Դարանակալած ադրբեջանցիները շուռ են տվել հայ պաշտոնյաներին տեղափոխող մեքենան ու հենց այդպես ծեծել, ապա բեռնատարով տարել ու Քյամռլու. որդին բացառիկ մանրամասներ է հայտնել 04/10/2024 16:08 | ԼՐԱՀՈՍ
«Դովեղի անտառի բացատում դարանակալած ադրբեջանցիները դուրս են եկել, վիլիսը շրջել, ապա, լսելով իրենց պաշտոնյայի ադրբեջաներեն բղավոցը, հետ են շրջել, նրան հանել մեքենայից ու կրկին վիլիսը շուռ տվել եւ հենց այդ դիրքում ծեծել Սուրեն Ամիրխանյանին ու Վլադիմիր Մովսիսյանին, ապա բեռնատարով քարշ տվել ու տարել ադրբեջանական Քյամռլու գգյուղի ակումբ»,- «Փաստինֆոյին» փոխանցեց ադրբեջանցիների կողմից բռնության ենթարկված Սուրեն Ամիրխանյանի որդին՝ Նորայր Ամիրխանյանը։
Նշենք, որ Սուրեն Ամիրխանյանը դեպքի ժամանակ՝ 1984 թ.-ին, զբաղեցրել է Նոյեմբերյանի շրջանի գյուղվարչության պետի պաշտոնը եւ ընդգրկված է եղել մինիստրների սովետի նախագահի տեղակալ Վլադիմիր Մովսիսյանի ղեկավարած սահմանազատման ու սահմանագծման հանձնաժողովում։
«Փաստինֆո»-ն արդեն գրել է պատմական այդ իրադարձությունների մասին, թե ինչ բարդություններով է սովետմիության օրոք կատարվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանագծումը, երբ արդբեջանցիները փորձել են հողեր զավթել Հայաստանից ու բռնության գործադրմամբ ստանալ Մովսիսյանի ստորագրությունը։
1984 թ. իրադարձությունների մասին Ամիրխանյանը «Փաստինֆո»-ին մանրամասներ հայտնեց՝ ներկայացնելով մանկությունից մնացած հուշերը, ականատեսների վկայությունները։
«Իհարկե, 40 տարի է անցել այդ սահմանագծումից,բայց երկարատև աշխատել են մարդիկ։ Հայրս մեր տարածքի սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքների սևագրերն էլ ունի, բայց դրանք վերծանված են ու կա հաստատված սահմազատման ու սահմանագծման փաստաթուղթ, որը ստորագրվել է Խորհրդային Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների կողմից։ Իմ մանկական հիշողության մեջ մնացել է, որ հայրս չափազանց զբաղված էր, գնում էին Վլադիմիր Միհրանիչի, ադրբեջանցի հանձնաժողովի անդամների ու ռուսների հետ, մետր առ մետր սահմանագծում անում, հաստատված տեղերում հողի տակ ածուխներ էին տեղադրում ու նշաններ անում։ Բայց այդ աշխատանքին նախորդում էր նախ քարտեզի վրա համաձայնության գալու բանակցությունները»,- նշեց Ամիրխանյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքերով՝ երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո հողօգտագործման մասով Սովետական Միությունը ուներ այսպիսի մի քաղաքականություն՝ եղբայրական հանրապետություններն իրար ժամանակավոր օգտագործման հող էին տալիս պայմանագրով ու պայմանագիրը լրանալուց հետո, պարտավոր էին վերադարձնել։ Նման կերպ՝ պայմանագրով, հողեր տրվել էր նաև Ադրբեջանին։ Պայմանագրի ժամկետը լրացել էր։ Մեր կողմի իշխանությունը պահանջել էր վերադարձնել, սակայն ադրբեջանցիները չէին ազատում։ Մերոնք դիմել էին առաջին քարտուղար Դեմիրճյանին, ով դիմել էր ԽՍՀՄ իշխանություններին։ Կրեմլից ուղարկել էին հանձնախումբ՝ տեղում հարցն ուսումնասիրելու համար։ Պատասխանատու էր նշանակվել Վլադիմիր Մովսիսյանը։ Ադրբեջանի կողմից Նոյեմբերյանի շրջան գալիս էր Ռաշիզադեն։
