Բրիտանացի պատգամավորը շեշտել է, որ Ադրբեջանը օկուպացիայի տակ է պահում Հայաստանի տարածքներ 03/21/2024 11:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի պատգամավոր, Պահպանողական կուսակցության ներկայացուցիչ Ջոն Ուիթինգդեյլն անդրադարձել է Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված և Հայաստանում հաստատված անձանց հրատապ խնդիրներին։
Բրիտանացի պատգամավորն անդրադարձել է նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հնարավորությանը՝ նշելով, որ այդ առումով իրավիճակը փխրուն է, քանի որ Հայաստանում մտահոգություններ կան, որ Ադրբեջանը տարածքային նկրտումներ ունի։ Նա շեշտել է, որ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ իրեն տարածք են ցույց տվել, որն ակնհայտորեն Հայաստանի տարածքն է, սակայն գտնվում է Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պատգամավորն այդ մասին խոսել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականներին միջազգային աջակցություն» խորագրով քննարկման ժամանակ։
«Հայաստան այցի ժամանակ չափազանց հուզիչ հանդիպումներ ենք ունեցել Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների հետ: Անկախ իրավունքներից ու սխալներից, առաջին ձեռքից լսել նրանց տառապանքների մասին հաղորդումները շատ զգացմունքային փորձառություն էր, հատկապես որոշ դրվագներ այն մասին, թե ինչպես, առանց որևէ ծանուցման, նրանց քարշ տվեցին իրենց տներից և ստիպեցին քայլել դեպի Հայաստան, որը տևեց մի քանի օր։ Ճամփորդողներից ոչ բոլորն են հասել Հայաստան, ոմանք մահացել են ճանապարհին։ Ես հարգանքի տուրք եմ մատուցում Ջերմուկում մեր հանդիպած մարդկանց, մասնավորապես մարզպետին և քաղաքապետին, այն բանի համար, թե ինչպես է Ջերմուկը բացել իր դռները և ընդունել փախստականներին: Նրանք շարունակում են աջակցել նրանց։ Այնուամենայնիվ, 100,000 մարդ Լեռնային Ղարաբաղից տեղափոխվել է Հայաստան, և դա հսկայական ճնշում է գործադրել, ուստի ես բացարձակապես հավանություն եմ տալիս նրանց աջակցելու կոչերին»,- հայտարարել է նա:
Նա հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը տասնամյակներ շարունակ եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունների և լարվածության պատճառ, թեև այժմ, կարծես թե, կա հակամարտության կարգավորման հնարավորություն: «Մենք պատիվ ունեցանք հանդիպելու վարչապետ Փաշինյանի հետ, ով մեզ հայտնեց խաղաղության հասնելու իր ցանկությունը և խաղաղության հասնելու իր առաջ քաշած ծրագիրը։ Այս պահին Հայաստանի վարչապետի կողմից մշակվող ծրագրի ամենաուշագրավներից մեկն այն է, որ այն չի պարունակում տարածքային հավակնություններ։ Դա եղել է որոշ քննադատության առարկա, ինչպես մենք լսեցինք Երևանի ընդդիմության անդամներից, բայց դա տեղի ունեցածի իրատեսական ճանաչում է և այժմ խաղաղ կարգավորման հասնելու փորձ»,- ասել է բրիտանացի պատգամավորը:
Նա խոսել է նաև Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման մասին՝ շեշտելով, որ հասկանալի է Հայաստանի դիրքորոշումն այն մասին, որ Հայաստանի տարածքով անցնող ճանապարհները պետք է լինեն իր վերահսկողության տակ։
«Այնուամենայնիվ, չնայած խաղաղ կարգավորումը ձեռք բերելու ակնհայտ հնարավորությանը, որը մենք բազմիցս լսել ենք հայերից, որ ցանկանում են դա անել, վերջին մի քանի ժամվա ընթացքում վարչապետը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է, որ Հայաստանը կարող է պատերազմի մեջ լինել մինչև տարեվերջ, քանի որ հայերը կարծում են, որ Ադրբեջանը շարունակում է տարածքային հավակնություններ ունենալ Հայաստանի նկատմամբ: Այնպես որ, շատ փխրուն իրավիճակ է»,- հայտարարել է Ուիթինգդեյլը։
Նա հավելել է, որ որպես Մեծ Բրիտանիայի պատվիրակության ղեկավար Վիեննայում հանդիպել է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում Ադրբեջանի պատվիրակության անդամներին: «Նրանք բացարձակապես հաստատակամ են, որ Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ մտադրություն չունեն, և դա Հայաստանի կողմից իրականացվող քարոզչություն է։ Այնուամենայնիվ, նույնիսկ այն ժամանակ, երբ մենք Հայաստանում էինք, սահմանի շուրջ շարունակվող հակամարտության ընթացքում չորս հայ զինվոր էր զոհվել։ Մեզ տարան նաև տեսնելու տարածք, որն անկասկած Հայաստանն է, բայց դեռ օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից։ Կան որոշ լուրջ խնդիրներ, որոնք պետք է լուծվեն, բայց հաշվի առնելով կարգավորմանը հասնելու պատրաստակամության արտահայտությունները, որոնք արվում են երկու կողմից, այժմ ամեն ինչի հնարավորություն է, որը մենք կարող ենք անել, որպեսզի հեշտացնենք դա, քանի որ վտանգված են ավելի լայն ռազմավարական խնդիրներ»,- նշել է նա:

Британский депутат подчеркнул, что Азербайджан удерживает под оккупацией территории Армении 03/21/2024   11:39  |  Лента новостей
Член парламента Великобритании, представитель Консервативной партии Джон Уиттингдейл обратил внимание на актуальные проблемы людей, принудительно перемещенных из Нагорного Карабаха в результате этнической чистки Азербайджана и поселившихся в Армении.
