Բրիտանացի պատգամավորը ԼՂ-ում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումը համեմատել է Հայոց ցեղասպանության հետ 03/21/2024 11:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում քննարկում է անցկացվել «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականներին միջազգային աջակցություն» խորագրով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, քննարկման ընթացքում պատգամավոր Քարոլ Մոնագանն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին ռազմական գործողությունները ցույց են տալիս, որ հակամարտությունը երբեք հեռու չէ:
«Թեև նրանք վերջերս բանակցություններ են վարել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ, լարվածությունը մնում է բարձր, և եթե խաղաղություն լինի, դա, անշուշտ, փխրուն է: Անցյալ տարի մեզանից ոմանք Վեսթմինսթերյան դահլիճում բարձրաձայնեցին Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ մատակարարման հիմնական ուղին՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին: Այն ժամանակ, մի քանի հարգարժան անդամները ընդգծեցին սովի և հումանիտար աղետի հավանականությունը: Ենթադրյալ ռուս խաղաղապահները լավագույն դեպքում դիտորդներ էին, իսկ վատագույն դեպքում՝ ակտիվորեն աջակցում էին տեղի հայ բնակչության նկատմամբ շարունակվող հալածանքներին»,- ասել է Մոնագանը։
Նա ցավով նշել է, որ այն արդյունքը, որից ամենից շատն էին վախենում, իրականացավ անցյալ տարվա սեպտեմբերին, երբ իննամսյա շրջափակումից հետո ադրբեջանական զինուժը արտաքսեց հայ բնակչությանը:
«Քանի որ Հայաստանը 3 միլիոն բնակչությամբ փոքր երկիր է, Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100,000 փախստականների, ինչպես նաև 2020 թվականին պատերազմից հետո ևս 40,000 փախստականների ժամանումը ՀՀ էական ազդեցություն է ունեցել վերջինիս վրա»,- նշել է բրիտանացի պատգամավորը։
Պատգամավորը հավելել է, որ անցյալ ամիս Հայաստան այցելած Միջխորհրդարանական միության պատվիրակության անդամ էր։
«Մենք հանդիպեցինք Լեռնային Ղարաբաղից մի խումբ փախստականների, ովքեր սարսափելի մանրամասներ նկարագրեցին շրջափակման և նրանց վերջնական վտարման վերաբերյալ: Նրանք նկարագրում էին, որ այսպես կոչված ռուս խաղաղապահներն արտոնյալ կարգավիճակով մեկնում էին Հայաստան, որի հնարավորությունը տեղի բնակչությունը չուներ, և ապրանքներ էին գնում միայն սովամահ եղած ժողովրդին զանգվածաբար ուռճացված գներով վերավաճառելու համար: Նրանք նկարագրել են բժշկական պարագաներ, վառելիք և նույնիսկ ջուր ձեռք բերելու դժվարությունը: Նրանք նկարագրել են շրջափակման բռնի ավարտը, երբ մարդիկ հրետակոծվել են իրենց տներում: Լսեցինք, թե ինչպես է հրետակոծությունը սկսվել ժամը 12.30-ին, երբ երեխաները դպրոցում էին։ Նրանք նկարագրեցին այն քաոսը, երբ մարդիկ փորձում էին գտնել իրենց սիրելիներին, ինչպես նաև այն մարդկանց տառապանքները, ովքեր լքում էին իրենց տունը միայն հագուստները մեջքին։ Փախստականներից շատերն այժմ մնում են ընտանիքի անդամների հետ սահմանամերձ քաղաքներում և Ջերմուկում և շրջակայքում, սակայն յուրաքանչյուր հայկական քաղաք տուժել է փախստականների հոսքից: Փախստականները, իհարկե, քննադատում են Ադրբեջանին, բայց նաև քննադատում են ռուս խաղաղապահների՝ իրենց պաշտպանելու ձախողման համար»,- հավելել է Մոնագանը։
Պատգամավորը քննադատել է ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի գործողությունները, որոնք չեն միջամտել և չեն պաշտպանել ԼՂ-ի բնակչությանը Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակման ժամանակ։
Խորհրդարանականի խոսքով՝ այդ իրավիճակում ՌԴ խաղաղապահների չմիջամտելը վտանգավոր նախադեպ է ստեղծում, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքը կարող է խախտվել առանց հետևանքների և ստեղծում է ապագա ադրբեջանական ներխուժման վտանգը Հայաստան, օրինակ՝ դեպի Նախիջևան տանող ճանապարհն ապահովելու համար:
«Շատերի համար ժողովրդի այս էթնիկ զտումը հիշեցնում է 1915-ից 1923 թվականների Հայոց ցեղասպանությունը: Հատկանշական է, որ մոտ 34 երկիր, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ը, Կանադան և Ֆրանսիան, ճանաչել են պատմական ցեղասպանությունը, Մեծ Բրիտանիան չի կարողացել դա անել: Հերքելով պատմական ոճրագործության պաշտոնական ճանաչումը՝ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը շարունակում է ապալեգիտիմացնել հայ համայնքի կրած հավաքական ցավը»,- ասել է Մոնագանը:

Депутат парламента Британии сравнила этнические чистки Азербайджана в Нагорном Карабахе с Геноцидом армян 03/21/2024   12:12  |  Лента новостей
В парламенте Великобритании прошли обсуждения на тему «Международная поддержка беженцев Нагорного Карабаха».
