Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ հանդիպման առանցքը հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացը չէ․ Մեթյու Միլլեր 04/02/2024 11:24 | Քաղաքական
Հայաստան-Եվրամիություն-ԱՄՆ ձևաչափով կայանալիք բարձր մակարդակի հանդիպման առանցքը հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացը չէ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում նշել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
Խոսնակը հիշեցրել է, որ հանդիպումը վերաբերում է Հայաստանի բարեփոխումներին, ժողովրդավարությանը, տնտեսությանը և դիմակայունությանը։
«Սա հանդիպում է ԱՄՆ-ի, Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև, որի ընթացքում կքննարկվի Հայաստանի տնտեսական դիվերսիֆիկացիան, մարդասիրական օգնությունը, աջակցությունը փախստականներին և աջակցությունը Հայաստանի քաղաքական բարեփոխումներին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունն ու օրենքի գերակայությունը»,- հայտարարել է Միլլերը՝ հավելելով, որ հանդիպումը տարածաշրջանային ուղղվածություն չունի։
Ավելի վաղ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսվում է անցկացնել նախագահ Ֆոն դեր Լայեն-վարչապետ Փաշինյան-պետքարտուղար Բլինքեն համատեղ հանդիպումը, որտեղ նախատեսվում է քննարկել եռակողմ համագործակցության ուղիները, որոնք նպաստելու են Հայաստանի զարգացմանը:Միջոցառումը նաև նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի դիմակայունությունը։

В центре внимания встречи Армения-ЕС-США не армяно-азербайджанский мирный процесс - Госдеп 04/02/2024   11:47  |  Политика
В центре внимания предстоящей встречи на высоком уровне в формате Армения-Евросоюз-США не армяно-азербайджанский мирный процесс. Об этом, как передает «Арменпресс», на брифинге с журналистами заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Он напомнил, что на встрече будут обсуждаться вопросы реформ, демократии, экономики и устойчивости Армении.
«Это встреча между США, Европейским союзом и Арменией, в ходе которой будут обсуждаться экономическая диверсификация Армении, гуманитарная помощь, поддержка беженцев и содействие политическим реформам Армении в таких областях, как демократия и верховенство закона», - заявил Миллер, добавив, что встреча не имеет региональной направленности.
Ранее секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в беседе с «Арменпресс» сообщил, что 5 апреля в Брюсселе состоится встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена, в течение которой будут обсуждены пути трехстороннего сотрудничества, способствующего развитию Армении. Григорян добавил, что встреча направлена на укрепление устойчивости Армении.