Նիկոլ Փաշինյանը Սամանթա Փաուերի հետ քննարկվել են բռնի տեղահանվածներին աջակցության հետագա քայլերին, մասնավորապես, բնակարանային ապահովման խնդրին վերաբերող հարցեր 04/05/2024 14:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բելգիայում` Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը, հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ կառավարության և ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջև համագործակցությանը, ընթացիկ ծրագրերին և առաջիկա նախաձեռնություններին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների, տարբեր ուղղություններով ինստիտուցիոնալ ռեֆորմների արդյունավետ իրականացմանը ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից հետագա աջակցությանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատակամորեն շարունակելու է հետևողական քայլերը բարեփոխումների ուղղությամբ և ընդգծել, որ այն ունի ռազմավարական նշանակություն:
Սամանթա Փաուերը նշել է, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն շարունակելու է սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ և պատրաստ է շարունակական աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ կառավարության ծրագրերին` ի նպաստ ժողովրդավարության ամրապնդման և զարգացման:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ քայլերին: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված ծրագրերն ու հետագա քայլերը: Վարչապետը կարևորել է միջազգային գործընկերների, այդ թվում ԱՄՆ-ի կողմից բռնի տեղահանվածներին ցուցաբերվող աջակցությունը և ընդգծել դրա շարունակական ապահովման անհրաժեշտությունը:
Այս համատեքստում քննարկվել են բռնի տեղահանվածներին աջակցության հետագա քայլերին, մասնավորապես, բնակարանային ապահովման խնդրին վերաբերող հարցեր:

Саманта Пауэр заявила о готовности USAID оказывать постоянную поддержку программам правительства Армении 04/05/2024   15:07  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в посольстве Армении в Бельгии провел встречу с руководителем Агентства США по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством между правительством Республики Армения и USAID, текущими программами и предстоящими инициативами. В частности, была затронута дальнейшая поддержка USAID эффективному осуществлению проводимых в Армении демократических реформ и институциональных преобразований в различных направлениях.
Премьер-министр отметил, что правительство Республики Армения продолжит последовательные шаги в направлении реформ, и подчеркнул, что это имеет стратегическое значение.
Саманта Пауэр отметила, что USAID продолжит тесное сотрудничество с Арменией и готово оказывать постоянную поддержку программам правительства Республики Армения на благо укрепления и развития демократии.
Собеседники коснулись гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и шагов по их решению. Премьер-министр Никол Пашинян представил реализуемые правительством Республики Армения программы и дальнейшие шаги. Премьер-министр отметил важность оказываемой вынужденным переселенцам помощи со стороны международных партнеров, в том числе США, и подчеркнул необходимость обеспечения ее продолжительности.
В этом контексте были обсуждены вопросы, связанные с дальнейшими шагами поддержки вынужденных переселенцев, в частности, вопросами обеспечения жильем.