Բնական է ակնկալել, որ Թուրքիան պետք է հավասարակշռված դիրքորոշում ունենա տարածաշրջանի տարբեր զարգացումների վերաբերյալ. Փաշինյան 03/26/2024 12:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիան տարածաշրջանային դերակատար է, և բնական է ակնկալել, որ այն պետք է հավասարակշռված դիրքորոշում ունենա տարածաշրջանի տարբեր զարգացումների վերաբերյալ: Պակաս ուշադրություն չի դարձվում Թուրքիայի պաշտոնական հռետորաբանությանը, որը կարող է և՛ խթանել, և՛ վտանգել մի շարք գործընթացներ։ Այս մասին հունական Kathimerini պարբերականի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանն ակնկալում է, որ Թուրքիայի հռետորաբանությունը նպատակաուղղված չի լինի տարածաշրջանային լարվածության ավելացմանը, այլ կնպաստի տարածաշրջանում երկխոսության ու համագործակցության խթանմանը։
«Ինչպես տեղյակ եք, Հայաստանն ու Թուրքիան սկսել են հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց, որն ուղղված է հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը, երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը, միջպետական սահմանի ամբողջական բացմանը: Այս գործընթացի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար բացել Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը: Մենք իրապես հավատում ենք, որ այս պայմանավորվածության իրականացումը նույնպես դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային դինամիկայի վրա»։

Премьер Армении: естественно ожидать, что Турция будет иметь сбалансированную позицию по событиям в регионе 03/26/2024   12:43  |  Лента новостей
Турция является региональным игроком, и естественно ожидать, что она будет иметь сбалансированную позицию по различным событиям в регионе, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью греческому изданию "Kathimerini".
"Не меньшее внимание уделяется официальной риторике Турции, которая может как способствовать, так и ставить под угрозу ряд процессов. С другой стороны, Армения рассчитывает, что риторика Турции не будет направлена  на нагнетание региональной напряженности, а будет способствовать развитию диалога и сотрудничества в регионе", - сказал Пашинян.
Он напомнил, что Армения и Турция начали процесс нормализации отношений, целью которого является установление дипломатических отношений между странами и полное открытие межгосударственной границы.
"В рамках этого процесса достигнута договоренность об открытии сухопутной армяно-турецкой границы для граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта. Мы действительно верим, что реализация этой договоренности окажет положительное влияние и на региональную динамику", - сказал премьер Армении.
Он также отметил, что развитие событий между Грецией и Турцией еще раз доказывает, что можно преодолеть разногласия и сформировать взаимовыгодную повестку сотрудничества между соседями.