Ուկրաինայի էներգահամակարգը ենթարկվել է բոլոր ժամանակների ամենաուժգին գրոհին 03/22/2024 12:19 | Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի էներգահամակարգը ենթարկվել է բոլոր ժամանակների ամենախոշոր գրոհին, երբ համակցված հարձակումները չեզոքացրել են երկրի ջերմաէլեկտրակայաններն ու հիդրոէլեկտրակայանները, հաղորդում է «Ուկրէներգո» ընկերությունը:
Ընդգծվում է, որ հարվածներն իրականացվել են հիմնականում անօդաչու թռչող սարքերի, «Իսկանդեր», «Կինժալ» և «X-101» հրթիռների միջոցով։
Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Գերման Գալուշչենկոն հայտարարել է, որ սա վերջին ժամանակների ամենամեծ հարձակումն է Ուկրաինայի էներգետիկ համակարգի վրա։ Նրա խոսքով՝ հարձակման հետևանքով վնասվել են տարբեր շրջաններում արտադրական օբյեկտներ, էլեկտրաէներգիայի փոխանցման և բաշխման համակարգեր։ Երկրում տեղի են ունեցել էլեկտրաէներգիայի և ինտերնետի խափանումներ։ Նախարարը նշել է, որ էներգետիկներն արդեն աշխատում են էլեկտրամատակարարումը վերականգնելու ուղղությամբ։
Մի շարք հարվածների արդյունքում լրջորեն տուժել է Դնեպրի հիդրոէլեկտրակայանը, վնասվել են Վիննիցայի շրջանում գտնվող Լադիժինսկայա հիդրոէլեկտրակայանը և Խարկովի մարզի Զմիևսկայա ՋԷԿ-ը։ Բացի այդ, հարձակման են ենթարկվել Ուկրաինայի զինված ուժերի օդանավակայանները։

Энергосистема Украины подверглась массированной атаке 03/22/2024   12:36  |  Международные новости
Энергосистема Украины подверглась крупнейшей за все время атаке, комбинированные удары поразили ТЭЦ и ГЭС страны, сообщила компания "Укрэнерго".
Сообщается, что удары в основном наносились с помощью беспилотников, "Искандеров", "Кинжалов", а также ракет X-101.
Министр энергетики Украины Германа Галущенко назвал атаку по объектам украинской энергетики самой      за последнее время. По словам министра, есть попадания и повреждения объектов генерации, системы передачи и распределения электроэнергии в различных областях. В ряде регионов наблюдаются перебои с электричеством. Министр отметил, что энергетики уже работают над возобновлением электроснабжения.
В результате серии ударов Днепровская ГЭС получила серьезные повреждения. По данным военных корреспондентов, повреждены Ладыженская в Винницкой области и Змиевская ГРЭС в Харьковской области.