ԱՄՆ-ն համաձայն չէ Ադրբեջանի պնդումների հետ, թե Բրյուսելի հանդիպումը կարող է սրել իրավիճակը տարածաշրջանում․ Մեթյու Միլլեր 03/28/2024 10:30 | Քաղաքական
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները համաձայն չէ ադրբեջանական կողմի այն պնդումներին, որ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպումը կարող է ապակայունացնել և սրել իրավիճակը Հարավային Կովկասում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերն՝ ի պատասխան լրագրողի հարցին, որ ադրբեջանական կողմի պնդմամբ՝ Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ սպասվող հանդիպումը ներառական չէ և կարող է դրդել Հայաստանին ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում, իսկ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն այս հանդիպումից հետո կկիսեն պատասխանատվությունը հետագա հնարավոր էսկալացիայի համար։
«Ես ակնհայտորեն չէի համաձայնի այդ մեկնաբանություններին։ Այս հանդիպման առանցքում տնտեսական դիմակայությունն է, որը կօգնի Հայաստանին դիվերսիֆիկացնել իր առևտրային գործընկերությունները և հասցեագրել մարդասիրական կարիքները։ Ես չեմ կարողանում հասկանալ, թե դա ինչպե՞ս կարող է հանգեցնել էսկալացիայի կամ անհանգստացնել աշխարհի որևէ մի երկրի»,- ասել է խոսնակը։
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությանը, թե ապրիլի 5-ին Բրյուսելում Փաշինյան, Ֆոն դեր Լայեն-Բլինքեն եռակողմ հանդիպումը կարող է հանգեցնել իրավիճակի ապակայունացման, շեշտել է, որ Բրյուսելում ապրիլի 5-ին նախատեսված բարձր մակարդակի հանդիպումը նվիրված է լինելու Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ համագործակցության ամրապնդմանը և որևէ երրորդ կողմի դեմ ուղղված չէ և չէր էլ կարող լինել:
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսվում է անցկացնել նախագահ Ֆոն դեր Լայեն-վարչապետ Փաշինյան-պետքարտուղար Բլինքեն համատեղ հանդիպումը, որտեղ նախատեսվում է քննարկել եռակողմ համագործակցության ուղիները, որոնք նպաստելու են Հայաստանի զարգացմանը: Գրիգորյանն ասել էր, որ միջոցառումը նաև նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի դիմակայունությունը։

США не согласны с утверждениями Азербайджана, что встреча в Брюсселе может обострить ситуацию в регионе - Госдеп 03/28/2024 10:52 | Политика
Соединенные Штаты Америки не согласны с утверждениями азербайджанской стороны, что встреча высокого уровня Армения-ЕС-США, которая состоится в Брюсселе 5 апреля, может дестабилизировать и обострить ситуацию на Южном Кавказе. Об этом, как передает «Арменпресс», в ходе брифинга с журналистами заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер, комментируя мнение азербайджанской стороны, что предстоящая встреча Армения-ЕС-США не является инклюзивной и может подтолкнуть Армению дестабилизировать ситуацию в регионе, и после этой встречи США и ЕС придется разделить ответственность за дальнейшую возможную эскалацию.
«Я, конечно, не согласился бы с этими комментариями. В основе этой встречи лежит экономическая сопротивляемость, которая поможет Армении диверсифицировать свое торговое партнерство и удовлетворить гуманитарные потребности. Я не могу понять, каким образом это может привести к эскалации, или обеспокоить какую-либо страну мира», - сказал представитель Госдепартамента.
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, касаясь заявления МИД Азербайджана, что трехсторонняя встреча Никола Пашиняна, Урсулы фон дер Ляйен и Энтони Блинкена в Брюсселе 5 апреля может привести к дестабилизации ситуации, подчеркнула, что встреча высокого уровня в Брюсселе будет посвящена укреплению сотрудничества Армения-ЕС-США и не направлена, и не может быть направлена против какой-либо третьей стороны».Встреча Армения-ЕС-США не направлена и не может быть направлена против какой- либо третьей стороны - МИД Армении Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в беседе с «Арменпресс» сообщил, что 5 апреля в Брюсселе состоится встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена, в течение которой будут обсуждены пути трехстороннего сотрудничества, способствующего развитию Армении. Армен Григорян добавил, что встреча направлена на укрепление устойчивости Армении.