он подчеркнул, что армянская сторона в первую очередь модернизирует свои инфраструктуры и увеличит их пропускную способность, что и соседям даст возможность пользоваться этими и инфраструктурами.
«Грузинская сторона, возможно, потеряет некоторый объем грузоперевозок по своей территории, который есть сегодня по причине закрытых армяно-турецкой и армяно-азербайджанской границ. Но, с другой стороны, в рамках реализации новых инициатив, учитывая логистические преимущества Персидского залива, Индийского и Черноморского маршрутов, грузинская сторона, потеряв в одном месте, в другом месте может выиграть и обеспечить новый объем грузоперевозок. К сожалению, Турция и Азербайджан не конструктивны, но у нас есть еще два соседа-союзника, с которыми мы можем реализовать план Север-Юг. Если в будущем Турция и Азербайджан изменят свое поведение, придадут важность миру и стабильности в нашем регионе, то упомянутая инициатива будет действовать полноценно, тем более что она выгодна и благоприятна для всех сторон», - пояснил грузиновед.