ԱՄՆ-ի նպատակն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հասնեն կայուն և տևական խաղաղության․ Մեթյու Միլլեր 03/27/2024   10:20  |  Քաղաքական
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նպատակն է խրախուսել Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ հասնելու կայուն և տևական խաղաղության։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների հետ մեր նպատակները կայանում են նրանում, որպեսզի կողմերին ներգրավենք և խրախուսենք՝ առկա տարաձայնությունները հաղթահարելու, ինչպես նաև տևական ու կայուն խաղաղության պայմանագրի հասնելու աշխատանքներում»,- ասել է Միլլերը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ հարցեր են ներառված ապրիլի 5-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի հանդիպման օրակարգում, և դիտարկվու՞մ է արդյոք քաղաքական, տնտեսական կամ անվտանգային բնույթի որևէ աջակցություն Հայաստանին։
Ավելի վաղ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսվում է անցկացնել նախագահ Ֆոն դեր Լայեն-վարչապետ Փաշինյան-պետքարտուղար Բլինքեն համատեղ հանդիպումը, որտեղ նախատեսվում է քննարկել եռակողմ համագործակցության ուղիները, որոնք նպաստելու են Հայաստանի զարգացմանը: Գրիգորյանն ասել էր, որ միջոցառումը նաև նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի դիմակայունությունը։
20:09 25/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ ֆիննախն ընդլայնել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
19:32 25/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱսանժի արտահանձնման վերաբերյալ վերջնական որոշումը սպասվում է մարտի 26-ին
11:33 20/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման խնդրին․ Վեդանտ Պատել
11:32 15/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը կարող է ԵՄ անդամակցության համար հայտ ներկայացնել․ Պետեր Ստանո
21:49 10/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում մասնավոր երեկույթի ժամանակ հրաձգության հետևանքով երեք մարդ Է զոհվել

Цель США состоит в том, чтобы Армения и Азербайджан достигли стабильного и прочного мира - Госдеп 03/27/2024 10:41 | Политика
Цель Соединенных Штатов Америки заключается в поощрении Армении и Азербайджана достичь стабильного и прочного мира. Об этом, как передает «Арменпресс», в ходе ежедневного брифинга с журналистами заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Наши цели в отношении правительств Армении и Азербайджана заключаются в привлечении и поощрении сторон преодолеть существующие разногласия и работать над достижением прочного и устойчивого мирного соглашения», - заявил Миллер, говоря о вопросах, которые будут включены в повестку встречи 5 апреля премьер-министр РА Никол Пашинян-госсекретарь США Энтони Блинкен-председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен. Его также спросили, рассматривается ли какое-либо политическое, экономическое содействие или содействие безопасности Армении.
Ранее секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян сообщил «Арменпресс», что 5 апреля в Брюсселе намечена встреча председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен, премьер-министра Пашиняна и госсекретаря Блинкена. На встрече будут обсуждены пути трехстороннего сотрудничества, способствующие развитию Армении. Армен Григорян сказал, что встреча также направлена на укрепление устойчивости Армении.