Ֆրանսիայի վարչապետն Ադրբեջանից պահանջել է հետ քաշել զորքերը Հայաստանի օկուպացված տարածքներից 03/21/2024 16:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Ատալն Ադրբեջանից պահանջել է հետ քաշել իր զորքերը Հայաստանի օկուպացված տարածքներից։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Le Figaro-ին, Ֆրանսիայի վարչապետն այդ մասին ասել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքի ժամանակ ունեցած ելույթում՝ նշելով, որ Ադրբեջանի նախագահն ինքն է խոստովանել, որ ադրբեջանական ուժերն առաջխաղացում ունեն Հայաստանի տարածքի մի քանի կետերում։
«Այսօր մեր խնդիրը կայանում է նրանում, որ օգնենք Հայաստանին պաշտպանել իր անկախությունը, իր ժողովրդավարությունը , սուվերենությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»,- հայտարարել է Ատալը։
Ֆրանսիայի վարչապետը նաև հավելել է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է պատժել Հայաստանին իր խաղաղության ձգտման, իր ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի, այն սկզբունքների համար, որոնք Մոսկվան անարգում է Ուկրաինայում։
Աթալը հիշատակել է Հայաստանի միանալը Միջազգային քրեական դատարանին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն ընտրել է ժողովրդավարությունը և իրավական պետություն լինելու ճանապարհը։
Ֆրանսիայի վարչապետը շեշտել է, որ Մոսկվան չդատապարտեց Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ մինչև անցած տարեվերջ մեծամասնությամբ հայեր էին բնակվում՝ հավելելով, որ այսպես կոչված ռուսական խաղաղապահ ուժերը թույլ տվեցին, որ այնտեղ հումանիտար ճգնաժամ լինի։

Премьер Франции потребовал от Азербайджана отвести свои войска с оккупированных территорий Армении 03/21/2024   17:34  |  Лента новостей
Премьер-министр Франции Габриэль Атталь потребовал от Азербайджана отвести свои войска с оккупированных территорий Армении.
Как передает агентство "Арменпресс" со ссылкой на Le Figaro, об этом премьер Франции заявил  в своем выступлении на ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF).
Он отметил, что президент Азербайджана сам признался, что азербайджанские войска продвинулись на  нескольких участках территории Армении.
"Сегодня наша  задача состоит в том, чтобы помочь Армении защитить свою независимость, свою демократию, свой суверенитет и свою территориальную целостность Армении",  – сказал Атталь.
Премьер Франции также добавил, что Россия хочет наказать Армению за ее стремление к миру и уважение своего суверенитета, за принципы, которые Москва не уважает на Украине.
Атталь упомянул о присоединении Армении к Международному уголовному суду, подчеркнув, что Армения выбрала демократию и путь правового государства.
Премьер Франции подчеркнул, что Москва не стала осуждать применение Азербайджаном силы в Нагорном Карабахе, где армяне проживали в большинстве до конца прошлого года, добавив, что "так называемые российские миротворческие силы допустили возникновение там гуманитарного кризиса".