Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև արվել է սահմանագծում և սահմանազատում. կա ստորագրված փաստաթուղթ. Առուշան Հակոբյան 04/03/2024   22:08  |  Քաղաքական
«Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների միջև իրականացված սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ կա ստորագրված փաստաթուղթ, այն ստորագրվել է 1988 թ.ին»,- այս մասին «Փաստինֆոյին» հայտնեց ՀՀ ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Առուշան Հակոբյանը, որը դեռեւս Խորհրդային տարիներից զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ ու ծանոթ է այդ փաստաթղթին:
Ավելին, իր ձեռքի տակ ունի նաեւ այդ փաստաթղթի պատճենը։Փաստաթուղթը ստորագրվել է հանձնաժողովի երկարատև` շուրջ 16 տարի տեւած աշխատանքից հետո։
ԽՍՀՄ կառավարության որոշմամբ ստեղծվել է երկու հանրապետությունների ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների միջև ընդհանուր սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողով, որը գործել է մինչև 1988 թվականը։ Հանձնաժողովի մեջ ընդգրկված են եղել մասնագտեներ, պաշտոնյաներ և հողօգտագործողներ՝ երկու երկրների սահմանային գոտիներից։ Իսկ վերջնական արձանագրությունն ստորագրվել է 1988 թվականին:
«Ամբողջ երկրի սահմանների, Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև 932 կմ տարածքի մասին է խոսքը», - ասաց Հակոբյանը` նշելով, որ երկու երկրների միջեւ սահմանները ծուռ ու մուռ էին` մի լճի, մի գետակի, մի բլրի, դրա համար տիտանական երկարատև աշխատանք է արվել։
«Նախիջևանի ամբողջ սահմանը, Մեղրիից մինչև Նոյեմբերյանն ընդգրկող 932 կմ- ի սահմանազատումն ու սահմանագծումն արված է։ Վերջին 6 կամ 8 տարին այդ հանձնաժողովը ղեկավարել է Վլադիմիր Մովսիսյանը»,- պատմեց տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, պետական գործիչ Առուշան Հակոբյանը։
Նրա փոխանցմամբ` վերջնական փաստաթուղթը Հայաստանի կողմից Մովսիսյանն է ստորագրել, որը հաստատվել է նաև Մոսկվայի կողմից, այսնինքն` Մոսկվան եւս այդ փաստաթուղթը ստորագրել է։ Մոսկվայի Գեոդեզիայի և քարտեզագրության ինստիտուտի արխիվում պահպանվում են բոլոր փաստաթղթերը:
Վերջնական փաստաթղթի ստորագրումից տարիներ առաջ` 1984թ.-ին, ինչպես պատմեց Ա.Հակոբյանը, Մովսիսյանը գնացել էր Տավուշ` սահմանազատման հարցերով ու այն նույն տարածքների, որոնց մասին այսօր խոսվում է, գծանիշերը ստուգելու, որտեղ հարձակվել են նրա վրա:
«Այդտեղ բավականին մեծ պատմություն եղավ` Մովսիսյանի վրա հարձակման հետ կապված»,- հիշում է Հակոբյանը եւ ավելացնում, որ նույն ձևով Տիգրանաշենում էլ էին արել նման գծեր, այդ հատվածում եւս Մովսիսյանը հատուկ շրջել է, ստուգումներ արել, իսկ Արարատի մարզի ստուգումներն արդեն 1989 թվականին է իրականացրել:
«Ինչու էին հարձակվում նման կարոևոր գործի պատասխանատու նշանակված հայ պաշտոնյայի վրա: Հարցը այդ օրերին էլ պարզ է եղել, այնպես չէ , որ Խորհրդային Ադրբեջանն, իրո՛ք եղբայրական հանրապետությունն էր, դա խորհրդային քարզչությունն էր ընդամենը։Մեղրիի` Իրանի սահմանի հատվածից սկսած մինչև Վարդենիս Կրասնասելսկ, մինչև Տավուշ , նաև Նախիջևանի հետ սահմանն է սահմանագծվել», - վստահեցրեց պարոն Առուշանյանը` ավելացնելով, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի այն 21 կմ հատվածը, որն այսօր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է գտնվում, այդ փաստաթղթով ամբողջությամբ Հայաստանի մեջ է, ինչ հաստատվել է կառավարությունների կնիքներով»։
«Փաստինֆո»-ի տրամադրության տակ գտնվող այդ փաստաթղթի պատճենի մեջ հստակ երևում են, որ դրանք հաստատվել են Կառավարության կնիքով ու ոչ թե ինստիտուտի, կամ որևէ այլ գերատեսչության։ Խորհրդային Հայաստանի կառավարւթյան, Խորհրդային Ադրբեջանի կառավարության և Մոսկվայի Գեոդեզիայի ինստիտուտի տնօրենի ստորագրությամբ։ Այդ բոլորն արված է ԽՍՀՄ կառավարության որոշմամբ։ Առուշան Հակոբյանն արձանագրեց, որ ամենակարևոր փաստն նաև այն է, որ հանձնաժողովն աշխատել է երկարատև, շուրջ 16 տարի։
