Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ է ընտրվել ազգությամբ հայ պատգամավորը 04/11/2024   16:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ուրուգվայի խորհրդարանի ազգությամբ հայ պատգամավոր Պեդրո Խիսդոնյանն ընտրվել է Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ուրուգվայում Հայաստանի դեպանությունը։
Ընտրությանը նախորդած ելույթներում ուրուգվայցի խորհրդարանականներն առանձնահատուկ ընդգծել են պատգամավորի հայկական ծագումը և վերջինիս ընտրության կապակցությամբ շնորհավորել նաև ուրուգվայահայ համայնքին:
Պեդրո Խիսդոնյանն իր ելույթում անդրադարձել է իր հայկական արմատներին և Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին:
«‹Բազմաթիվ օրենսդիրներ հիշատակեցին իմ նախնիների ծագումը, հեռավոր հայրենիք Հայաստանը, որը ինչպես 20-րդ դարի սկզբում, այսօր ևս դժվարին ժամանակներ է ապրում, և տեղեկություններ են ստացվում Ադրբեջանի և նրա հանցակիցների կողմից բռնության և անհանդուրժողականության դեպքերի մասին, որոնք պետք է դատապարտվեն: Ուրուգվայն աշխարհին օրինակ է ծառայել՝ առաջինը պաշտոնապես ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը: Մարդու իրավունքների, ազատ և խաղաղ ապրելու իրավունքի պաշտպանությունը հիմնարար նշանակություն ունի»,- նշել է Խիսդոնյանն իր ելույթում։

Вице-председателем Палаты представителей Уругвая избран депутат армянского происхождения 04/11/2024 17:33 | Лента новостей
Педро Хисдонян, депутат армянского происхождения парламента Уругвая, был избран вице-председателем Палаты представителей. Об этом, как передает «Арменпресс», сообщает посольство Армении в Уругвае.
В своих выступлениях до выборов уругвайские парламентарии особо подчеркивали армянское происхождение депутата и поздравили армянскую общину Уругвая по случаю его избрания.
Выступая, Педро Хисдонян коснулся своих армянских корней, также и ситуации в Армении.
«Многие законодатели упоминали происхождение моих предков, мою далекую Родину Армению, которая, как и в начале ХХ века, сегодня вновь переживает тяжелые времена, и есть сообщения о насилии и нетерпимости со стороны Азербайджана и его пособников, что конечно должно быть осуждено. Уругвай послужил примером для всего мира, первым официально признав Геноцид армян. Защита прав человека, права жить свободно и мирно имеют основополагающее значение», - отметил в своем выступлении Педро Хисдонян.