Արմեն Աշոտյանի կալանքի ժամկետը երկարացվեց 04/11/2024   16:10  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը կշարունակի մնալ կալանավորված։ Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ, որոշեց ևս երեք ամսով երկարացնել Արմեն Աշոտյանի կալանքի ժամկետը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Հակակոռուպցիոն դատարանում՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ, ավարտվել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը։
Նշենք, որ Արմեն Աշոտյանի համար անձնական երաշխավորություն են ներկայացրել ԱԺ ընդդիմադիր երկու՝ « Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորները՝ 33 անձ։
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը պնդեց, որ Արմեն Աշոտյանը պետք է անհապաղ ազատ արձակվի։ Պաշտպանները անձնական երաշխավորությունից զատ առաջարկել են նաև այլընտրանքային այլ խափանման միջոցներ՝ տնային կալանքը՝ սահմանափակումներով՝ համակցված գրավով՝ գրավի չափ առաջարկելով 40 մլն դրամը, թեև երաշխավորությունը, պաշտպանների դտարկմամբ, ամբողջությամբ բավարար է Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու համար։
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ևս հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ նշելով, որ իրեն ենթարկել են բազմաթիվ քննչական գործողությունների՝ արտաքին և ներքին դիտումների, որևէ մեկ դրվագ չի ներառվել գործի նյութերում, թեև 2015թ․-ից սկսած վերծանել են իր բոլոր խոսակցությունները, ներխուժել անձնական կյանք՝ առանց հիմքերի։ Աշոտյանը նշեց, որ պահանջել է նախաքննության ընթացքում առերեսում կատարել, որը մերժվել է։
«Գիտե՞ք ինչից է այս ամբողջ աղմուկը, որովհետև մարդիկ չեն հավատում, որ ես մեղավոր եմ»,- նշեց նա՝ արձանագրելով, որ իրեն կալանավորել են մի գաղտնալսման հիման վրա, որին ինքն առնչություն չունի, ավելին, անգամ այդ անձանց չեն հարցաքննել՝մինչև իր կալանավորումը։
Արմեն Աշոտյանն ինքը վստահեցնում է՝ ինքն իրեն պատեպատ կտա, բայց լավ կպահի իրեն, որ հանկարծ այսօրվա գործող իշխանությունների դեմ պայքար ծավալած երկու խմբակցությունների անդամների գլխին «դամոկլյան սուր» չկախվի՝ քրեական գործերի տեսքով։
Մեղադրանքի կողմը առարկեց միջնորդության դեմ՝ պնդելով, որ Աշոտյանի կալանքի ժամկետը պետք է երկարացնել ևս երեք ամսով։
Կողմերին լսելուց հետո՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանը հիշեցրեց նախկինում երկարացվել է կալանքի ժամկետները, որոշումները՝ մնացել անփոփոխ։
«Ի թիվս քրեադատավարական գործոնների, սույն գործի հանգամանքները և դատավարության ընթացքը քննարկելուց բացի՝ պարբերաբար շահարկվում է գործի էությունը, մեղադրյալներից Արմեն Աշոտյանի գործոնը՝ որպես քաղաքական գործչի, դրանով պայմանավորված սույն գործին քաղաքական բնորոշումներ կամ պիտակներ ավելացնելուն։ Անկախ նրանից, թե այդ հետևություններն ում կողմից են կատարվում, դատարանն արձանագրում է, որ դատարանը քաղաքական մարմին չէ, դատարանը չի կարող քաղաքական գնահատականներով առաջնորդվել չի կարող՝ անկախ նրանից, թե ինչ քաղաքական մարմին և ինչ հայտարարություններ է անում։ Դատարանն իր կողմից կայացվող որոշումները, գործողությունները երբեք չի կարող պայմանավորել որևէ քաղաքական մարմնի կողմից արտահայտված դիրքորոշումները հաշվի առնելով։ Հետևաբար՝ աշխարհի ամենամեծ քաղաքական կուսակցությունն է, քաղաքական մարմինն է, թե իրավապաշտպան կազմակերպություն, որոնք, տարևբեր գործոններ հաշվի առնելով հետևություններ են անում, դա նրանց սեփական կարծիքն է և դատարանի համար չեն կարող լինել պարտադիր կամ ուղենիշային»,- հայտարարեց դատավորը՝ հավելելով, որ երաշխավորները կարող են տարբեր քաղաքական հայտարարություններ անել՝ «հնարավոր քաղբանտարկյալ լինելու, քաղաքականացված լինելու մասին, կալանքը որպես պատիժ կիրառելու մասին»։ Դատավորը նշեց, որ երաշխավորների պարտականությունը չկատարելու համար, թեև քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում, բայց պրակտիկայում հայտնի չէ, որ որևէ երաշխավորողի նկատմամբ հետապնդում իրականացվի, բացի այդ, առկա չեն կարգավորումներ՝ երաշխավորողի պարտականությունների վերաբերյալ և այդ հանգամանքով պայմանավորված դատարանը չի կարող չափել ռիսկերը, թե որքանով երաշխավորները կարող են զսպել ռիսկը։ Դատարանը որոշեց երկարացնել Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոց կալանքի ժամկետը՝ նշելով, որ նախկինում արձանագրված ռիսկերը շարունակում են առկա լինել։

