Ներքին Խնձորեսկի հատվածում միջդիրքային միջադեպ է եղել․ հովիվը մոլորվել է՝ փնտրելով մոլորված հոտը․ հովիվը այժմ ՀՀ տարածքում է 04/10/2024   17:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ս.թ. ապրիլի 10-ին Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի Ներքին Խնձորեսկ հատվածում միջադեպ է տեղի ունեցել: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող հովիվը մոլորված հոտին փնտրելիս հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում: Իրադրության բերումով երկու կողմերի սահմանապահների կողմից հրաձգություն է տեղի ունեցել: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԱԾ-ն։
Միջադեպի հետևանքով ադրբեջանական կողմն ունի մեկ վիրավոր: Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը պատրաստ են Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանապահ զորքերի հետ համատեղ քննության: Անկախ համատեղ քննությունից ՀՀ Սահմանապահ զորքերը իրականացնում են սեփական քննությունը և արդյունքների մասին կհաղորդվի լրացուցիչ: Պարզաբանման ենթակա է նաև հարցը, թե ինչու և ինչպես են հովիվը և հոտը հատել սահմանը:
Հայկական կողմի համար նման միջադեպերը ցանկալի չեն: Նշենք նաև, որ ադրբեջանական կողմը վերադարձրել է մոլորված հոտը: Հովիվը նույնպես գտնվում է ՀՀ տարածքում:

СНБ Армении представила подробности инцидента с перестрелкой на границе с Азербайджаном 04/10/2024   18:14  |  Лента новостей
10 апреля текущего года на участке Неркин Хндзореск армяно-азербайджанской государственной границы произошел инцидент.
Пастух, который является гражданином Армении, во время поиска заблудившегося стада оказался на территории Азербайджана. Ввиду происшествия произошла перестрелка между пограничниками двух стран. В результате инцидента с азербайджанской стороны есть один раненый.
"Пограничные войска СНБ Армении готовы к совместной проверке с пограничными войсками Азербайджана.Независимо от совместного расследования погранвойска РА проводят собственное расследование и дополнительно сообщат о результатах. Также подлежит прояснению вопрос, почему и как пастух и стадо пересекли границу. Подобные инциденты нежелательны для армянской стороны", - говорится в заявлении.
Отмечается, что азербайджанская сторона вернула стадо. Пастух также находится на территории Республики Армения.