4 գյուղերի հանձնումը դե ֆակտո հանգեցնելու է տարածքային փոփոխությունների, ինչը հնարավոր է միայն հանրաքվեով. Դանիելյան 03/21/2024   11:48  |  Սոցիալական ցանցեր
Հայաստանին պատուհասած ճակատագիրը, կարծում եմ, ինչպես սեփական քաղաքականության, այնպես էլ աշխարհաքաղաքական օբյեկտիվ զարգացումների անխուսափելի հետևանք է: Ցավոք, դրանց զուգադիպությունը խիստ անպատեհ, բայց կանխատեսելի էր: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է արդարադատության նախկին նախարար, իրավագիտության դոկտոր Գևորգ Դանիելյանը:
«2014 թ. հետո, երբ Ղրիմն անցավ Ռուսաստանին և հասունացավ ռուս-ուկրաինական բախումը, Թուրքայի նշանակությունը Ռուսաստանի քաղաքական կյանքում կտրուկ աճեց և դարձավ գրեթե անփոխարինելի: Թուրքիան կարողացավ միաժամանակ և ՆԱՏՕ-ի առանցքային անդամի և Ռուսաստանի հետ աննախադետ տնտեսական և ռազմական դաշնակցի դեր ստանձնել: Առանց Թուրքիայի Ադրբեջանը գործնականում ոչնչի հասնել չէր կարող, ուստի ընտրվեց հարմար պահը, ինչին կարող էր ողջամտորեն խոչընդոտել միայն Հայաստանի խելամիտ քաղաքականությունը, արդյունքում Ադրբեջանն ստացավ անհամեմատ ավելին և դեռ շարունակում է ակնկալել: Ներկայումս որևէ արտաքին քաղաքական ուժ այլևս շահագրգռված չէ Ադրբեջանի հետագա ծավալապաշտական ու ռազմատենչ քայլերի մեջ, մասնավորապես արևմուտքի շահը գազի, նավթի անխափան մատակարարումն ու ոսկու հանքերի շահագործումն է, ինչին արդեն հասել են: Հետագա տարածքային փոփոխությունները, բացառությամբ Մեղրու միջանցքի, չի շոշափում նաև Ռուսաստանի շահերը: Այդ երկրի նախագահը նույնիսկ հայտարարում է, որ հարկ է ղեկավարվել ՌԴ գլխավոր շտաբում պահվող 1926 թ. քարտեզով, որի համաձայն՝ Հայաստանն ունի 31 հազար քկմ և չկա որևէ անկլավ, բացառությամբ՝ Արծվաշենի:
Բոլոր դեպքերում, ներկայումս 4 գյուղերի հանձնումը ոչ միայն դե յուրե, այլև դե ֆակտո հանգեցնելու է տարածքային փոփոխությունների, ինչը հնարավոր է միայն հանրաքվեով ....»,- գրել է Դանիելյանը։
20:40 20/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱշաղի Ասքիփարան դա Ներքին Ոսկեպարն է, նույն Ոսկեպարի պատմամշակութային հայկական տարածքի մի մասը․ Ոսկանյան
14:28 20/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մենք տալու բան չունենք, մեռնելու ենք՝ այստեղ, ապրելու՝ այստեղ »․ Հրատապ հավաք՝ Ոսկեպարում
08:29 20/03/2024  |  ՄամուլՈսկեպար գյուղը կհայտնվի Ադրբեջանի բանակի ափի մեջ․ Վարուժան Գեղամյան
08:19 20/03/2024  |  ՄամուլՔՊ-ում սկզբում չեն հավատացել, որ հող է հանձնելու․ «Հրապարակ»
20:49 19/03/2024  |  ՔաղաքականՏավուշի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները մտադրվել են չհանձնվել. դիմադրության մի քանի տարբերակ է քննարկվում
17:37 19/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՏավուշի չորս գյուղերը հանձնելու դեպքում Հայաստանը սնուցող գազատարը կհայտնվի Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, Լոռին կդառնա սահմանամերձ․ Դանիելյան
14:06 19/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի այցից հետո ՀՀ Տավուշի մարզում բնակիչների մտահոգություններն ավելի են սրվել. համոզվեցին՝ Փաշինյանն ստել է
13:31 19/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն Տավուշի գյուղերի հարցը 15 տարի առաջ չէր ներկայացնում, քանի որ գիտի, թե հիմա ինչ իշխանություն է իր առջև. Տիգրան Աբրահամյան
12:55 19/03/2024  |  ՄեկնաբանությունՓաստացի, այսօր Հայաստանին և հայ ժողովրդին պատերազմով սպառնում են երկու հոգի՝ Իլհամ Ալիևը և Նիկոլ Փաշինյանը. ադրբեջանագետ
12:47 19/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ձեր թշնամին չենք, մենք դավաճան չենք, մենք հող ծախող չենք. Ասել է Փաշինյանը, որն առանց համաձայնեցված քարտեզի Տավուշում տարածքներ է հանձնում թշնամուն

Сдача 4 сел не только де-юре, но и де-факто приведет к территориальным изменениям, что возможно только путем референдума - юрист 03/21/2024   13:23  |  Social Media
Постигшая Армению участь, на мой взгляд, является неизбежным следствием как ее собственной политики, так и объективных геополитических процессов. К сожалению, их совпадение было крайне неуместным,  но предсказуемым, написал бывший министр юстиции Армении, доктор юридических наук Геворг Даниелян на своей странице в соцсети Facebook.
"После 2014 года, когда Крым перешел к России и назрел российско-украинский конфликт, значение Турции в политической жизни РФ резко возросло и стало практически незаменимым. Турция смогла одновременно взять на себя роль ключевого члена НАТО и беспрецедентного экономического и военного союзника России. Без Турции Азербайджан на практике не смог бы ничего добиться, поэтому был выбран удобный момент, чему разумно можно было воспрепятствовать лишь разумной политикой Армении. В итоге Азербайджан получил несравнимо больше и еще продолжает на что-то рассчитывать», - отметил он.
По его словам, в настоящее время ни одна внешнеполитическая сила более не заинтересована в дальнейших экспансионистских и милитаристских шагах Азербайджана.
"В частности, интересы Запада заключаются в бесперебойных поставках газа, нефти и эксплуатации месторождений золота, чего он уже добился", – указал Даниелян.
По его словам, дальнейшие территориальные изменения, за исключением Мегринского коридора, не затрагивают и интересов России.
"Президент этой страны даже заявляет, что необходимо руководствоваться картой 1926 года, хранящейся в российском Генштабе, согласно которой у Армении 31 000 кв. км и нет ни одного анклава, за исключением Арцвашена. В любом случае в настоящее время сдача 4 сел не только де-юре, но и де-факто приведет к территориальным изменениям, что возможно только путем референдума...", – написал Даниелян.