Ես չեմ հասկանում Մոսկվայի ու Բաքվի մտահոգությունները՝ կապված Բրյուսելում կայանալիք եռակողմ հանդիպման հետ․ Ֆրանսիայի դեսպան 04/04/2024   11:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին անդրադարձել է Բաքվից և Մոսկվայից հնչող կարծիքներին, թե Բրյուսելում ապրիլի 5-ին կայանալիք Փաշինյան-Բլինքեն-Ֆոն դեր Լայեն հանդիպումը սպառնալիքներ կստեղծի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգության համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում դեսպանն ասել է, թե չի հասկանում՝ ինչպե՞ս կարող է հումանիտար ճգնաժամի դիմակայող և տարածքային սպառնալիքների առջև կանգնած երկրին օգնելը վնասել տարածաշրջանի անվտանգությանը։
«Չեմ հասկանում, թե ինչպե՞ս մի երկրի օգնելը, որը դիմակայում է հումանիտար ճգնաժամի, որը կանգնած է տարածքային սպառնալիքների առջև, կարող է վնասել տարածաշրջանի անվտանգությանը։ Ինձ համար այս մտահոգություններն անհասկանալի են»,- ասել է Դըկոտինյին։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե Մոսկվայից հայտարարում են, որ առաջիկա եռակողմ հանդիպումը Ռուսաստանի դեմ քայլ է՝ դեսպանն ասել է․ «Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանին օգնելը Ռուսաստանի դեմ լինել։ Ես չեմ հասկանում այդ տրամաբանությունը»։
Դեսպանն անդրադարձավ նաև ՌԴ-ից հնչող կարծիքներին, թե Արևմուտքը ոչ թե ուզում է Հայաստանին օգնել, այլ ցանկանում է Հայաստանի ձեռքերով Ռուսաստանին դուրս մղել Հարավային Կովկասից։
«Վերջին տարիներին, երբ Հայաստանն օգնության կարիք է ունեցել, Ռուսաստանը տեղում չի եղել, և Արևմուտքը, որը մեկ բլոկ չէ, այլ իրենից ներկայացնում է բազմաթիվ նախաձեռնություններ, տարբեր կազմակերպություններ, տարբեր երկրներ, այսօր օգնության է հասնում, և դա դրական երևույթ է»,- ընդգծել է դեսպանը։
Նա արձանագրել է, որ վերջին տարիների ընթացքում Ռուսաստանը, որը Հայաստանի պաշտոնական դաշնակիցն է (երկու երկրները ՀԱՊԿ-ի անդամ են), Հայաստանին օգնության չի հասել, երբ վերջինիս տարածքը ՀԱՊԿ-ի անդամ չհանդիսացող երկրի կողմից երկու անգամ հարձակման է ենթարկվել 2021 և 2022 թվականներին։
«2023 թվականին, երբ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղում, Ռուսաստանը, որը հրադադարի երաշխավորն էր 2020 թվականից ի վեր, որն ուներ խաղաղապահ զորքեր Լեռնային Ղարաբաղում, չմիջամտեց։ Ռուսաստանի խաղաղապահ զինվորներն անմասն մնացին, նրանք իրենց զորանոցից դուրս եկան միայն Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի իշխանությունների ուժերը զինաթափելու ժամանակ, Բաքվի հետ հրադադար կնքելուց հետո։ Այսպիսով, եթե ինչ-որ մեկը չի օժանդակում Հայաստանի անվտանգությանը, դա Ռուսաստանն է։ Վերջին տարիներին դա Ռուսաստանն է»,- նշել է Դըկոտինյին։
Խոսելով Մոսկվայի պաշտոնական շրջանակներից հնչող մեղադրանքների մասին, թե Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը կրում է Արևմուտքը, քանի որ վերջինս Հայաստանին ստիպել է հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղից և ոչինչ չի արել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու առումով՝ դեսպանն ասել է․ «Այն, ինչ տեղի է ունեցել, հետևյալն է՝ երբ հրադադարի պայմանագիրը խախտվել է Ադրբեջանի կողմից, հրադադարի երաշխավոր ռուսները երաշխավորի իրենց դերը չեն խաղացել։ Շատ պարզ է՝ Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող ուժերը, որոնք պետք է երաշխավորեին այդ հրադադարը, ռուսական ուժերն էին։ Ինչ վերաբերվում  է փախստականներին, որոնք լքեցին Լեռնային Ղարաբաղը, նրանք դա արեցին 9 ամիս տևած շրջափակումից և դաժան ռազմական հարձակումից հետո։ Եվրոպացիները չեն կազմակերպել այս շրջափակումը, եվրոպացիները չեն կազմակերպել այս դաժան հարձակումը»։

Мне непонятно беспокойство Москвы и Баку в связи с трехсторонней встречей в Брюсселе - посол Франции в Армении 04/04/2024   11:40  |  Лента новостей
Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи обратился к беспокойству Баку и Москвы по поводу того, что встреча Пашинян-Блинкен-фон дер Ляйен, которая пройдет в Брюсселе 5 апреля, создаст угрозу безопасности региона Южного Кавказа.
Как передает «Арменпресс», в интервью Общественному телевидению посол заявил, что не понимает, как помощь стране, переживающей гуманитарный кризис и столкнувшейся с территориальными угрозами, может нанести вред безопасности региона.
«Я не понимаю, как помощь стране, которая борется с гуманитарным кризисом, которая сталкивается с территориальными угрозами, может нанести вред безопасности региона. Для меня эти опасения непонятны», - сказал Декотиньи.
Касаясь замечания, что Москва объявила предстоящую трехстороннюю встречу шагом против России, посол сказал: «Как помощь Армении может быть шагом против России? Я не понимаю этой логики».
Посол прокомментировал и заявление России, что Запад не желает помочь Армении, а хочет руками Армении вытеснить Россию с Южного Кавказа.
«В последние годы, когда Армении потребовалась помощь, России не было рядом, и сегодня на помощь приходит Запад, который не является единым блоком, а представляет множество инициатив, разных организаций, разных стран, и это позитивное явление», - подчеркнул посол.
Он отметил, что в последние годы Россия, являющаяся официальным союзником Армении (обе страны входят в ОДКБ), не помогла Армении, когда ее территория дважды, в 2021 и 2022 годах, подверглась нападению со стороны страны, не являющейся членом ОДКБ.
«В 2023 году, когда Азербайджан начал военные действия в Нагорном Карабахе, Россия, гарант режима прекращения огня с 2020 года, располагавшая миротворческими войсками в Нагорном Карабахе, не вмешалась. Российские миротворцы в этом не участвовали, они покинули свои казармы только во время разоружения сил фактической власти Нагорного Карабаха, после заключения перемирия с Баку. Так что, если кто-то и не поддерживает безопасность Армении, так это Россия. В последние годы это была именно Россия», - отметил Декотиньи.
Говоря об обвинениях официальных кругов Москвы в том, что Запад несет ответственность за произошедшее в Нагорном Карабахе, поскольку Запад вынудил Армению отказаться от Нагорного Карабаха и ничего не сделал для обеспечения защиты прав народа Нагорного Карабаха, посол сказал: «Произошло следующее: когда соглашение о прекращении огня было нарушено Азербайджаном, русские, гаранты прекращения огня, не сыграли своей роли гарантов. Совершенно очевидно, что силы в Нагорном Карабахе, которые должны были гарантировать прекращение огня, были российскими силами. Что касается беженцев, покинувших Нагорный Карабах, то они сделали это после 9-месячной блокады и жестокого военного нападения. Не европейцы организовывали эту блокаду, не европейцы организовывали это жестокое нападение».