ՀՀ-ն կարեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը ռազմավարական երկխոսության մակարդակով. Ալեն Սիմոնյան 03/25/2024   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Միացյալ Թագավորության պատվիրակության ղեկավար Քարեն Բրեդլիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ երկկողմ հարաբերությունների կայուն զարգացումը:
«Հայաստանը կարեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը ռազմավարական երկխոսության մակարդակով»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Նա բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը եւ ընդգծել երկու երկրների միջեւ փոխայցելությունների եւ անձնական շփումների դրական դինամիկան:
«Ժողովրդավարությունը մեր միակ անվտանգային համակարգն է, եւ այս առումով ես պետք է շեշտեմ Միացյալ Թագավորության դերն ինստիտուցիոնալ ձեւավորման խթանման եւ ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու գործում»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղահանված անձանց սոցիալական խնդիրները, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կարգավորման եւ տարածաշրջանում անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման գործընթացը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին՝ Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է Մեծ Բրիտանիայի աջակցությունը տարածաշրջանում միջազգային իրավունքի պահպանման եւ խթանման հարցում:
13:54 21/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցում է Եվրանեսթ ԽՎ-ի 11-րդ լիագումար նստաշրջանին

Армения придает важность развитию двусторонних отношений с Великобританией на уровне стратегического диалога - Симонян 03/25/2024 13:47 | Политика
В рамках 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) делегация во главе с председателем Национального Собрания Республики Армения Аленом .Симоняном встретилась в Женеве с делегацией, возглавляемой главой делегации Соединенного Королевства в МПС Карен Брэдли. Подробности приводит пресс-служба НС РА.
Глава парламента подчеркнул стабильное развитие двусторонних отношений между Арменией и Соединенным Королевством.
"Армения придает важность развитию двусторонних отношений с Соединенным Королевством на уровне стратегического диалога", - подчеркнул Председатель НС.
Он высоко оценил сотрудничество законодательных органов Армении и Соединенного Королевства, подчеркнул позитивную динамику взаимных визитов и личных контактов между двумя странами.
"Демократия – наша единственная система безопасности, и в этом аспекте я должен подчеркнуть роль Соединенного Королевства в содействии укреплению институционального формирования и основанной на общих ценностях повестке реформ", - отметил А.Симонян.
На встрече обсуждались ситуация с безопасностью на Южном Кавказе, социальные проблемы лиц, перемещенных из Нагорного Карабаха в Армению, процесс урегулирования переговоров Армения – Азербайджан и установления безопасности и мира в регионе.
Коснувшись проблемы удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, А.Симонян подчеркнул важность содействия Великобритании в сохранении и укреплении международного права в регионе.