Մեր նպատակն է հայ-ղազախական գործակցությունն էլ ավելի դինամիկ, արդյունավետ և փոխշահավետ դարձնել՝ ի շահ մեր երկրների և մեր քաղաքացիների. Գրիգորյան 04/02/2024 16:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ղազախստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Սերիկ Ժումանգարինի համանախագահությամբ տեսակապի ձևաչափով կայացել է Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստը:
Նիստի շրջանակներում երկու երկրների փոխվարչապետները հանդես են եկել ելույթներով:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ընդգծել է միջկառավարական հանձնաժողովի առանցքային դերը երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի առաջմղման, ինչպես նաև նոր հեռանկարային ուղղությունների բացահայտման գործում:
«Մեր նպատակն է հայ-ղազախական գործակցությունն էլ ավելի դինամիկ, արդյունավետ և փոխշահավետ դարձնել՝ ի շահ մեր երկրների և մեր քաղաքացիների։ Մենք մտադիր ենք զարգացնել առևտրատնտեսական համագործակցությունը, խթանել ներդրումները, ապահովել դրանց պաշտպանությունը, զարգացնել ենթակառուցվածքային կապերն ու առևտուրը»,- նիստի ընթացքում նշել է Մհեր Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացման կարևորությանը՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է տարածաշրջանի համար խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծի՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի դերակատարությունը, որը ենթադրում է մի շարք տրանսպորտային հաղորդակցությունների ստեղծում և արդիականացում:
Հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից երկուստեք կարևորվել է նաև Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմար Տոկաևի՝ առաջիկայում Հայաստան նախատեսված առանջին պաշտոնական այցը:

Армения и Казахстан намерены развивать торгово-экономическое сотрудничество и инфраструктурные связи 04/02/2024   16:37  |  Лента новостей
Под совместным председательством вице-премьера Армении Мгера Григоряна и заместителя премьер-министра Казахстана Серика Жумангарина состоялось 10-е заседание Межправительственной комиссий по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Республикой Казахстан. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
В рамках заседания вице-премьеры двух стран выступили с речами.
Вице-премьер Мгер Григорян подчеркнул ключевую роль межправительственной комиссии в продвижении широкого спектра вопросов двусторонней повестки дня, а также в раскрытии новых перспективных направлений.
“Наша цель - сделать армяно-казахстанское партнерство еще более динамичным, эффективным и взаимовыгодным для наших стран и наших граждан. Мы намерены развивать торгово-экономическое сотрудничество, стимулировать инвестиции и обеспечивать их защиту, развивать инфраструктурные связи и торговлю”, - отметил Мгер Григорян.
Коснувшись важности развития транспортной и логистической инфраструктуры, вице-премьер Мгер Григорян отметил роль крупного инфраструктурного проекта “Перекресток мира” для региона, который предполагает создание и модернизацию ряда транспортных связей.
В контексте развития армяно-казахстанских отношений была также подчеркнута важность запланированного на ближайшее время официального визита президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Республику Армения.