«Եթե խաղաղություն ենք ուզում, պետք է պատրաստվենք պատերազմի»․ Շառլ Միշելի հոդվածը 03/19/2024 11:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողություններից հետո Եվրամիությունը պետք է անցնի «պատերազմի տնտեսության» և ամեն ինչ անի Կիևի հաղթանակն ապահովելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բրյուսելում եվրոպացի առաջնորդների գագաթնաժողովի նախօրեին՝ մարտի 18-ին, Միշելը Euractiv կայքում հրապարակել է հոդված՝ «Եթե խաղաղություն ենք ուզում, պետք է պատրաստվենք պատերազմի» խորագրով։
Շառլ Միշելը հոդվածը սկսում է՝ Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների մեկնարկից անմիջապես հետո Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ հեռախոսազրույցի մասին պատմելով։
«Հեռախոսով լսելով Վլադիմիր Զելենսկիի մռայլ ձայնը․ «Ռումբերն ընկնում են մեզ վրա, սա լայնածավալ ներխուժում է», ես հասկացա, որ այդ պահին ամբողջ անվտանգության համակարգը, որ գոյություն ուներ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, ընդմիշտ փոխվել է։ ԵՄ-ն նույնպես դրա հետ միասին պետք է արագ փոխվի», - գրում է Միշելը:
Եվրոպական խորհրդի ղեկավարը հավելում է, որ պատերազմի մեկնարկից երկու տարի անց «պարզ է դարձել, որ Ռուսաստանը կանգ չի առնելու Ուկրաինայում, ինչպես 10 տարի առաջ կանգ չի առել Ղրիմում»։
«Ռուսաստանը շարունակում է ապակայունացնող մարտավարությունը Մոլդովայում, Վրաստանում, Հարավային Կովկասում, Արևմտյան Բալկաններում և նույնիսկ աֆրիկյան մարցամաքում», - գրում է նա։
Միշելը նաև գրում է, որ համարժեք արձագանք չտալու դեպքում Եվրոպան կարող է լինել հաջորդը։
«Եթե մենք ԵՄ-ի պատասխանը ճիշտ չկազմակերպենք և Ուկրաինային բավարար օգնություն չտրամադրենք Ռուսաստանին կանգնեցնելու համար, ապա մենք հաջորդը կլինենք», - հավելում է Եվրոպական խորհրդի ղեկավարը։
Այս առումով Միշելը Եվրոպային առաջարկում է վերանայել իր մոտեցումը տնտեսության նկատմամբ և առաջնահերթություն տալ պաշտպանական խնդիրներին՝ անցնելով «պատերազմի տնտեսության» ռեժիմի։
«Ժամանակն է պատասխանատվություն ստանձնել մեր անվտանգության համար: Մենք այլևս չենք կարող հույս դնել ուրիշների վրա կամ կախված լինել ԱՄՆ-ում կամ որևէ այլ վայրում ընտրությունների արդյունքներից», - նշում է Շառլ Միշելը՝ հավանաբար, արձագանքելով ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին իր թեկնածությունն առաջադրած նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վերջին հայտարարություններին, որը նշել էր, որ ընտրվելու դեպքում չի պաշտպանի ՆԱՏՕ-ի այն դաշնակիցներին, որոնք պաշտպանությանը չեն ուղղում անհրաժեշտ գումարը։

«Если хотим мира, должны готовиться к войне» - статья Шарля Мишеля 03/19/2024   11:45  |  Лента новостей
Председатель Европейского совета Шарль Мишель заявил, что после военной операции России на Украине Евросоюз должен перейти к «военной экономике» и сделать все, чтобы обеспечить победу Киева.
Как передает «Арменпресс», накануне саммита европейских лидеров в Брюсселе, 18 марта, Мишель опубликовал на сайте Euractiv статью «Если хотим мира, должны готовиться к войне».
Шарль Мишель начал статью, рассказав о телефонном разговоре с президентом Украины Владимиром Зеленским вскоре после начала военных действий России.
«Услышав мрачный голос Владимира Зеленского, сообщавший по телефону: «На нас падают бомбы, это полномасштабное вторжение», - я понял, что в этот момент вся система безопасности, существовавшая со времен Второй мировой войны, изменилась навсегда. И ЕС также должен быстро измениться», - написал Мишель.
Глава Евросовета добавил, что через два года после начала войны «стало понятно, что Россия не остановится на Украине, как не остановилась в Крыму 10 лет назад».
«Россия продолжает свою дестабилизирующую тактику в Молдове, Грузии, на Южном Кавказе, на Западных Балканах и даже на африканском континенте», - продолжил он.
Мишель предупредил, что Европа может стать следующей, если не будет адекватного ответа.
«Если мы не организуем должным образом ответ ЕС и не предоставим Украине достаточную помощь, чтобы остановить Россию, то мы будем следующими», - добавил глава Евросовета.
В связи с этим Мишель предлагает Европе пересмотреть свой подход к экономике и уделить первоочередное внимание оборонным вопросам, перейдя к режиму «военной экономики».
«Пришло время - взять на себя ответственность за нашу безопасность. Мы больше не можем полагаться на других или зависеть от результатов выборов в США или где-либо еще», - написал Шарль Мишель. Возможно, это был ответ на недавние высказывания бывшего президента США, кандидата на пост президента Дональда Трампа, заявившего, что в случае своего избрания, он не будет защищать союзников по НАТО, которые не направляют на оборону необходимую сумму.