Կրեմլը մեկնաբանել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի այցը Հարավային Կովկաս 03/19/2024 16:02 | Քաղաքական
Կրեմլը հայտնել է, որ ուշադիր հետևում է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի ակտիվության աճին, սակայն մտադիր է զարգացնել իր երկկողմ հարաբերությունները տարածաշրջանի պետությունների հետ, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովին խնդրել են մեկնաբանել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի Հարավային Կովկաս կատարած շրջագայությունը։
«Իհարկե, մենք ուշադիր հետևում ենք, բայց մենք մտադիր ենք կենտրոնանալ մեր երկկողմ հարաբերությունների և համագործակցության գործիքների վրա, որոնք մեր երկիրը ունի տարածաշրջանի երկրների հետ»,- պատասխանել է Պեսկովը։
«ՆԱՏՕ-ի փորձերը՝ ինչ-որ կերպ ընդլայնելու իր ազդեցությունն ու ներկայությունը, դժվար թե կայունություն և կանխատեսելիություն ավելացնեն Կովկասում իրավիճակին», - ասել է Պեսկովը։
Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, «այդ շփումները կովկասյան պետությունների ինքնիշխան իրավունքն են»։
Նշենք, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը մարտի 17-ին այցելել է Ադրբեջան, մարտի 18-ին՝ Վրաստան, իսկ այսօր՝ մարտի 19-ին Հայաստան է ժամանել։

В Кремле прокомментировали турне генсека НАТО по Южному Кавказу 03/19/2024   15:01  |  Лента новостей
В Кремле заявили, что внимательно следят за возросшей активностью НАТО на Южном Кавказе, но намерены развивать свои двусторонние отношения с государствами региона, передает Интерфакс.
Пресс-секретаря президента Дмитрия Пескова попросили прокомментировать турне генсека НАТО Йенса Столтенберга по Южному Кавказу.
"Конечно же, мы внимательно наблюдаем, но намерены при этом ориентироваться на наши двусторонние отношения и инструменты сотрудничества, которые имеются у нашей страны со странами региона", - ответил Песков.
"Попытки НАТО каким-то образом расширить свое влияние и присутствие вряд ли способны добавить стабильности и предсказуемости ситуации на Кавказе", - сказал Песков.
Вместе с тем, по его словам, "эти контакты - суверенное право кавказских государств".
Касаясь того, не создает ли активность НАТО в Закавказье угрозу безопасности южным границам России, представитель Кремля сказал: "Общее устремление НАТО закрепить свое присутствие на Кавказе нам хорошо известно, и что называется, видно невооруженным глазом".