Իսկ հիմա, երկրի ղեկավար հանդիսացող շրջանառության մեջ ե դրել անհայտ ծագումնաբանության ինչ-որ մակետ, որ ձեռքին շրջում է ու ասում, թե դա է Հայաստանը, իսկ մնացածն Ադրբեջան է, որոնց պատրաստվում է հանձնել:

Делимитация и демаркация границы между Арменией и Азербайджаном была уже проведена, есть подписанный документ - Арушан Акопян 04/04/2024 10:38 | Политика
Между правительствами Армении и Азербайджана существует документ относительно проведенной делимитации и демаркации границы, он был подписан в 1988 году. Об этом "ФактИнфо" сообщил бывший руководитель аппарата КС РА Арушан Акопян, который занимал различные должности еще с советских времен и знаком с этим документом.
Более того, у него на руках имеется также копия этого документа, подписанного после долгой работы комиссии, длившейся около 16 лет.
Решением правительства СССР между правительствами двух республик - Армении и Азербайджана - была создана общая комиссия по делимитации и демаркации, действовавшая до 1988 года.
В состав комиссии вошли эксперты, чиновники и землепользователи из приграничных зон двух стран. А окончательный протокол был подписан в 1988 году.
"Речь идет о 932-километровом участке территории между границами всей страны, между Советской Арменией и Советским Азербайджаном", - сказал Акопян, указав, что границы между двумя странами были кривыми и корявыми, для каждого озера, реки и холма была проделана долгая титаническая работа.
"Делимитация и демаркация всего нахиджеванского участка границы, 932 км от Мегри до Ноемберяна, проведена. Последние 6-8 лет эту комиссию возглавлял Владимир Мовсисян", - рассказал кандидат технических наук, государственный деятель Арушан Акопян.
По его словам, итоговый документ от Армении подписал Мовсисян, он также был одобрен Москвой, то есть Москва также подписала этот документ. Все документы хранятся в архиве Московского института геодезии и картографии.
Как рассказал А.Акопян, за несколько лет до подписания итогового документа, в 1984 году, Мовсисян отправился в Тавуш по поводу вопросов делимитации и тех самых территорий, о которых сегодня идет речь, он приехал проверить разметки, там на него напали.
"Там произошла довольно резонансная история, связанная с нападением на Мовсисяна", - вспоминает Акопян.
Он добавил, что аналогичным способом были проведены линии и в Тигранашене, Мовсисян специально обошел данный участок, провел проверки. Что касается Араратской области, то проверки были проведены уже в 1989 году.
"Почему они нападали на армянского чиновника, назначенного ответственным за столь важное дело? Вопрос был ясен уже в те времена. Советский Азербайджан в действительности не был братской республикой, это была всего лишь советская пропаганда. Начиная с мегринского участка границы с Ираном, до Вардениса,Красносельска, до Тавуша, а также на нахиджеванском участке проведена демаркация", - заверил г-н Арушанян. Он добавил, что 21-километровый участок дороги Горис-Капан, который в настоящее время находится под контролем Азербайджана, по этому документу, полностью входит в территорию Армению, что было утверждено печатями правительств.
На копии документа, оказавшейся в распоряжении "ФактИнфо" , отчетливо видно, что они были утверждены печатью правительства, а не института или какого-либо другого ведомства, подписаны правительством Советской Армении, правительством Советского Азербайджана и директором Московского геодезического института. Все это было сделано по решению правительства СССР. Арушан Акопян отметил, что самым важным фактом является то, что комиссия работала длительное время, около 16 лет.
Теперь же глава страны пустил в оборот какую-то модель неизвестного происхождения, с которой он разъезжает и говорит, что это Армения, а остальное - Азербайджан, которому он собирается что-то передавать.