Մենք զենք ենք վերցնելու, ես քոչվոր չեմ, մնալու ենք ու պայքարենք. դանակը ոսկորին է հասել. ոսկեպարցի տղամարդ 03/18/2024 18:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք զենք ենք վերցնելու՝ կամ կապրենք, կամ կմեռնենք։ Մենք գնալու տեղ չունենք։ Սա մեր վերջին կանգառն է։ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Ոսկեպարի բնակիչը։
Նրա փոխանցամբ՝ Փաշինյանը Ոսկեպար էր եկել՝ մարդկանց ասելու, որ չի կարող չտալ Տավուշի գյուղերը, ասում էր, եթե չտանք ՝ պատերազմ կլինի։
«Գյուղում հիմա բոլորն են իմ նման մտածում, ոչ մի տրամադրություն չկա։ Մենք զենք ենք վերցնելու՝ կամ կապրենք, կամ կմեռնենք։ Մենք գնալու տեղ չունենք։ Աա մեր վերջին կանգառն է։ Սա ամբողջ գյուղի կարծիքն է, միայն ես չեմ այդպես մտածում, մենք հեռանալու տեղ չունենք, մենք մեր գերեզմանները թուրքին չենք թողնելու, կկանգնենք ու կպայքարենք, կամ տերը կլինենք էս ամեն ինչի, կամ ոչ մի բան չենք տեսնի»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Նշենք, որ հանդիպումից մեծամասամբ հիասթափված են տեղի բնակիչները , չարդարացված սպասումներով ու շատերը նախընտրում են իրավիճակի ու մթնոլորտի մասին խոսել՝ առանց անունը հրապարակելու։
Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ՝ ոսկեպարցիներից շատերը չեն էլ գնացել Փաշինյանի հետ հանդիպման, ասում է՝ բոլորին էլ պարզ էր՝ ինչի է եկել. «Իսկ իր ձայնն անգամ լսելը շատերի համար տհաճ է։ Օրինակ, դուք Փաշինյանի հարցազրույցները կարողանո՞ւմ եք լսել, 5 րոպե լսում ես՝ ուզում ես հասկանալ, թե ինչ էր խոսում՝ ոչ մի բան չեք հիշում, այսինքն, իր արտահայտած բառերում միտք չկա։ Միակ բանը որ ասում էր, որ չի կարող պահել, որ ի վիճակի չի կռիվ անել։ Ի վիճակի չես թող գնա, ինչ ես ընկել մեր աղքատ ջանին, լավ ինչքան կարող ես տալ, որ պատերազմ չլինի»,- ասաց բնակիչը։
Ոսկեպարցի մեր զրուցակիցը նաև վստահեցրեց, որ այն բնակավայրը, որտեղ իրենք ապրում են, երբեք չի եղել թուրքերի տիրապետության տակ, «Անգամ մի ժամով, մեր գյուղը թուրքինը չի եղել։ Այն բնակավայրը, որի մասին ադրբեջանցիները խոսում են՝ մեր գյուղի հետ կապ չունի։ Եղել է Ներքին Ոսկեպար, իրենք ասում են՝ Ասկիպարա, մեզանից այդ հողերը վերցրել են, բերել՝ ադրբեջանցիներով բնակեցրել են, 1918—ից հետո են ընտանիքներին քշել՝ բերել, վերաբնակեցրել են այդտեղ։ Դե թող հիմա մի խելքը գլխին մարդ դուրս գա ու ցույց տա 1926 թ-ի քարտեզներն ու ասի, թե Ադրբեջանն այն ժամանակ որտե՞ղ է եղել։ Չէ, ասում է 1991 թ-ի քարտեզով, եթե անգամ էդպես է՝ ասել որ մեր գյուղերը ադրբեջանական են, նույնն է, որ հիմա Ռուսաստանում ապրող հայերը դուրս գան՝ ասեն Ռուսաստանի էս կամ էն քաղաքը Հայաստանինն է»։
Նա նաև նշեց, որ եթե 2021 թ-ի ընտրություններում Փաշինյանի կուսակցությունը մեծ առավելությամբ հաղթել էր Ոսկեպարում, ապա հիմա էլ իրեն աջակցողներ չկան։ «Իր զոմբիներն էլ են հասկացել, որ իրենք ընդամենը «ադնառազովի օգտագործման իրեր են», իրենց օգտագործել ու դեն են նետել։ Դանակն արդեն բոլորի ոսկորին է հասել, կարող է 1-2 ամիս առաջ էդպես չլիներ, բայց հիմա էդպես է։ Բոլորս ենք այդպես մտածում։ Մենք տերն ենք մեր հողի, թե Նիկոլն ու իր հետի խունտան ինչ կորոշեն ՝ չգիտեմ։ Չչգիտեմ, ինչպես են իրենք պլանավորում մեր մահը, բայց մենք մնալու ենք այստեղ, կամ կապրենք, կամ կմեռնեք այստեղ, ես ցիգան չեմ, քոչվոր չեմ, մենք գնալու տեղ չունենք, ես տերն եմ սրա»,-ասաց ոսկեպարցի տղամարդը։