«1984 թ. այդ օրը նրանք պետք է բանակցեին Դովեղի անտառի բացատում,բայց այստեղ բանակցություն որպես այդպիսին չի լինում , խնդիրը վերածվում է վեճի։ Չէր էլ կարող բանակցություն լինել, քանի որ ադրբեջանցիները նախօրոք, կազմակերպված դարանակալած սպասել են թփերի ու ծառերի տակ, փակել ճանապարհներն այնպես, որ պատասխանատու հայերը չկարողանան դուրս գալ ու վիլիսը շուռ տվել։ Իհարկե, ինձ սա պատմել են։ Այդ օրվա իրադարձությունների մասնակիցներից հիմա ողջ է այդ ժամանակվա միլպետը, որը միլիցիայի զինված խմբով գնացել է ու Քյամռլու գյուղից բերել նրանց։ Դեպքին ներկա են եղել Իջևանի շրջխորհրդի առաջին քարտուղարի վարորդը՝ Նիվա մակնիշի մեքենայով, որը Վլադիմիր Մովսիսյանին բերել էր Իջևանից, հորս՝ Սուրեն Ամիրխանյանին, շրջխորհի երկրորդ քարտուղարը, Դովեղի սովխոզի տնօրենը»,- պատմեց Ն. Ամիրխանյանը՝ նշելով, որ ծեծելով տարել են Քյամռլու գյուղի ակումբ, որտեղ, տեսնելով, որ ծեծված, ջարդված հայ պաշտոնյաները չեն համաձայնում ստորագրել, կացնով են սպառնացել, թե կմորթեն։
«Կանեին , թե ոչ, ես հիմա չգիտեմ, բայց Դովեղի սովխոզի տնօրենը, ծեծված մի կերպ փախչել էր ու միլիցիային տեղյակ պահել, թե որ կողմ տարան։ Նոյեմբերյանի միլպետը կանխատեսած էր եղել, որ նման մի վտանգ կարող է լինել, պատրաստ էր եղել ու հասել էր՝ զինված խմբով, կրակելու հրամանով սպառնալով ազատել»,- հիշեց իրեն հասած պատմությունը Նորայր Ամրիխանյանը։ Նա նաև ասաց, որ իր մանկությունից հիշում է, թե ինչպես է հայրը տուն եկել՝ ծեծված ջարդված, շատ վատ վիճակում, որ տանն արդեն գիտեին, լսել էին, անհանգիստ սպասում էին։ Մի քանի օր անց միայն հայրն ի վիճակի է եղել տանից դուրս գալ։
«Ծեծվելուց հետո հայրս տանը բուժվում էր, գալիս էին, խոսում էին։ Ես 10 տարեկան էի ու ինձ համար շատ հետաքրքիր էր, կպատկերացնեք չէ՞, թե ինչպես էի ուշադրությունս սևեռում, ասում էին. «բա Սովետական Միություն էր էլի, ինչու չէիք ստրագրում, ձեզ պե՞տք էր, ծեծվում էիք, հետո կասեիք , որ մեզ ուժի սպառնալիքով են ստորագրել տվել։ Ես էլ կողքները, փոքր տղա էի, էլի։ Հայրս ինձ ցույց էր տալիս, ասում էր. «Բա էս տղես գլուխը կա՞խ ման գար, ո՞նց կարող էի նման բան անել»։

Азербайджанцы пытались захватить земли у Армении и силой заполучить подпись - эксклюзивные подробности инцидента 1984 года 04/10/2024 17:37 | Лента новостей
"Азербайджанцы, устроившие засаду на лесной поляне Довеха, выбежали и опрокинули "Виллис", перевозивший армянских должностных лиц. Услышав затем крик своего чиновника на азербайджанском языке, перевернули обратно, вытащили его из машины, а затем снова опрокинули автомобиль и стали прямо в этом положении избивать Сурена Амирханяна и Владимира Мовсисяна. Затем силой уволокли их на грузовике в клуб азербайджанского села Кямерли", - рассказал "ФактИнфо" Норайр Амирханян, сын Сурена Амирханянс, который подвергся избиению со стороны азербайджанцев.
