Միջազգային երաշխիքների ներքո ԼՂ ժողովրդի հայրենիք վերադարձին նպաստելը կարեւոր նշանակություն ունի խաղաղության խթանման համար. Քոչարյան 03/26/2024 18:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լեւոն Քոչարյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովում:
«Հարգելի' գործընկերներ,
Վեց ամիս է անցել այն օրից, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվել են Լեռնային Ղարաբաղի վրա եւ գրավել այն: 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, շուրջ 10 ամիս տեւած շրջափակումից հետո, որը հանգեցրեց զանգվածային սովի, զրկանքների, հիվանդությունների եւ մահվան, ավելի քան 120.000 հայ` գրեթե ամբողջ բնակչությունը, որը կանգնած էր ոչնչացման վտանգի առջեւ, ստիպված եղավ լքել իր հայրենիքն ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում:
Իմ ծննդավայրում տեղի ունեցող իրադարձություններին մեծ անհանգստությամբ ու ցավով էի հետեւում Հայաստանից եւ վերապրեցի 1990-ականների սկզբին ադրբեջանական օդային ռմբակոծություններից օրերով ու շաբաթներով ապաստանում անցկացրած իմ մանկության հիշողությունները: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը հնագույն եւ խոր կապ ունի իր հայրենիքի հետ, որի պատմական վկայությունները սկիզբ են առնում դարերի խորքից: Սերունդներն ապրել, աշխատել եւ կառուցել են իրենց կյանքն այս տարածաշրջանում` ստեղծելով հարուստ մշակութային ժառանգություն, որը նրանց կապում է այս հողին:
Չնայած դժվարություններին` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը շարունակում է անսասան մնալ հայրենիք վերադառնալու, իր քաղաքական ապագան որոշելու եւ սեփական ժողովրդավարական ինքնակառավարումն իրականացնելու ձգտումներում: Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրի համաձայն` Լեռնային Ղարաբաղի հայերը բացարձակ իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց հայրենիք: ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանն անցյալ տարվա նոյեմբերի 17-ին վճռել էր, որ Ադրբեջանը պետք է ապահովի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի «անվտանգ, անարգել եւ առանց խոչընդոտների վերադարձը»:
Մարտի 12-ին Եվրախորհրդարանը բանաձեւ է ընդունել` կոչ անելով Ադրբեջանին «անկեղծորեն գնալ համապարփակ եւ թափանցիկ երկխոսության Ղարաբաղի հայերի հետ` ապահովելու նրանց իրավունքների հարգանքը եւ երաշխավորելու նրանց անվտանգությունը, ներառյալ` իրենց տները վերադառնալու ու այնտեղ ապրելու իրավունքն արժանապատիվ եւ անվտանգ պայմաններում»: Տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղության հասնելը հնարավոր չէ, երբ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը բռնի տեղահանված է իր հայրենիքից, իսկ Հայաստանին հարկադրում են «խաղաղություն» հասկացությունը:
Միջազգային պաշտպանության եւ երաշխիքների ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հայրենիք վերադարձին նպաստելը կարեւոր նշանակություն ունի տարածաշրջանում կայուն եւ հարատեւ խաղաղության խթանման համար, եւ այդ հասկացությունը պետք է ներառվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրում: Իսկապես, վերադարձի իրավունքի ճանաչումն ու պաշտպանությունը ոչ միայն արդարության եւ մարդու իրավունքների խնդիր է, այլեւ կարեւոր նշանակություն ունի տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության եւ հաշտեցման առաջխաղացման համար: Միջազգային հանրությունը պարտավոր է համաձայնեցված ջանքեր գործադրել միջազգային իրավունքի սկզբունքների պահպանման եւ հակամարտությունից տուժած բոլոր անձանց արժանապատվության եւ իրավունքների ապահովման ուղղությամբ:

Поддержка возвращению народа Нагорного Карабаха на родину под международной защитой важно для содействия стабильному и прочному миру в регионе – Левон Кочарян 03/27/2024   00:15  |  Лента новостей
Член делегации НС РА в Межпарламентском союзе (МПС), депутат от фракции "Армения" Левон Кочарян выступил на 148-й Ассамблее МПС. Текст выступления приводит пресс-служба парламента Армении.
"Уважаемые коллеги, прошло шесть месяцев с того дня, как вооруженные силы Азербайджана напали на Нагорный Карабах и захватили его. 19 сентября 2023 г., после почти 10-месячной осады, которая привела к массовому голоду, лишениям, болезням и смерти, более 120.000 армян – почти все население, находящееся под угрозой уничтожения – вынуждены были покинуть свою родину всего за несколько дней.
Я с большой тревогой и болью слежу из Армении за событиями, происходящими на родине, и вновь пережил воспоминания о своем детстве, проведенном в убежище в течение нескольких дней и недель после азербайджанских воздушных бомбардировок в начале 1990-х годов. Народ Нагорного Карабаха имеет древнюю и глубокую связь со своей родиной, исторические свидетельства которой уходят в глубь веков. Поколения жили, работали и строили свою жизнь в этом регионе, создавая богатое культурное наследие, которое связывает их с этой землей.
Несмотря на трудности, народ Нагорного Карабаха продолжает оставаться стойким в своем стремлении вернуться на родину, определить свое политическое будущее и реализовать собственное демократическое самоуправление.  Согласно Международному пакту о гражданских и политических правах, армяне Нагорного Карабаха имеют абсолютное право вернуться на свою родину. Международный суд ООН 17 ноября прошлого года постановил, что Азербайджан должен обеспечить “безопасное, свободное и беспрепятственное возвращение” армян Нагорного Карабаха.
12 марта Европарламент принял резолюцию, призывающую Азербайджан “искренне вступить во всесторонний и прозрачный диалог с армянами Карабаха, чтобы обеспечить уважение их прав и гарантировать их безопасность, включая право вернуться в свои дома и жить в достойных и безопасных условиях”. Достижение прочного мира в регионе невозможно, когда народ Нагорного Карабаха насильственно вытеснен со своей родины, а Армении навязывается концепция “мира”.
Поддержка  возвращению народа Нагорного Карабаха на родину под международной защитой и гарантиями важно для содействия стабильному и прочному миру в регионе, и эта концепция должна быть включена в мирный договор между Арменией и Азербайджаном. Действительно, признание и защита права на возвращение является не только вопросом справедливости и прав человека, но и имеет огромное значение для содействия миру, стабильности и примирению в регионе. Международное сообщество обязано приложить согласованные усилия для соблюдения принципов международного права и обеспечения достоинства и прав всех лиц, пострадавших от конфликта”.