Ժիրայր Սեֆիլյանի և ԱԺԲ համակիրների բնակարաններում խուզարկություններ են իրականացվում 03/29/2024 11:22 | Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնի տարածքում ահաբեկչության գործով այսօր վաղ առավոտից խուզարկություններ են իրականացվում ԱԺԲ ղեկավար կազմի, այդ թվում՝ Ժիրայր Սեֆիլյանի, Կարող Եղնուկյանի, ինչպես նաև՝ նրանց աջակիցների բնակարաններում։
ՀՀ քննչական կոմիտեից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ Ոստիկանության Նոր Նորք վարչական շրջանի բաժնում կատարված առերևույթ ահաբեկչության վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակներում միաժամանակյա խուզարկություններ են իրականացվում շուրջ 4 տասնյակ հասցեներում, իրականացվում են նաև այլ քննչական գործողություններ։
«Հավելյալ ինֆորմացիա չի տրամադրվում»,- նշեցին ՔԿ-ից։
Հիշեցնենք, որ մարտի 24-ին նռնակով զինված երեք տղամարդ, որոնք, ինչպես պարզվել է հետագայում, «ԱԺԲ» աջակիցներ են, փորձել են ներխուժել Ոստիկանության Նոր Նորքի բաժին։ Ոստիկանության շենքի մոտ նռնակ են պայթեցրել, ինչի հետևանքով նռնակով զինված անձանցից երկուսը բեկորային վիրավորվում են ստացել՝ իրենց իսկ նռնակներից եւ տեղափոխվել են հիվանդանոց։ Երրորդ տղամարդուն վնասազերծել է ԱԱԾ հատուկ նշանակության «Ալֆա» ջոկատը։ Դեպքի առթիվ ախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ահաբեկչություն) հատկանիշներով։ Նրանց մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ահաբեկչությունը) և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (խմբի կազմում հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը) նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար։ Մեղադրյալներից երկուսը կալանավորվել են, մեկը՝ գտնվում է հիվանդանոցում։

Обыски проходят в домах Жирайра Сефиляна и сторонников НДП 03/29/2024   11:44  |  Криминальная хроника
В рамках дела о терроризме на территории отдела полиции по ереванскому району Нор Норк сегодня с раннего утра проводятся обыски в квартирах руководства Национально-демократического полюса(НДП), а также их сторонников. Обыски проходят в домах Жирайра Сефиляна, Каро Егнукяна.
Как сообщили "ФактИнфо" в Следственном комитете РА, в рамках уголовного производства о предполагаемом теракте на территории отдела полиции по административному району Нор Норк одновременно проходят обыски по 4 десяткам адресам, проводятся и иные следственные действия.
"Другая информация не предоставляется", - отметили в СК.
Напомним, 24 марта трое мужчин, вооруженных гранатой, которые, как выяснилось, оказались сторонниками НДП,  попытались прорваться в полицейский отдел Нор Норка. Они взорвали у полицейского здания гранату, в результате чего двое из вооруженных мужчин получили осколочные ранения и были доставлены в больницу. Позже силовики обезвредили третьего мужчину. Он был доставлен в отдел на допрос и задержан. По данному факту инициировано уголовное производство по части 1 статьи 308 УК РА(терроризм).
Им предъявлено обвинение в совершении деяний, предусмотренных ч.1 ст. 308(терроризм) и ч.2 ст. 335 (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов и других материалов, устройств, предметов в составе группы).