Հազվագյուտ հիվանդության պատճառով կնոջ մարմինը պատել են հազարավոր ուռուցքներ 04/08/2024 14:30 | Առողջություն
Տրինիդադ և Տոբագոյից 42-ամյա կնոջ մարմնից հեռացվել են տասնյակ հազարավոր ուռուցքներ, որոնք ծածկում էին նրա գրեթե ամբողջ մարմինը: Նա պատմել է իր պատմությունը «Take My Tumor» վավերագրական մինի-սերիալի մի դրվագում։
Հարցազրույցի ժամանակ Շարմեյն Սահադեոն նշել է, որ տառապում է հազվագյուտ գենետիկ հիվանդությամբ՝ 1-ին տիպի նեյրոֆիբրոմատոզով: Նրա խոսքով՝ մաշկի վրա առաջին ուռուցքները հայտնվել են 13 տարեկանում։ Սկզբում նրանք քիչ էին ու առանձնակի խնդիրներ չէին առաջացրել։ Այդ ժամանակ կինն ամուսնացել է, գնացել աշխատանքի, երեխաներ մեծացրել։ Բայց աստիճանաբար դրանց թիվն ավելացել է, իսկ 40 տարեկանում հազարավոր ուռուցքներ ծածկել են նրա մարմինը:
Կինը խոստովանել է, որ ուռուցքներն աստիճանաբար զրկել են իրեն լիարժեք կյանքով ապրելու հնարավորությունից. նա չի կարողացել քայլել ոտքերի բշտիկների պատճառով, դժվարացել է շնչել, ուտել և խոսել, քանի որ ուռուցքներն աճել են նաև բերանում։ Բացի այդ, Սահադեոն բողոքել է, որ իր կոպերի վրա ևս ուռուցքներ են հայտնվել, և այդ պատճառով նա սկսել է վատ տեսնել։
Լոս Անջելեսից ուռուցքաբան վիրաբույժ Ռայան Օսբորնը հայտնել է, որ նեյրոֆիբրոմատոզը, որով տառապում է Սահադեոն, բավականին հազվադեպ է. միջինում մեկ դեպք է գրանցվում 3000 նորածնի մոտ։ Նա հավելել է, որ հիվանդության պատճառը NF1 գենի մուտացիան է, և դրա բուժումը չկա։
Չնայած ռիսկերին, վիրաբույժը հեռացրել է որոշ ուռուցքներ և վերականգնել կնոջը շարժվելու, խոսելու և ուտելու ունակությունը։ Բժիշկն ասել է, որ անհնար էր ամբողջությամբ մաքրել կնոջ մարմինն ուռուցքներից, քանի որ յուրաքանչյուր ուռուցք հեռացնելիս մաշկը վնասվում է։
«Եթե ես բոլորը հեռացնեի, տպավորություն կլիներ՝ նրա մաշկը ողջ-ողջ հանել են իր վրայից», - նշել է Օսբորնը։

Тело женщины покрылoсь тысячами опухолей из-за редкого заболевания 04/08/2024   14:01  |  Здоровье
42-летней женщине из Тринидада и Тобаго удалили десятки из тысяч опухолей, которые покрывали практически все ее тело. Свою историю она рассказала в эпизоде документального мини-сериала Take My Tumor на телеканале TLC, пишет Lenta.ru со ссылкой на Daily Star.
В интервью Чармейн Сахадео указала, что болеет редким генетическим заболеванием — нейрофиброматозом первого типа. По ее словам, первые новообразования на коже появились, когда ей было 13 лет. Сначала их было мало и они не доставляли особых проблем: женщина вышла замуж, ходила на работу и воспитывала детей. Но постепенно они росли, и, по словам Сахадео, к 40 годам тысячи опухолей покрыли ее тело.
Женщина призналась, что новообразования постепенно лишили ее возможности жить полноценной жизнью: она не могла ходить из-за шишек на ногах, ей было трудно дышать, есть и разговаривать, так как опухоли росли и во рту. Помимо этого, Сахадео пожаловалась, что новообразования появились на веках, и поэтому она стала плохо видеть.
Хирург-онколог из Лос-Анджелеса (США) Райан Осборн рассказал, что нейрофиброматоз, которым больна Сахадео, встречается довольно редко — в среднем фиксируется один случай на 3000 новорожденных. Он добавил, что заболевание обусловлено мутацией в гене NF1 и от него не существует лекарства. «Ни в своей практике, ни в учебниках я никогда не видел ни одного пациента, у которого дела были бы настолько плохими», — прокомментировал Осборн случай Сахадео.
Несмотря на риски, хирург удалил часть опухолей и вернул женщине способность передвигаться, разговаривать и есть. В интервью он рассказал, что полностью очистить ее тело было невозможно, так как при удалении каждого новообразования травмируется кожа. «Если бы я убрал все, это ощущалось бы так, будто кто-то заживо снял с нее кожу», — отметил Осборн и добавил, что никакие обезболивающие не смогли бы снять боль.
Кадр: TLC
15:06 08/02/2024  |  Из жизниВ США родилась девочка без глаз, у нее диагностировали редчайшее заболевание
18:05 18/01/2024  |  Из жизниВ Бразилии девочка родилась с четырьмя почками
16:12 04/01/2024  |  ЗдоровьеЧастая зевота у женщины оказалась симптомом редкой неизлечимой болезни
16:09 04/12/2023  |  Из жизниЗагадочная болезнь поразила пятерых членов семьи в Доминикане, они стали похожими на «инопланетян»
13:22 03/11/2023  |  ЗдоровьеМалазийка лишилась возможности носить обувь из-за редкой болезни
11:01 07/07/2023  |  Интересно знатьВ 18 лет выглядит как в 50: редкая болезнь отняла молодость у девушки