«Միր» քարտերի շահագործման դադարեցման ծախսերը Հայաստանի համար ավելի թանկ կնստեն, քան արևմտյան հնարավոր սահմանափակումները. Զախարովա 04/03/2024   16:18  |  Քաղաքական
«Ցավով ենք նշում, որ Երևանը ռուսական «Միր» քարտերի սպասարկումը դադարեցնելու հարցում ևս ենթարկվել է Արևմուտքի ճնշմանը»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իր այսօրվա ճեպազրույցում
Դիվանագետը նաև նշել է, որ «Միր» քարտեր սպասարկումը դադարեցնելու հետ կապված ծախսերը Հայաստանի համար ավելի մեծ կլինեն, քան արևմտյան հնարավոր սահմանափակումները։
«Երկրի տնտեսությունը զգալի կորուստներ կունենա, երկրի քաղաքացիները կբախվեն լուրջ անհարմարությունների,- ասել է Զախարովան ու հավելել. «Ռուսաստանում աշխատող հայերի համար ավելի դժվար կլինի գումար փոխանցել հայրենիք, զբոսաշրջիկները կկորցնեն նաև քարտով վճարելու հնարավորությունը։ Կան նաև այլ օրինակներ, թե ինչպես դա կհարվածի Հայաստանի տնտեսությանը»:
14:21 03/04/2024  |  ՏնտեսությունՂազախական բանկերը ևս մեկը մյուսի հետևից հրաժարվում են սպասարկել ռուսական «Միր» քարտերը
13:58 27/03/2024  |  Միջազգային լրահոսGoogle-ը հանել է Mir Pay-ը Android սմարթֆոնների համար նախատեսված հավելվածների խանութից
15:50 20/03/2024  |  ՔաղաքականՉեմ պատկերացնում, թե ՀՀ այսօրվա իշխանությունները կգնան ռուսական ալիքներն անջատելու ճանապարհով. Զախարովա
15:25 20/03/2024  |  ՔաղաքականՌուսական Միր քարտերի սպասարկումը Հայաստանում դադարեցնելու վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունը (տեսանյութ)

Издержки от прекращения работы карт "Мир" будут для Армении выше, чем возможные западные рестрикции - Захарова 04/03/2024   15:49  |  Экономика
Москва с сожалением отмечает, что Ереван поддался западному давлению в вопросе функционирования карт "Мир" в Армении. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в среду на брифинге. Ее слова приводит ТАСС.
"Мы с сожалением констатируем, что Ереван подчинился давлению Западу и в этом вопросе", - сказала она.
Дипломат также отметила, что издержки от прекращения работы карт "Мир" будут для Армении выше, чем возможные западные рестрикции.
"Экономика страны понесет ощутимые потери. Граждане страны столкнутся с серьезными неудобствами, - сказала Захарова. - Работающим в России армянам станет труднее переводить деньги на родину. Возможность платить картой потеряют и туристы. Есть и другие примеры того, как это ударит по экономике Армении".
12:55 03/04/2024  |  ЭкономикаБольшинство казахстанских банков отказались от обслуживания российских карт "Мир"