Британский депутат также коснулся возможности мира между Арменией и Азербайджаном, отметив, что ситуация в этом отношении довольно хрупкая, поскольку в Армении есть опасения, что Азербайджан вынашивает территориальные амбиции. Он подчеркнул, что во время его визита в Армению ему показали территорию, которая, определенно, является территорией Армении, но находится под оккупацией Азербайджана.
Об этом, как передает «Арменпресс», парламентарий Великобритании говорил во время обсуждений на тему «Международная поддержка беженцев Нагорного Карабаха».
«Во время нашего визита в Армению у нас были чрезвычайно трогательные встречи с беженцами из Нагорного Карабаха. Слышать из первых уст  об их перенесенных страданиях было большим эмоциональным переживанием, особенно некоторые эпизоды о том, как без всякого предупреждения им пришлось выйти из своих домов и пробираться в Армению, что продолжалось несколько дней. Не все  дошли до Армении, некоторые погибли в пути. Я воздаю должное людям, которых мы встретили в Джермуке, особенно губернатору и мэру, за то, как Джермук открыл свои двери и принял беженцев. Они продолжают их поддерживать. Тем не менее, 100 000 человек переместились из Нагорного Карабаха в Армению, и это оказало огромное давление на нее, поэтому я полностью одобряю призывы поддержать их», - заявил он.
Он добавил, что статус Нагорного Карабаха на протяжении десятилетий был причиной конфликта и напряженности между Арменией и Азербайджаном, хотя сейчас, похоже, существует возможность урегулирования конфликта. «Мы имели честь встретиться с премьер-министром Пашиняном, который выразил нам свое желание добиться мира и свой план достижения мира. Одной из наиболее примечательных особенностей программы, разрабатываемой сейчас премьер-министром Армении, является то, что она не содержит территориальных амбиций. Это было предметом некоторой критики, как мы слышали от представителей оппозиции в Ереване, но это реалистичное признание того, что произошло, а теперь и попытка достичь мирного урегулирования», - заявил британский депутат.
Он также рассказал о разблокировании региональных коммуникаций на Южном Кавказе, подчеркнув, что ему понятна позиция Армении, согласно которой дороги, проходящие по территории Армении, должны быть под ее контролем.
«Однако, несмотря на очевидную возможность мирного урегулирования, о котором мы неоднократно слышали от армян, в последние несколько часов премьер-министр выступил с заявлением, сказав, что к концу года Армения может оказаться в состоянии войны, потому что у Азербайджана есть территориальные амбиции в отношении Армении. Так что это очень хрупкая ситуация», - подчеркнул Уиттингдейл.
Он добавил, что в качестве главы британской делегации встречался в Вене с членами азербайджанской делегации в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. «Они абсолютно уверены, что у них нет агрессивных намерений в отношении Армении, и это пропаганда Армении. Однако, пока мы были в Армении, в ходе продолжающегося конфликта вдоль границы были убиты четверо армянских солдат. Нас также отвезли посмотреть территорию, которая, несомненно, является Арменией, но до сих пор оккупирована Азербайджаном. Есть некоторые серьезные проблемы, которые необходимо решить, но, учитывая заявления о готовности достичь урегулирования, которые делают обе стороны, сейчас есть возможность сделать все возможное, чтобы облегчить это, поскольку на карту поставлены более широкие стратегические вопросы», - заключил парламентарий.