Ես ամաչում եմ այս մարդու վարքագծի համար և ուրախ եմ, որ այս կեղծավորի պաշտոնավարման ժամկետը մոտենում է. Մարուքյանը՝ Շառլ Միշելի մասին 03/18/2024 12:57 | Սոցիալական ցանցեր
Հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը X-ի իր միկրոբլոգում գրել է.
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հեգնանքով շնորհավորել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Ռուսաստանում նախագահական ընտրությունների մեկնարկի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ չկա ընդդիմություն, չկա ազատություն, չկա ընտրություն։ Ես չէի արձագանքի այս հեգնական շնորհավորանքին, եթե ԵՄ չափանիշները հավասարապես կիրառվեին Շառլ Միշելի կողմից։
Նույն Շառլ Միշելն օրեր առաջ շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին վերընտրվելու կապակցությամբ և իր բարեմաղթանքները հայտնել նոր մանդատի կապակցությամբ։ Տարօրինակ է, բայց Ալիևին ուղղված շնորհավորանքը, ով 2003 թվականին հորից ժառանգել է Ադրբեջանի նախագահությունը, 21 տարի իշխանության ղեկին է և 92,05%-ով ստացել է իր հինգերորդ ժամկետը որևէ սարկազմ կամ հեգնանք չի պարունակում։
Նաև չի ասում, որ Ադրբեջանում ընդդիմություն, ազատություն, ընտրություն չկա։ Ոչ մի խոսք քաղբանտարկյալների, մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումների, Ադրբեջանում և աքսորում գտնվող հալածված լրագրողների և բլոգերների մասին։
Քանի որ մենք երկուսս էլ Եվրոպայի Լիբերալների և Ժողովրդավարների Ալյանսի (ALDE) անդամ ենք, ես ամաչում եմ այս մարդու վարքագծի և երկակի ստանդարտների պրակտիկայի համար, և այս մարդը ներկայացնում է ԵՄ-ն։
Բայց ես ուրախ եմ, որ այս կեղծավորի պաշտոնավարման ժամկետը մոտենում է, և ես հույս ունեմ, որ ապագայում ԵՄ-ի գլխին ավելի ադեկվատ գործիչներ կտեսնեմ»։

"Мне стыдно за поведение этого человека": Эдмон Марукян уличил Шарля Мишеля в двойных стандартах 03/18/2024   13:28  |  Комментарий
Бывший посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян в своем микрологе в X уличил председателя Европейского совета Шарль Мишель в практике двойных стандартов.
Марукян напомнил, что председатель Европейского совета Шарль Мишель иронично поздравил президента Российской Федерации Владимира Путина с началом президентских выборов в России, подчеркнув, что нет ни оппозиции, ни свободы, ни выборов.
"Я бы не отреагировал на это ироничное поздравление, если бы стандарты ЕС применялись бы Шарлем Мишелем в равной степени. Тот же Шарль Мишель несколько дней назад поздравлял президента Азербайджана Ильхама Алиева с переизбранием и выражал ему наилучшие пожелания в связи с новым мандатом. Как ни странно, но поздравление, адресованное Алиеву, который унаследовал пост президента Азербайджана от своего отца в 2003 году,  находится у руля власти уже 21 год и который заполучил пятый срок с результатом 92,05%, не содержит ни толики сарказма или иронии", - отметил Марукян.
Политик указал, что Мишель также словом не обмолвился о том, что в Азербайджане нет оппозиции, нет свободы, нет выборов. Ни слова о политзаключенных, массовых нарушениях прав человека, преследовании журналистов и блогеров в Азербайджане и в изгнании, отметил Марукян.
"Поскольку мы оба являемся членами Альянса либералов и демократов за Европу (ALDE), мне стыдно за поведение этого человека и практику двойных стандартов. И этот человек представляет ЕС! Но я рад тому, что срок полномочий этого лицемера подходит к концу. И я надеюсь, что в будущем увижу во главе ЕС более адекватных деятелей", - написал Марукян.
14:01 04/03/2024  |  Лента новостейЭдмон Марукян освобожден с поста посла Армении по особым поручениям
12:16 01/03/2024  |  КомментарийПолитолог предрек отставку Мгера Григоряна вслед за Эдмоном Марукяном
09:41 01/03/2024  |  Лента новостейЭдмон Марукян сообщил о своей отставке с поста посла по особым поручениям Армении