Суд в Армении продлил арест Армену Ашотяну 04/11/2024   17:08  |  Судебный репортаж
Антикоррупционный суд под председательством судьи Ваге Долмазян постановил продлить срок содержания под стражей заместителя председателя Республиканской партии Армении(РПА), бывшего министра образования и науки Армении Армена Ашотяна еще на три месяца.
Как передает корреспондент "ФактИнфо", в Антикоррупционном суде завершилось рассмотрение вопроса о мере пресечения Армену Ашотяну.
Отметим, что за Армена Ащотяна лично поручились 33 депутата от двух оппозиционных фракций "Армения" и "Честь имею".
Адвокат Тигран Атанесян настоял на немедленном освобождении Армена Ашотяна из-под стражи. Помимо поручительства, адвокаты предложили также и другие альтернативные меры пресечения в виде домашнего ареста и залога в размере 40 миллионов драмов, хотя поручительства, по мнению защиты, было вполне достаточно для изменения меры пресечения.
Зампред РПА Армен Ашотян также выступил с заявлением, указав, что он прошел через многочисленные следственные действия, подвергся внешнему и внутреннему наблюдению, ни один эпизод не был включен в материалы дела, хотя все его разговоры с 2015 года были расшифрованы, имело место вторжение в его личную жизнь без всяких оснований. Ашотян отметил, что в ходе предварительного следствия потребовал очной ставки, но его требование было отклонено.
"Знаете, из-за чего весь этот шум. Из-за того, что люди не верят, что я виновен", - отметил он, указав, что его арестовали на основании одной прослушки, к которой он не имеет отношения; даже этих людей не допросили до его ареста.
Армен Ашотян заверил, что сделает все в плане обеспечения надлежащего поведения, чтобы вдруг над членами двух фракций, развернувших борьбу против нынешних властей, не навис «дамоклов меч» в виде уголовных дел.
Сторона обвинения возразила против ходатайства, настояв на продлении срока содержания Ашотяна под стражей еще на три месяца.
Судья Ваге Долмазян, выслушав стороны, напомнил, что сроки ареста ранее продлевались, решения оставались без изменений.
Судья отметил, что хотя предусмотрено уголовное ответственность за невыполнение обязанностей поручителей, но на практике не известны случаи уголовного преследования кого-либо из поручителей. Помимо этого,  нет нормы регулирования относительно обязанностей поручителя, и  ввиду этого обстоятельства суд не может измерить риски. Суд решил продлить срок меры пресечения в виде заключения под стражу, указав, что ранее зафиксированные риски по-прежнему сохраняются.
17:45 28/03/2024  |  Лента новостейЕСПЧ принял жалобы по делам Артура Даниеляна и Армена Ашотяна
18:05 26/02/2024  |  Судебный репортажАрмен Ашотян не поедет в Бухарест на съезд ЕНП, суд отклонил ходатайство
15:49 09/02/2024  |  Лента новостейАшотян: Конституция – очередная жертва этой власти, главное, чтобы девственность не проверяли
11:12 17/01/2024  |  ПолитикаВСС Армении ответил, на вопрос, почему Армен Ашотян продолжает оставаться под стражей