2023-ին Հայաստանում ապաստան է հայցել 817 մարդ․ Արմեն Ղազարյան 04/02/2024   14:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջարկվող լրացմամբ նախատեսվում է հասարակական կազմակերպություններին հնարավորություն ընձեռել վերահսկողություն իրականացնելու ապաստան հայցողների ժամանակավոր տեղավորման կենտրոնի գործունեության նկատմամբ. ներկայացնելով ««Փախստականների եւ ապաստանի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` ասել է Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 2-ի նիստում:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով ակնկալվում է, որ նման վերահսկողության առկայությունը Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայությանը հնարավորություն կտա վեր հանել ապաստան հայցողների ժամանակավոր տեղավորման կենտրոնում առկա խնդիրները եւ այնտեղ բնակվող անձանց իրավունքների պաշտպանության համար անհրաժեշտ քայլերն ավելի արդյունավետ կազմակերպել:
Նախագծի ընդունման արդյունքում կսահմանվեն համապատասխան իրավական հիմքերն ապաստան հայցողների ժամանակավոր տեղավորման կենտրոնում հասարակական վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով հասարակական դիտորդների խմբի ստեղծման համար, ինչը կամրապնդի հասարակական կազմակերպությունների ու Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության համագործակցությունը, հնարավորություն կստեղծի ապահովելու ապաստան հայցողների ժամանակավոր տեղավորման կենտրոնի գործունեության թափանցիկությունը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը հետաքրքրվել է ապաստան հայցողների թվով եւ թե որ երկրներից են ապաստան հայցողները, ինչին ի պատասխան` Արմեն Ղազարյանը հայտնել է, որ 2020 թվականին ապաստան հայցողների թիվը կազմել է 206, 2021 թվականին` 260, 2022 թվականին` 968, ինչը հիմնականում պայմանավորված է եղել Ուկրաինայում տեղի ունեցող դեպքերով, 2023 թվականին` 817 անձ: Առաջին տեղերում ավանդաբար Մերձավոր Արեւելքի երկրներից` Իրաքից, Սիրիայից, Եգիպտոսից  դիմողներն են, 2022 եւ 2023 թվականներին միտումը փոխվել է. հիմնականում դիմել են Ուկրաինայից, Սիրիայից, Իրաքից: Հնդկաստանի քաղաքացիներից ապաստանի դիմումներ չեն եղել, ստացվել է 1-2 դիմում:
Հարակից զեկույցում Ալխաս Ղազարյանը դրական է գնահատել նախագիծը` նշելով, որ այն միտված է ապաստան հայցողների իրավունքների պաշտպանությանը,  ինչպես նաեւ ժամանակավոր տեղավորման կենտրոնի գործունեության թափանցիկության ապահովմանը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին:
Մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է պատգամավոր Արփինե Դավոյանի հեղինակած ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագծի քննարկումը:
Շրջանառությունից հանվել է «Ինտերնետով հրապարակային եւ անհատական ծանուցման մասին» օրենքում եւ կից օրենքներում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
16:59 16/01/2024  |  ՔաղաքականԱդրբեջանի հետ Գեղարքունիքի սահմանը 70 կմ-ից դարձել է մոտ 200 կմ, սակայն բազմաթիվ համայնքներ սահմանամերձի կարգավիճակ չեն ստացել. Արմեն Ղազարյան
13:08 26/09/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել են ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնի պետը և նույն բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի երեք օպերլիազորներ
17:10 17/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԾանրամարտիկ Արմեն Ղազարյանին ոստիկանության ծառայողների կողմից խոշտանգելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
16:53 17/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռեւանգել ու ծեծել են սպորտի վարպետին. Ոստիկանությունում տիրում են գողականների մշակույթը

Убежище в Армении в 2023 году запросили 817 человек - Армен Казарян 04/02/2024   15:04  |  Лента новостей
Начальник Службы миграции и гражданства МВД Армен Казарян на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам представил проект о внесении поправки в закон “О беженцах и убежище". Об этом сообщает пресс-служба НС Армении.
“Предлагаемым дополнением предоставляется возможность общественным организациям (ОО) осуществлять контроль за деятельностью Центра временного размещения соискателей убежища”, - отметил Казарян.
По словам основного докладчика, ожидается, что наличие подобного контроля позволит Службе миграции и гражданства выявить проблемы в Центре временного размещения соискателей убежища, предпринять необходимые шаги по более эффективной защите прав проживающих там лиц.
С принятием проекта будут определены соответствующие правовые основы для создания группы общественных наблюдателей с целью общественного контроля в Центре временного размещения соискателей убежища, что укрепит сотрудничество ОО и Службы миграции и гражданства, а также создаст возможность обеспечить прозрачность деятельности Центра.
Депутат фракции НС "Армения" Г.Назарян поинтересовался количеством соискателей убежища и из каких стран они просят убежища, на что А.Казарян сообщил: число просителей убежища в 2020 г. составило 206 человек, в 2021 г. - 260, в 2022 г. - 968, что в основном было связано с происходящими в Украине событиями, в 2023 г. - 817. На первых позициях традиционно находятся претенденты из стран Ближнего Востока - Ирака, Сирии, Египта, в 2022-2023 гг. тенденция изменилась: в основном обращались из Украины, Сирии, Ирака. Заявлений о предоставлении убежища от граждан Индии почти не поступало - получено лишь 1-2 заявления.
В содокладе депутат Алхас Казарян положительно оценила проект, отметив, что он направлен на защиту прав соискателей убежища, а также обеспечение прозрачности деятельности Центра временного размещения соискателей убежища.
Комиссия дала положительное заключение по проекту.
Обсуждение законопроекта о внесении дополнения в УПК РА, в авторстве депутата А.Давоян, отложено на срок до двух месяцев.
Законодательный пакет, предусматривающий дополнения и изменения в закон "О публичном и индивидуальном уведомлении через Интернет" и смежные законы, изъят из обращения.