Ուժեղ և կայուն Հայաստան նշանակում է ավելի ուժեղ և կայուն Հարավային Կովկաս. Ժոզեպ Բորել 04/05/2024 14:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիությունը ցանկանում է Հայաստանի համար դրական օրակարգ մշակել և, Միացյալ Նահանգների հետ միավորելով ուժերը, ցույց տալ Հայաստանի ինքնիշխանության, ժողովրդավարության ու դիմակայունության հանդեպ ամուր նվիրվածությունը։
Այս մասին հայտարարեց ԵՄ արտաքին և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ Բրյուսելում կայանալիք Փաշինյան-Ֆոն դեր Լայեն-Բլինքեն եռակողմ հանդիպմանն ընդառաջ տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ բարձր ներկայացուցիչը հիշեցրեց, որ երկու ամիս առաջ Հայաստանի արտգործնախարար Միրզոյանի հետ որոշել են աշխատել ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր օրակարգի վրա և ընդգծեց, որ նոր օրակարգը կապահովի հավակնոտ տեսլական ՝ խթանելու երկկողմ համագործակցությունն այն ոլորտներում, որոնք կարևոր են Հայաստանի դիմակայունության, շարժունակության, առևտրի դիվերսիֆիկացիայի և կապի համար։
Ժոզեպ Բորելը հավաստիացրեց, որ սրանք միայն աջակցության խոսքեր չեն։ «Մենք ողջունում ենք Հայաստանի ջանքերը ժողովրդավարության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և օրենքի գերակայության հաստատման ուղղությամբ։ Կարևոր կլինի շարունակել բարեփոխումները երկրի դիմակայունությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար։ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել բարեփոխումների ջանքերին՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման միջոցով»,-նշեց ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը:
Բորելը շեշտեց, որ ուժեղ և կայուն Հայաստան նշանակում է ավելի ուժեղ և կայուն Հարավային Կովկաս, և դա օգուտ կբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։

Сильная и стабильная Армения означает более сильный и стабильный Южный Кавказ - Боррель 04/05/2024   15:11  |  Лента новостей
Европейский Союз хочет разработать позитивную повестку для Армении и, объединив усилия с Соединенными Штатами, продемонстрировать свою твердую приверженность суверенитету, демократии и устойчивости Армении. Об этом заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и безопасности Жозеп Боррель в ходе пресс-конференции до трехсторонней встречи Пашинян-фон дер Ляйен-Блинкен в Брюсселе.
Как передает корреспондент «Арменпресс» в Брюсселе, верховный представитель ЕС напомнил, что два месяца назад он и министр иностранных дел Армении Мирзоян решили начать работу над новой повесткой партнерства ЕС-Армения. Он подчеркнул, что новая повестка обеспечит амбициозное видение двустороннего сотрудничества в областях, которые важны для устойчивости, мобильности, диверсификации торговли и связей Армении.
Жозеп Боррель заверил, что это не просто слова поддержки. «Мы приветствуем усилия Армении по установлению демократии и верховенства закона, борьбе с коррупцией. Будет важно продолжить реформы для дальнейшего повышения устойчивости страны. ЕС продолжит поддерживать усилия по реформированию путем реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве», - заявил верховный представитель ЕС.
Боррель подчеркнул, что сильная и стабильная Армения означает более сильный и стабильный Южный Кавказ, и это принесет пользу всем странам региона.