Միրզոյանը Ուրուգվայի ժամանակավոր փոխանախագահին է ներկայացրել ՀՀ- Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը 03/21/2024 18:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Մոնտեվիդեոյում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 21-ին հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության ժամանակավոր փոխնախագահ, Գլխավոր Ասամբլեայի և Սենատորների Պալատի նախագահի պաշտոնակատար Գրասիելա Բիանչի Պոլիի հետ: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Ուրուգվայի առողջապահության փոխնախարար Խոսե Լուիս Սանջյանը և Ուրուգվայի խորհրդարանում հայ-ուրուգվայական բարեկամական խմբի անդամ Պեդրո Խիսդոնյանը:
Հանդիպմանը երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև առկա բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսությունը, որի լավագույն դրսևորումներից են վերջին շրջանի բարձրաստիճան այցերը, ինչպես նաև երկու երկրների մայրաքաղաքներում ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացումը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Մոնտեվիդեոյում դեսպանության բացումը միտված է ավելի խորացնել մեծ համակրանքի ու վստահության վրա հիմնված բարեկամական հարաբերությունները, ինչը մեծապես ողջունվել է Ուրուգվայի գործընկերների կողմից:
Երկուստեք կարևորվել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև բարեկամական հարաբերությունների շարունակական ամրապնդման գործում։
Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի խորհրդարանին՝ Հայաստանի համար առաջնահերթություն ներկայացնող հարցերի շուրջ սկզբունքային դիրքորոշման համար, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի հարձակման ու ԼՂ-ում էթնիկ զտման քաղաքականության առնչությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ուրուգվայի ժողովուրդների միջև պատմական կապերին, որոնք հաստատվեցին այն բանից հետո, երբ Ուրուգվայը, լինելով Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը ճանաչած երկիրը, ապաստան տվեց մեծաթիվ հայերի։
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերի։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները և ՀՀ հետևողական մոտեցումներն առանցքային հարցերի շուրջ՝ շեշտելով ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին հավատարմության կարևորությունը։ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի շուրջ քննարկումներին, որի համար իրավական հիմք պետք է լինի 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։

Мирзоян: открытие посольства Армении в Монтевидео направлено на дальнейшее углубление дружественных отношений 03/22/2024   10:24  |  Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Монтевидео министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 21 марта встретился с временным вице-президентом и по совместительству исполняющей обязанности председателя Генеральной Ассамблеи и Палаты сенаторов Восточной Республики Уругвай Грасиелой Бьянки Поли.
Как сообщила в четверг пресс-служба МИД Армении, на встрече также присутствовали заместитель министра здравоохранения Уругвая Хосе Луис Санджян и член парламентской группы дружбы Армения-Уругвай Педро Хисдонян.
В ходе встречи стороны обоюдно отметили высокий уровень политического диалога между Арменией и Уругваем, ярким доказательством чего являются недавние визиты на высоком уровне, а также открытие дипломатических представительств в столицах двух стран. Министр Мирзоян подчеркнул, что открытие посольства в Монтевидео направлено на дальнейшее углубление дружественных отношений, основанных на глубокой симпатии и доверии. Уругвайские партнеры поприветствовали и полностью разделили данный подход.
Стороны также обоюдно отметили важную роль парламентской дипломатии в деле последовательного укрепления дружественных отношений между Арменией и Уругваем.
Министр Мирзоян выразил признательность парламенту Уругвая за принципиальную позицию по вопросам, представляющим приоритетное значение для Армении, включая в период нападения Азербайджана на народ Нагорного Карабаха и его политики этнических чисток.
Были отмечены исторические связи между народами Армении и Уругвая, установившиеся после того, как Уругвай стал первой страной, признавшей геноцид армян, и предоставил убежище большому количеству армян.
В ходе встречи собеседники также затронули вопросы безопасности и стабильности на Южном Кавказе. Министр Мирзоян проинформировал о последних развитиях в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, а также представил последовательные подходы Армении к ключевым вопросам, подчеркнув важность приверженности принципам суверенитета и территориальной целостности. Арарат Мирзоян также затронул обсуждения вокруг процесса делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, правовой основой для которой должна быть Алма-Атинская декларация 1991 года.