Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածություն չկա, որ հրաժարվեն միջազգային ատյաններում միմյանց դեմ ներկայացված հայցերից. Միրզոյան 03/15/2024 13:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածություն չկա միջազգային դատարաններից հետ կանչելու միմյանց նկատմամբ ներկայացրած հայցերը, այս մասին Ազգային ժողովում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Այդպիսի պայմանավորվածություն չկա»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ քննարկվում են բազմաթիվ հնարավոր տարբերակներ՝ հասկանալով, որ ընդհանուր միջավայրի մաս կարող են լինել։
«Օրինակ՝ եթե մի կողմն անի այս բանը, մյուս կողմը կանի այսինչ բանը»,- նշեց նախարարը։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չէր բացառել հայցերից հրաժարվելու հավանականությունը։

Договоренности между Арменией и Азербайджаном о взаимном отзыве исков из международных судов нет - Мирзоян 03/15/2024 14:11 | Лента новостей
Договоренности между Арменией и Азербайджаном о взаимном отзыве поданных в международные суды исков нет. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян в ходе заседания парламентской комиссии по внешним связям.
"Такой договоренности нет", - сказал он, подчеркнув, что обсуждаются различные возможные варианты, с пониманием того, что это может стать частью общей среды. "Например, если одна сторона сделает это, то другая сторона сделает то-то", - отметил министр.
Напомним, на недавней пресс-конференции премьер Армении Никол Пашинян не исключил возможности отзыва исков.Пашинян назвал условия, при которых Ереван может отозвать иски против Баку