Отметим, что во время инцидента в 1984 году Сурен Амирханян занимал должность начальника сельской администрации Ноемберянского района и был включен в состав комиссии по делимитации и демаркации, возглавляемой заместителем председателя Совета министров Армянской ССР Владимиром Мовсисяном.
"ФактИнфо" уже писало о тех исторических событиях, в частности, о трудностях, которыми сопровождался процесс демаркации между Арменией и Азербайджаном, когда азербайджанцы пытались захватить земли у Армении и силой заполучить подпись Мовсисяна.
Подробности о событиях 1984 года Амирханян поведал "ФактИнфо", поделившись воспоминаниями детства и свидетельствами очевидцев.
"Конечно, прошло 40 лет с того процесса делимитации, но люди работали долго. У отца моего даже остались черновики работ о делимитации и демаркации, но они расшифрованы и есть утвержденный документ о делимитации и демаркации, который подписан правительствами Советской Армении и Советского Азербайджана. В моей детской памяти запечатлелось, что отец мой был всегда занят, шел вместе с Владимиром Миграновичем, членами азербайджанской комиссии и русскими проводить метр за метром делимитацию, в установленных местах они клали под землю угли и наносили разметки. Но этой работе предшествовали переговоры по согласованию карты", - рассказал Амирханян.
По словам собеседника агентства, после Второй мировой войны политика Советского Союза в плане землепользования заключалась в следующем: братские республики передавали друг другу земельные участки во временное пользование по договору, по истечении срока которого обязаны были их вернуть. Аналогичным образом, по договору, земли были переданы и Азербайджану. Срок договора истек. Наши власти затребовали их вернуть обратно, однако азербайджанцы не освобождали земли. Наши обратились к первому секретарю Демирчяну, который в свою очередь обратился к властям СССР. Кремль направил комитет для изучения вопроса на месте. Ответственным был назначен Владимир Мовсисян. С азербайджанской стороны в Ноемберянский район приезжал Рашизаде.
"В тот день в 1984 году они должны были вести переговоры на лесной поляне в Довехе, но переговоров как таковых там не состоялось, проблема переросла в спор. Переговоров и не могло быть, поскольку азербайджанцы спланировано поджидали в засаде, перекрыли дороги так, чтобы ответственные армяне не смогли выехать и перевернули "Виллис". Конечно, мне это все рассказали. Из участников тех событий жив тогдашний начальник милиции, который вместе с нарядом милиции отправился в село Кямерли и привез их оттуда. При инциденте присутствовал водитель первого секретаря Иджеванского районного совета, он был на автомобиле "Нива", на котором Владимира Мовсисяна привезли в Иджеван, отец мой Сурен Амирханян, второй секретарь райсовета, директор Довехского совхоза", - рассказал Н. Амирханян, отметив, что их избили и увезли в клуб Кямерли. Поняв, что избитые армянские чиновники не соглашаются подписывать, стали им угрожать расправой топором.
"Зарубили бы или нет, я сейчас не знаю, но директор Довехского совхоза, которого избили, каким-то образом выбрался и поставил в известность милицию о том, в какую их сторону увезли. Начальник ноемберянской милиции предвидел подобную угрозу, был готов и вместе с вооруженным нарядом освободил их", - вспоминает Норайр Амирханян дошедшую до него историю. Он также рассказал, что помнит, как отец пришел домой; он был весь избитый, в тяжелом состоянии. Только спустя несколько дней отец смог выйти из дома.