Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների սկզբունքային հարցերում առայժմ շոշափելի արդյունքներ չկան. Միրզոյան 03/15/2024 12:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք ոչ միայն պատրաստ ենք, այլև շահագրգռված ենք տարածաշրջանի տրանսպորտի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ։ Այս մասին այսօր ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ կառավարության ծրագրի 2023 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը։
«Մենք ուզում ենք մաս լինել միջազգային տարանցման, իհարկե, այն ըմբռնմամբ, որ մեր ինքնիշխանությունը, մեր ենթակառուցվածքների նկատմամբ որևէ կերպ չի կարող սահմանափակում լինել, և մեր իրավազորության ներքո պետք է լինեն։ Մենք ակնկալում ենք, որ այս սկզբունքը պետք է փոխադարձվի մյուս հարևանների կողմից ևս»։
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին՝ նա նշեց, որ որոշ հոդվածների շուրջ կարողացել են առաջընթաց ապահովել։ «Բայց սկզբունքային հարցերում առայժմ շատ շոշափելի արդյունքներ չկան, դեռ շարունակում ենք բանակցել:
Բացի այդ, ոչ պաշտոնական շփումներ էլ ենք ունեցել, օրինակ 3+3 ձեւաչափի, փաստացի 3+2 ձեւաչափի նախարարական հանդիպման շրջանակներում Թեհրանում: Հատկանշական է, որ այն պահից, երբ Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց այդ հանդիպումների շարքից՝ սկսած Գրանադայից, նույն պահից դադարեցին նաև ԱԳ նախարարների հանդիպումները:
Այդուհանդերձ, 2024-ին ԱԳ նախարարների մակարդակով հանդիպումները վերսկսվեցին Մյունխենում, ապա՝ Բեռլինում»,-ասաց նա:

Глава МИД Армении: ощутимых результатов по принципиальным вопросам на переговорах по мирному договору с Азербайджаном нет 03/15/2024   13:05  |  Лента новостей
Ереван не только готов, но и заинтересован в разблокировке транспортных коммуникаций в регионе, заявил сегодня министр иностранных дел Арарат Мирзоян в ходе заседания постоянной комиссии НС РА по внешним связям, представляя отчет о ходе и результатах реализации программы правительства на 2023 год.
"Мы хотим быть частью международного транзита, конечно с тем пониманием, что наш суверенитет над своей инфраструктурой никоим образом не может быть ограничен, и должен быть под нашей юрисдикцией", - сказал он.
Коснувшись переговоров вокруг мирного договора, он указал на достижение определенного прогресса по некоторым статьям. "Но ощутимых результатов по принципиальным вопросам пока нет, мы еще продолжаем вести переговоры", - отметил глава МИД Армении.
Кроме того, напомнил он, были и неформальные контакты, например, в формате  3+3, в рамках министерской встречи в Тегеране фактически в формате 3+2.
"Примечательно, что с того момента, когда президент Азербайджана отказался от серии встреч, начиная с Гранады, в ту же минуту прекратились и встречи на уровне глав МИД. Тем не менее в 2024 году встречи  на уровне министров иностранных дел возобновились в Мюнхене, а затем и в Берлине", - сказал он.