Ձյան ծածկը Ջերմուկում հասնում է 85 սմ, Մարտունիում՝ 58 սմ 03/20/2024   11:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հարավից հզոր ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում շարունակվում են դիտվել առատ տեղումներ, Շիրակում, Լոռիում, Տավուշի նախալեռներում, Արագածոտնի, Կոտայքի, Վայոց ձորի լեռներում, Գեղարքունիքում, Սյունիքի լեռնային և նախալեռնային գոտիներում՝ ձյան տեսքով։ Այս մասին հայտնում են «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից։
Ձյան ծածկի առավելագույն բարձրությունն այս պահին Արագածի մերձգագաթային մասում կազմում է 156սմ, Ջերմուկում՝ 85սմ, Ամբերդում՝ 75սմ, Մարտունիում՝ 58սմ, մյուս լեռնային մարզերում՝ 20-50սմ։
Հանրապետության առանձին շրջաններում 24 ժամում թափվել է ամսական նորմայի չափ տեղում։ Այսօրվա դրությամբ բոլոր մարզերում տեղումների քանակը գերազանցել է ամսական նորման և հիմնականում կազմում է նորմայի 150-200, առանձին հատվածներում մինչև՝ 276 տոկոսը։
Այս պահի դրությամբ հանրապետության առանձին շրջաններում տեղումները շարունակվում են։ Մարտի 20-ի կեսօրից հետո տեղումները կարճ ժամանակով կդադարեն։ Մարտի 21-ին Միջերկրական ծովի շրջաններից մեզ է մոտենում հաջորդ ցիկլոնը, ինչի արդյունքում շրջանների մեծ մասում տեղումներ կվերսկսվեն, որոնք լեռնային մարզերում կրկին կլինեն ձյան տեսքով։
11:17 19/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՄիջերկրական ծովի շրջաններից մեզ է մոտենում հաջորդ ցիկլոնը
12:04 18/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀարավից հզոր ցիկլոն է գալիս Հայաստան
18:52 16/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԺամանակ առ ժամանակ սպասվում է տեղումներ
20:41 13/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԳորիսի տարածաշրջանի ավտոճանապարհներին մառախուղ է
19:45 07/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՀանրապետության մի շարք շրջաններում ձյուն է տեղում․ Կապանում անձրև է
15:03 03/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՄարտի 7-ի գիշերը լեռնային շրջաններում սպասվում է ձյուն
15:19 02/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՕդի ջերմաստիճանը աստիճանաբար կբարձրանա 4-7 աստիճանով. Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ
17:17 29/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՏիկնիկներ՝ հասարակությանը իրազեկելու կլիմայի փոփոխության մասին
14:49 24/02/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՇրջաններում սպասվում են տեղումներ և մառախուղ, լեռնային շրջաններում՝ ձյուն

Как снег на голову: зима вернулась в Армению в разгар весны 03/20/2024   12:49  |  Информационная платформа
Обильные осадки продолжаются на всей территории Армении из-за проникновения мощного циклона с юга, сообщает Центр гидрометеорологии и мониторинга.
В предгорьях Ширака, Лори и Тавуша, в горах Арагацотна, Котайка и Вайоц Дзора, а также в предгорьях и горах Гегаркуника и Сюника идет снег.
Максимальная высота снежного покрова в данный момент наблюдается близ вершины Арагаца – 156 см, в Джермуке она составила  85 см, Амберде – 75 см, Мартуни – 58 см, в других горных областях – 20-50 см.
В некоторых районах республики за сутки выпала месячная норма осадков. На сегодняшний день во всех областях количество осадков превысило месячную норму (150-200% от нормы, в отдельных местностях – 276% от нормы).
20 марта после полудня осадки ненадолго прекратятся. А 21 марта со Средиземного моря приближается новый циклон, из-за чего в большинстве районов возобновятся осадки, в горных областях вновь выпадет снег.