Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը 04/09/2024   15:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է ֆրանսիական պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել անձամբ տիկին Վասալի ներդրումը Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների հետևողական զարգացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ներկայումս երկու երկրների միջև առկա է համագործակցության նոր շունչ ու մակարդակ, և այդ գործում իրենց ներդրումն ունեն նաև Ֆրանսիայի այն ռեգիոնները, որոնք Հայաստանի մարզերի հետ պահպանում են ամուր կապեր: Միաժամանակ, վարչապետն առանձնակի կարևորել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության զարգացումն ու ամրապնդումը և այդ համատեքստում ընդգծել կառավարությունների ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների սերտ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը:
Մարտին Վասալն անդրադարձել է Հայաստանի հետ տնտեսության, առողջապահության, սոցիալական, հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցությանը և դրանց ընդլայնման հնարավորություններին ու քայլերին: Մասնավորապես, Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահը տեղեկացրել է, որ այսօր Ֆրանսիայից Հայաստան են ժամանելու տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող 30 ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք հայ գործընկերների հետ կքննարկեն ներդրումային ծրագրերի իրականացման և առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման հնարավորությունները: Նշվել է նաև, որ Մարսելում առաջիկայում բացվելու է «Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն»:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև Հայաստանի ու Ֆրանսիայի քաղաքների միջև համագործակցությունը, զբոսաշրջային փոխայցելությունների խթանումը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման քայլերին: Այս առումով, կարևորվել է միջազգային գործընկերների կողմից աջակցության ծրագրերի իրականացումը:
08:12 09/04/2024  |  ՄամուլՓաշինյանները որտեղ են նշել Մայրության եւ գեղեցկության տոնը․«Հրապարակ»
08:03 09/04/2024  |  ՄամուլԳաղտնի պայմանավորվածություննե՞ր են ձեռք բերվել․ «Հրապարակ»
18:04 08/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ԵՄ խորհրդի Քաղաքական և անվտանգային հարցերով հանձնաժողովի անդամների հետ քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին վերաբերող հարցեր
17:21 08/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը հյուրընկալել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին
11:03 08/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Տավուշում իրականացրած աշխատանքները (Տեսանյութ)
07:45 06/04/2024  |  Մամուլ«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունում կրքերը բորբոքված են. Փաշինյանի որոշումները ոչ միանշանակ են ընդունվում. «Ժողովուրդ»
15:04 05/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿենտրոնում աշխատող որևէ աշխատակից երբևէ չի ստացել և չի իրականացրել կեղծ օգտահաշիվներ ունենալու, դրանցով գործողություններ իրականացնելու հանձնարարություններ. ՊՈԱԿ-ի արձագանքը
14:53 05/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈւժեղ և կայուն Հայաստան նշանակում է ավելի ուժեղ և կայուն Հարավային Կովկաս. Ժոզեպ Բորել
14:29 05/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը Սամանթա Փաուերի հետ քննարկվել են բռնի տեղահանվածներին աջակցության հետագա քայլերին, մասնավորապես, բնակարանային ապահովման խնդրին վերաբերող հարցեր
14:18 05/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲրյուսելում Նիկոլ Փաշինյանը, Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, Էնթոնի Բլինքենն եւ Ժոզեպ Բորելը հանդես են եկել հայտարարություններով

Представители 30 французских компаний прибудут в Армению для обсуждения возможности реализации инвестпроектов 04/09/2024   16:16  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Совета французского департамента Буш-дю-Рон Мартин Вассаль. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр приветствовал визит французской делегации в Армению и высоко оценил вклад госпожи Вассаль в последовательное развитие армяно-французских отношений. Никол Пашинян отметил, что в настоящее время сотрудничество между двумя странами получило новый импульс и вышло на новый уровень, и свой вклад в этот процесс вносят те регионы Франции, которые поддерживают прочные связи с областями Армении. Премьер-министр придал также особое значение развитию и укреплению двустороннего экономического сотрудничества и в этом контексте подчеркнул необходимость тесного взаимодействия между правительствами и органами местного самоуправления.
Мартин Вассаль коснулась сотрудничества с Арменией в экономической, медицинской, социальной и гуманитарной сферах, а также возможностей и шагов по его расширению. В частности, председатель Совета департамента Буш-дю-Рон сообщила, что сегодня в Армению из Франции прибудут представители работающих в различных сферах 30 компаний, которые обсудят с армянскими партнерами возможности реализации инвестиционных программ и расширения торгово-экономических связей. Было также отмечено, что в ближайшее время в Марселе откроется Центр креативных технологий “Тумо”.
Собеседники также подчеркнули важность сотрудничества между городами Армении и Франции и стимуляции взаимных туристических визитов.
Были затронуты гуманитарные проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и шаги по их решению. В этом контекста была отмечена важность реализации программ поддержки со стороны международных партнеров.
16:53 27/03/2024  |  Лента новостейПашинян обсудил с французскими парламентариями процессы на Южном Кавказе
17:30 25/03/2024  |  Лента новостейАрмянские и французские депутаты на встрече в Ереване обсудили вопросы углубления сотрудничества