ԿԲ-ն՝ «Միր» քարտերի՝ ՀՀ բանկերի կողմից չսպասարկվելու մասին 03/19/2024   16:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ առևտրային բանկերն ինքնուրույն են որոշում, թե որ վճարային համակարգերի հետ համագործակցել՝ ելնելով իրենց ռիսկերի կառավարման ռազմավարությունից, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հետ կապված։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ կենտրոնական բանկը։
ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ «Միր» քարտերը մարտի 30-ից չեն սպասարկվի Հայաստանի բանկերի մեծ մասի բանկոմատներում: Այդ մասին տեղեկությունը տարածել է РБК-ն՝ հղում անելով «ՎՏԲ Հայաստան»-ի ներկայացուցչին և ռուսական վճարային շուկայի իր աղբյուրին:
«Կենտրոնական բանկը բազմաթիվ հարցումներ է ստանում ՀՀ-ում «Միր» վճարային համակարգի աշխատանքի հետ կապված, ինչի առնչությամբ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ առևտրային բանկերն ինքնուրույն են որոշում, թե որ վճարային համակարգերի հետ համագործակցել՝ ելնելով իրենց ռիսկերի կառավարման ռազմավարությունից, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հետ կապված: Ինչ վերաբերում է հաճախորդների սպասարկմանը, ապա առևտրային բանկերն իրենց սպասարկման պայմաններում փոփոխությունների դեպքում պարտավոր են պատշաճ տեղեկացնել իրենց հաճախորդներին»,- նշվում է ՀՀ ԿԲ-ի հայտարարության մեջ։

Центробанк Армении отреагировал на сообщения по поводу российских карт "Мир" 03/19/2024   16:13  |  Экономика
Коммерческие банки Армении самостоятельно решают, с какими платежными системами им сотрудничать, исходя из своей стратегии управления рисками, в том числе связанными с санкциями. Об этом говорится в заявлении Центрального банка Армении в ответ на многочисленные запросы в связи с работой российской платежной системы "Мир" в РА.
"Что касается обслуживания клиентов, то коммерческие банки обязаны надлежащим образом информировать своих клиентов в случае изменения условий их обслуживания", - отметили в Центробанке Армении.
Ранее РБК со ссылкой на представителя банка ВТБ (Армения) сообщило, что карты российской платежной системы "Мир" перестанут работать в банкоматах и POS-терминалах большинства банков Армении с 30 марта, исключение составит инфраструктура самого ВТБ (Армения).Карты "Мир" с 30 марта перестанут работать в большинстве банков Армении - СМИ