Արեգակնային բռնկումից հետո Երկիրը ծածկվել է հզոր մագնիսական փոթորիկով. սրանից ավելի ուժեղը գրանցվել է շուրջ 20 տարի առաջ 03/25/2024   13:21  |  Հետաքրքիր է իմանալ
Մարտի 23-ի առավոտյան Արեգակի վրա խոշոր բռնկումից հետո արտանետված արևային պլազման հասել է Երկիր, և նկատվում է հզոր մագնիսական փոթորիկ։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով ՌԴ Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի արևային աստղագիտության լաբորատորիայի վրա։
«Պլազմայի արտանետումը հասել է Երկիր, հնարավոր հինգից չորրորդ մակարդակի փոթորիկ է»,- ասել է լաբորատորիայի ներկայացուցիչը։
Հստակեցվում է, որ Երկրի շրջակայքում արևային քամու արագությունը գրեթե կրկնապատկվել է և կազմում է վայրկյանում մոտ 800 կիլոմետր։ Երկիրը շրջապատող պլազմային ամպի ջերմաստիճանը մոտ մեկ միլիոն աստիճան է, մինչդեռ մինչ արեգակնային պլազմայի ժամանումը Երկիրը շրջապատող գազի ջերմաստիճանը մոտ 100 հազար կելվին էր։
«Այս պահին գրեթե անհնար է փոթորկի տևողության կանխատեսում տալ: Ըստ մոդելային գնահատականների, դաշտի խաթարումները կարող են շարունակվել ողջ օրվա ընթացքում: Փոթորիկի ուժգնությունը գրեթե հավասար է առավելագույնին: Ավելի ուժեղ մագնիսական փոթորիկ՝ 5-ից 5-րդ մակարդակի, վերջին անգամ դիտվել է 2005 թվականի սեպտեմբերի 11-ին, այսինքն՝ շուրջ 20 տարի առաջ»,- նշել են լաբորատորիայում:
13:38 20/03/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԱրեգակի վրա այսօր երկու հզոր բռնկում է գրանցվել
17:51 08/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՎաղը՝ մարտի 9-ին սպասվում է G1 դասի մագնիսական փոթորիկ
13:36 26/02/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԵրկրի վրա հնարավոր են ուժեղ մագնիսական փոթորիկներ՝ Արեգակի ակտիվացմամբ պայմանավորված
16:33 22/02/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԱրեգակի վրա 2 հզոր պայթյուն է եղել 12 ժամվա ընթացքում. նման երևույթ վերջին անգամ գրանցվել է 7 տարի առաջ
14:55 15/02/2024  |  ԱռողջությունԻնչ է խորհուրդ տրվում անել մագնիսական փոթորիկների ժամանակ. մասնագետի խորհուրդը զգայուն մարդկանց

Такого не было почти 20 лет: Землю накрыла мощная магнитная буря после вспышки на Солнце 03/25/2024   11:18  |  Чрезвычайное просшествие
Солнечная плазма, выброшенная после крупной вспышки утром 23 марта, дошла до Земли, наблюдается мощнейшая магнитная буря, сообщает РИА Новости со ссылкой на лабораторию солнечной астрономии ИКИ РАН.
"Выброс дошел до Земли. Идет буря четвертого уровня из пяти возможных", - сказал представитель лаборатории.
Уточняется, что скорость солнечного ветра в окрестностях Земли увеличена почти в два раза и составляет около 800 километров в секунду. Температура плазменного облака, окружившего Землю, около одного миллиона градусов, в то время как до прихода солнечного вещества окружавший Землю газ имел температуру около 100 тысяч кельвинов.
"Прогноз на продолжительность бури в настоящий момент дать почти невозможно. По модельным оценкам возмущения поля могут продолжаться весь следующий день. Сила бури почти равна максимальной. Более сильный магнитный шторм, уровня 5 из 5, наблюдался последний раз в 2005 году, 11 сентября, то есть почти 20 лет назад", - рассказали в лаборатории.
Ранее в лаборатории сообщили РИА Новости о вспышке высшего балла Х на Солнце, начавшейся примерно в пять утра по московскому времени и длившейся несколько часов. Взрыв на Солнце произошёл почти точно на линии Солнце-Земля, то есть в области максимального воздействия на планету. Учёные предсказывали, что плазменные облака придут к орбите Земли поздним вечером в воскресенье или в первой половине дня понедельника.