ԼՂՀ-ն «լուծարելու» փաստաթուղթը հայրենակիցներին փրկելու միակ միջոցն էր. Սամվել Շահրամանյան 03/28/2024 11:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Ես հասկանում էի, որ ԼՂՀ-ն «լուծարելու» փաստաթուղթն անօրինական էր, բայց դա հայրենակիցներին փրկելու միակ միջոցն էր:
Այս մասին Sputnik Արմենիայի փոխանցմամբ հայտարարել է Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը ֆրանսիական Le Figaro պարբերականին տված հարցազրույցում անդրադառնալով 2023-ի սեպտեմբերի 28-ի իր հրամանագրին Արցախի Հանրապետությոնը լուծարելու մասին։
«Ուժերի անհավասարակշռության պատճառով մենք դիմադրություն ցույց տալու հնարավորություն չունեինք, դրա համար էլ շատ արագ կապ հաստատեցինք ադրբեջանցիների հետ, որպեսզի քաղաքացիական բնակչությունը հնարավորինս ազատ լինի մարտական գործողություններից։
Տասներկու ժամ տևած բանակցություններից հետո մենք վերջ դրեցինք մարտական գործողություններին։ Արդեն հաջորդ օրը Արցախի քաղաքացիները խնդրել են տարհանվել Հայաստան՝ վախենալով զավթիչների կողմից զանգվածային սպանություններից։ Այսպիսով, մենք սկսեցինք բանակցությունների երկրորդ փուլը, որպեսզի նրանց տարհանումը հնարավորինս սահուն անցնի»,-ասել է նա:
Շահրամանյանը նշել է, որ Արցախում շարունակում է մնալ 10-11 մարդ, որ հիվանդ կամ հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ են, որոնք չեն կարողանում ազատ տեղաշարժվել և չթողնել հարազատների գերեոզմանները։
Պատասխանելով հարցին, թե գերիների հետ շփում կա, Արցախի նախագահը նշել է, որ բացի Արցախի 8 ղեկավարներից, կան նաև 7 զինծառայողներ, որոնք գերեվարվել են սեպտեմբերին ու խնդրել է Ֆրանսիային՝ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ բոլոր գերիների ազատ արձակման պահանջով։
Անդրադառնալով խոսակցություններին, թե կապ կա՞ Արցախի 5-րդ նախագահի ընտրությունների և դրան հաջորդած հարձակման միջև, Շահրամանյանը հերքել է դա՝ հիշեցնելով, որ ադրբեջանցիները նախկինում արդեն զորք էին կուտակում շփման գծում․
«Ակնհայտ էր, որ մեզ թուլացնելու համար ինն ամիս տևած շրջափակումից հետո նրանք պատրաստվում էին հարձակվել»,- ասել է նա:
Հարցին, թե գոյություն ունի՞ արդյոք վտարանդի պետություն և կառավարություն, Շահրամանյանը պատասխանել է․
«Այո, այն շենքում, որտեղ ես հյուրընկալում եմ ձեզ Երևանում, գտնվում են Արցախի նախագահի գրասենյակը և դատական ու օրենսդիր կառույցների գրասենյակները: Խորհրդարանականները կարող են հավաքվել այստեղ՝ քվեարկելու համար։ Հոկտեմբերին ստորագրել ԵՄ հրամանագիր, որով սահմանվում է, որ կառավարության բոլոր նախարարները մնում են իրենց պաշտոններում կամավոր հիմունքներով»։
Պատասխանելով հնարավոր վերադարձի մասին հարցին՝ Շահրամանյանն ասել է․
«Ներկա իրավիճակում անիրատեսական է մտածել ադրբեջանցիների կողմից օկուպացված մեր տարածք վերադառնալու մասին։ Անհրաժեշտ է հաշվի առնել Ադրբեջանի և Արցախի այն ժողովուրդների իրողությունները, որոնք իրենց թշնամի են համարում։ Բաքվում ադրբեջանցիներին դպրոցից սովորեցնում են, որ հայերը թշնամիներ են։ Տարիներ կպահանջվեն, որպեսզի ադրբեջանական ժողովրդի մտածելակերպը փոխվի և հնարավոր դառնա հարևանների միջև խաղաղ գոյակցությունը։ Եվ ես այստեղ մտածում եմ նույնքան Հայաստանի հայերի մասին, որքան Արցախի հայերի։ Ինչպես կարող են Երևանի իշխանությունները իրենց երկիրն անվտանգ համարել, երբ նրա տարածքի որոշ հատվածներ արդեն օկուպացված են ադրբեջանցիների կողմից, իսկ Բաքվի առաջնորդները հրապարակայնորեն հայտարարում են մյուս տարածքներերի նկատմամբ իրենց իրավունքների մասին»,- եզրափակել է նա։

Указ о "роспуске НКР" был единственным способом спасти наших соотечественников – Самвел Шахраманян 03/28/2024 11:39 | Лента новостей
Указ о "роспуске НКР" был единственной гарантией безопасного вывода населения из Нагорного Карабаха. Об этом, как передает Sputnik Армения, заявил президента Арцаха Самвел Шахраманян французскому изданию Le Figaro.