Житель Воскепара: "Мы останемся, возьмем в руки оружие и будем бороться до последнего" 03/19/2024   09:52  |  Лента новостей
Мы возьмем в руки оружие: либо выстоим, либо погибнем, нам больше некуда идти, это наша последняя остановка, заявил в беседе с "ФактИнфо" житель села Воскепар после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
По его словам, Пашинян приехал в Воскепар, чтобы сказать жителям, что не может не отдать упомянутые села в Тавуше, говорит, что в противном случае будет война.
"Все жители села единодушны со мной, нет настроения. Мы возьмем в руки оружие, и будем стоять до последнего. Нам больше некуда идти, это наша последняя остановка. Такого мнения придерживается весь поселок, это не только мое личное мнение. Нам идти некуда, мы не оставим свои могилы туркам. Мы будем стоять до последнего и бороться: либо мы отстоим все это, либо не видать нам ничего", - сказал собеседник агентства.
Отметим, что подавляющее большинство жителей были разочарованы встречей, и многие предпочитают говорить об обстановке и атмосфере, не разглашая имен.
Как сообщил собеседник агентства, многие воскепарцы не пошли на встречу с Пашиняном. с их слов, им все уже было ясно, зачем он приехал.
"Многим даже неприятно слышать его голос. Например, вы можете слушать интервью с Пашиняном? Слушаешь минут пять, пытаешься понять, о чем он говорил, и не можешь вспомнить. Иными словами, в его словах нет мыслей. Он лишь говорит, что не может отстоять, что не в состоянии воевать. Если ты не в состоянии, то уйди… Сколько можно отдавать, чтобы войны не было?!" - сказал житель села.
Собеседник агентства также заверил, что  населенный пункт, в котором они проживают, никогда не был под господством турок. "Даже на час наш поселок не принадлежал туркам. Этот населенный пункт, о котором азербайджанцы говорят, не имеет отношения к нашему селу. Был Неркин Воскепар, они говорят "Аскипара". У нас забрали эти земли, заселили их азербайджанцами, а после 1918 года семьи переселили туда. Пусть кто-либо из разумных выйдет и покажет карты 1926 года и скажет, где тогда Азербайджан был? Нет, он говорит о картах 1991 года. Если это даже так, то утверждать, что наши села азербайджанские, это то же самое, как если бы проживающие сейчас в России армяне вышли бы и заявили, что тот или  иной город РФ принадлежит Армении", - сказал он.
"Терпение на исходе! Мы хозяева своей земли. А что решит Никол и его хунта, я не знаю. Я не знаю, как они планируют нашу гибель, но мы останемся тут: либо выстоим, либо погибнем здесь. Я не цыган, не кочевник, нам идти некуда. Я хозяин этой земли", - подчеркнул житель Воскепара.