Как передает «Арменпресс», в ходе обсуждений депутат Кэрол Монаган в своем выступлении отметила, что недавние военные действия между Арменией и Азербайджаном показывают, что возможный конфликт может быть не за горами.
«Несмотря на то, что недавно они провели переговоры по мирному соглашению, напряженность остается высокой, и если будет заключен мир, он, безусловно, будет хрупким. В прошлом году некоторые из нас в Вестминстерском зале говорили о блокаде Лачинского коридора, основного маршрута поставок из Армении в Нагорный Карабах. В то время несколько уважаемых членов подчеркнули возможность голода и гуманитарной катастрофы. Российские миротворцы в лучшем случае были наблюдателями, а в худшем активно поддерживали продолжающееся преследование местного армянского населения», - сказала Монаган.
Она с сожалением отметила, что исход, которого больше всего опасались, стал реальностью в сентябре прошлого года, когда азербайджанские военные изгнали армянское население после девятимесячной осады.
«Поскольку Армения - небольшая страна с населением в 3 миллиона человек, прибытие более 100 000 беженцев из Нагорного Карабаха, а также еще 40 000 беженцев после войны 2020 года оказало на нее существенное влияние», - отметила депутат.
Она добавила, что была в составе делегации Межпарламентского союза, посетившего Армению в прошлом месяце.
«Мы встретились с группой беженцев из Нагорного Карабаха, которые рассказали ужасающие подробности блокады и их последующего изгнания. Рассказали, что так называемые российские миротворцы ездили в Армению с привилегированным статусом, которого не было у местного населения, и покупали товары только для того, чтобы перепродать голодающим людям по сильно завышенным ценам. Они описали трудности с приобретением медикаментов, топлива и даже воды, а затем насильственное окончание блокады, когда люди были обстреляны в своих домах. Обстрел начался в 12:30, когда дети были в школе. Они описали хаос, когда люди пытались найти своих близких, а также страдания тех, кто покинул свои дома только в одной одежде. Большинство беженцев сейчас с членами своих семей обитают в приграничных районах, также в Джермуке и его окрестностях, но приток беженцев затронул все города Армении. Беженцы, конечно, обвиняют Азербайджан, но они обвиняют и российских миротворцев за то, что те не смогли их защитить», - добавила Кэрол Монаган.
Она осудила действия российских миротворческих войск в Нагорном Карабахе, которые не вмешались и не защитили население Нагорного Карабаха во время нападения вооруженных сил Азербайджана.
По мнению парламентария, невмешательство российских миротворцев в эту ситуацию создало опасный прецедент того, что международное гуманитарное право может быть нарушено без последствий, и создает опасность и будущего вторжения Азербайджана в Армению, например, для обеспечения дороги в Нахиджеван.
«Многим эта этническая чистка напоминает Геноцид армян 1915-1923 годов. Примечательно, что исторический геноцид признали около 34 стран, в том числе США, Канада и Франция, а Великобритания этого сделать не смогла. Отрицая официальное признание исторического преступления, правительство Великобритании продолжает делегитимизировать коллективную боль, которую переживает армянское общество», - заключила Монаган.