Թուրքիան հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ «առևտրային բումն» անկում է ապրել 04/05/2024   15:53  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև «առևտրային բումը» դանդաղել է Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների ժամանակ Մոսկվայի դեմ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի պատժամիջոցների ընդլայնման պատճառով։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ը։
2023 թվականին թուրքական մեքենաշինական արտադրանքի՝ Ռուսաստան արտահանման կտրուկ աճ է գրանցվել։ Թուրքիայի Մեքենաշինական միության նախագահ Քութլու Քարավելիօղլուն կարծում է, որ այս տարի վաճառքը կնվազի 1 միլիարդ դոլարով՝ «ոչ միանշանակ» և «արագ ընդլայնվող» պատժամիջոցների ցուցակների պատճառով։
Արհմիության ղեկավարի խոսքով, ամենաշատը նվազել են հաստոցների, պոմպերի, էլեկտրաշարժիչների մատակարարումները։ Քարավելիօղլուն կարծում է, որ բանկային համակարգի և մատակարարման շղթաների վրա ճնշումների դեպքում «ոչ մի լուրջ արտադրող չի կարողանա պահպանել նույն հետաքրքրությունը Ռուսաստանի նկատմամբ»։
15:26 05/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան դուրս է գալիս Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագրից
21:41 04/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԱրխիվը գաղտնազերծել է 1992 թվականին Ռուսաստանի մասին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հայտարարությունները
19:40 03/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրավիճակը կրիտիկական է․ Ուկրաինայի ԶՈՒ գեներալը հայտնել է Ռուսաստանի զանգվածային հարվածների մասին
17:15 03/04/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԹուրքիայում 2 հայի են բռնել, որոնց կոշիկներում 109 հազար դոլարի ոսկու ձուլակտորներ են թաքցված եղել
12:28 03/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում անկարգությունների 89 մասնակից բերման է ենթարկվել
12:05 03/04/2024  |  ՏնտեսությունԹուրքիայում տարեկան գնաճը հասել է 68,5 տոկոսի
11:40 03/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԶանգվածային անկարգություններ` Թուրքիայի մի քանի քաղաքներում (տեսանյութ)
21:27 02/04/2024  |  ՔաղաքականԱՄՆ-ն փորձում է վերականգնել Թուրքիայի նկատմամբ իր ազդեցությունը. առևտուրն Իսրայելի հետ շարունակվում է․ Աբրահամյան (Տեսանյութ)

В Турции заявили о спаде «торгового бума» с Россией 04/05/2024   16:18  |  Международные новости
«Торговый бум» между Россией и Турцией замедлился из-за расширения санкций США и Евросоюза, введенных против Москвы из-за военных действий на Украине. Об этом, как передает РБК, пишет Bloomberg.
В 2023 году наблюдался резкий рост экспорта продукции турецкого машиностроения в Россию, пишет агентство. В этом году, полагает президент союза машиностроителей Кутлу Каравелиоглу, продажи упадут на $1 млрд из-за «неоднозначных» и «быстро расширяющихся» санкционных списков, а также ужесточения экспортных мер в отношении товаров, которые потенциально могут использоваться в военных целях.
По словам главы союза, сильнее всего сократились поставки станков, насосов и электродвигателей. Каравелиоглу считает, что в условиях давления на банковскую систему и цепочки поставок «ни один серьезный производитель не сможет сохранить прежний интерес к России».
15:06 01/03/2024  |  Лента новостейЛавров и Фидан проводят переговоры в Анталье
11:35 01/03/2024  |  Международные новостиЛавров планирует встретиться с главами МИД Турции и Азербайджана на полях форума в Анталье
14:21 28/02/2024  |  Международные новостиЛавров посетит с визитом Турцию
10:02 14/02/2024  |  Международные новостиСША пригрозили частным банкам Турции по теме денежных переводов с Россией - СМИ
11:42 18/12/2023  |  Международные новостиСроков визита Путина в Турцию пока нет - Песков
12:03 27/07/2023  |  Международные новостиНа еще одном судне, следовавшем за зерном из Турции в Россию, нашли следы взрывчатки
11:23 18/07/2023  |  Международные новостиТурция получила обращение Украины с предложением возобновить зерновую сделку без России - СМИ
16:20 17/07/2023  |  Лента новостейМосква отзывает гарантии безопасности в черноморском коридоре – МИД РФ