По его словам, сразу после сентябрьской агрессии Азербайджана в сентябре 2023 года "мы, понимая, что силы неравны, установили связь с азербайджанской стороной, чтобы держать гражданское население подальше от боевых действий".
"После двенадцатичасовых переговоров нам удалось положить конец боевым действиям. Уже на следующий день граждане Арцаха, опасаясь за свою жизнь, попросили об эвакуации в Армению. Так мы начали второй этап переговоров. Баку предложил, чтобы Национальное собрание объявило, что "народ Арцаха отказывается от своих прав, суверенитета и символов", - рассказал Шахраманян о том, как был подписан указ о роспуске институтов власти Республики Арцах.
По его словам, чтобы этот документ был действительным, парламент Арцаха должен был утвердить его путем голосования.
"Тогда я выступил со встречным предложением: президент Арцаха должен объявить о роспуске с 1 января. Это была гарантия сравнительно безопасной эвакуации. Я прекрасно понимал, что этот документ был нелегитимным и антиконституционным, так как должен был быть ратифицирован законными структурами Арцахской Республики, но это был единственный способ спасти наших соотечественников", - сказал Шахраманян.
Он напомнил, что восемь человек из числа бывших руководителей НКР остаются в плену в Баку, как и семь военных, которые не были освобождены после агрессии Азербайджана в сентябре 2023-го. Шахраманян призывал власти Франции оказать давление на президента Азербайджана Ильхама Алиева, чтобы добиться их немедленного освобождения.
На вопрос, есть ли у Арцаха правительство в изгнании, Шахарманян ответил положительно.
“Да, в здании, где я вас принимаю, размещены кабинет президента и законодательные и правоохранительные органы. Парламентарии могут собираться здесь для голосования”, - сказал он, напомнив, что в октябре прошлого года подписал указ о том, что члены правительства при желании могут оставаться на своих должностях.
По данным Самвела Шахраманяна, в НК сейчас проживает 10-11 армян.
По его словам, в основном это люди с инвалидностью, не способные передвигаться, а также несколько человек, не пожелавших оставлять могилы своих близких, передает СМИ.
Шахраманян уточнил, что сразу после агрессии Азербайджана в сентябре 2023 года их оставалось больше, но через некоторое время еще несколько десятков человек решили выехать в Армению при помощи Красного Креста.
На вопрос, возможно ли возвращение армян в Нагорный Карабах, Шахраманян ответил, что в условиях азербайджанской оккупации думать об этом нереалистично. Нужно отдавать себе отчет и в том, что народы враждебно настроены друг к другу.
"Если в школах Азербайджана учат, что армяне – это враги, то нужны десятилетия, чтобы мышление азербайджанского народа изменилось, и можно было думать о мирном сосуществовании между соседями", - заявил он.
Это касается не только армян Арцаха, но и Республики Армения, так как Азербайджан занял часть территорий Армении и сохраняет к ней территориальные претензии, добавил Шахраманян.