Մեթյու Միլլերը պատասխանել է Զախարովայի մտահոգություններին՝ կապված Բրյուսելում կայանալիք ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ հանդիպման հետ 03/29/2024   13:45  |  Քաղաքական
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը մեկնաբանել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովայի խոսքերը, թե Ռուսաստանը մտահոգված է հայտնել ապրիլի 5-ին կայանալիք Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպման վերաբերյալ։
«Ես կասեի, որ որոշ վայրիվերումներ, որոնք մենք տեսնում ենք տարածաշրջանում, պայմանավորված են վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Ռուսաստանի գործողություններով: Ինչ վերաբերում է Բրյուսելում այս հանդիպմանը, ինչպես ես երեկ հայտարարեցի, այն կկենտրոնանա Հայաստանի տնտեսական կայունության վրա, քանի որ Հայաստանը աշխատում է իր առևտրային հարաբերությունների և հումանիտար կարիքները բավարարելու դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ, և ոչ մի այլ բանի վրա»,-հայտարարել է Միլլերը ճեպազրույցի ընթացքում։

В Госдепе отреагировали на слова Захаровой об обеспокоенности Москвы по поводу встречи Армения-ЕС-США 03/29/2024 11:06 | Лента новостей
Официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер прокомментировал слова официального представителя МИД РФ Марии Захаровой, заявившей об обеспокоенности в России по поводу запланированной на 5 апреля встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна, главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря Энтони Блинкена.Встреча высокого уровня Армения-ЕС-США вызывает в России беспокойство - Захарова"Я бы сказал, что некоторая турбулентность, которую мы наблюдаем в регионе, была вызвана действиями России за последние несколько месяцев. Что касается этой встречи в Брюсселе, как я заявил вчера, она будет сосредоточена на экономической устойчивости Армении, поскольку Армения работает над диверсификацией своих торговых отношений и удовлетворением гуманитарных потребностей, и ни на чем другом", - сказал Миллер в ходе брифинге.